Ropa na minusie. "Gwałtownie zbliżamy się do końca sezonu spadków"

Rynki

Wynajem samochodu na wakacje. Na co uważać?TVN24 BiS
wideo 2/6

Ceny ropy naftowej zniżkują. W centrum uwagi znajduje się rewizja w górę prognoz wydobycia surowca w USA oraz szacunki instytutu API, który podał, że zapasy ropy w tym kraju w ubiegłym tygodniu mocno spadły. Uwaga inwestorów skupia się też wokół rozmów przedstawicieli OPEC i pozostałych producentów ropy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49 USD, po zniżce o 0,3 proc.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 0,4 proc. do 51,9 USD za baryłkę.

Wydobycie

W centrum uwagi rynku znajdują się najnowsze szacunki na temat wydobycia ropy w USA publikowane przez EIA, agencję amerykańskiego Departamentu Energii. Agencja podniosła swoje prognozy produkcji surowca na lata 2017-2018, obniżając jednocześnie szacunkową cenę.

EIA szacuje, że w tym roku wydobycie sięgnie 9,35 mln baryłek dziennie, wobec 9,33 mln prognozowanych poprzednio.

Tymczasem we wtorek wieczorem dane na temat stanu zapasów ropy naftowej w USA podał branżowy instytutu API. Jak wynika z szacunków API, zapasy surowca spadły w ubiegłym tygodniu o 7,84 mln baryłek. Jeśli wyliczenia potwierdzą się, byłby to największy spadek od września ubiegłego roku. Oficjalne dane przedstawi w środę po południu EIA, agencja Departamentu Energii.

Ile w magazynach?

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się spadku stanów magazynowych o 2,1 mln baryłek.

Analitycy zwracają uwagę, że spadki zapasów są związane z sezonem letnim i wkrótce trend może się odwrócić.

- Pozostało nam jeszcze około pięciu tygodni spadków, potem zapasy zaczną ponownie wzrastać. Gwałtownie zbliżamy się do końca sezonu spadków - ocenił Bill O'Grady, główny strateg rynkowy w Confluence Investment Management.

Ponadto w połowie tygodnia uwaga inwestorów wciąż skupia się wokół rozmów przedstawicieli OPEC i pozostałych producentów ropy, w tym Rosji. Zgodnie z komunikatem OPEC, podczas spotkań Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kazachstan, które dołączyły do zobowiązania ograniczenia wydobycia ropy naftowej, potwierdziły swoje obietnice.

- Wszyscy wyrazili pełne poparcie dla systemu monitorowania cięć w celu osiągnięcia wspólnego celu - napisano w oświadczeniu OPEC.

Strony porozumienia zobowiązały się do cięcia produkcji ropy w sumie o 1,8 mln baryłek dziennie (b/d), z czego OPEC o 1,2 mln b/d, a Rosja o 300 tys. b/d. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że w lipcu państwa kartelu stosowały się do polityki cięć w 86 proc. wobec 78 proc. w czerwcu (wyliczenia IEA).

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock