Słaby początek roku na warszawskiej giełdzie. "Niepewność wśród inwestorów"

Rynki

Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedziećtvn24bis
wideo 2/3

12,5 miliarda euro - tyle wyniosła wartość pierwotnych ofert publicznych (IPO) przeprowadzanych na europejskich giełdach w pierwszym kwartale 2018 roku - wynika z raportu PwC. Przez pierwsze trzy miesiące roku na europejskich parkietach zadebiutowało w sumie 67 spółek. Słabo w tym zestawieniu wypada warszawska giełda. W minionym kwartale na Giełdzie Papierów Wartościowych mieliśmy zaledwie dwa debiuty.

Łączna wartość IPO w Europie wyniosła 12,5 mld euro i wzrosła w minionym kwartale (w porównaniu do I kwartału 2017 roku) aż o 7,9 mld euro - czytamy w raporcie PwC. W tym czasie odnotowano też więcej debiutów, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Od stycznia do końca marca na europejskich parkietach zadebiutowało 67 spółek. Przed rokiem było ich 53.

Europa odporna

Na taki wynik w analizowanym okresie znaczący wpływ miały dwie mega oferty, czyli IPO o wielkości przekraczającej 1 mld euro. Chodzi o marcowe oferty - Siemens Healthineers AG (pozyskane 3,652 mld euro) oraz DWS Group GmbH & Co KGaA (1,300 mld euro), przeprowadzone na giełdzie w Niemczech.

- Rynek IPO w Europie okazał się relatywnie odporny na zachodzące zmiany koniunkturalne. Pomimo niepewności związanej z negocjacjami dotyczącymi wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, potencjalnym konfliktem handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz pogłoskami o wzrostach stóp procentowych, rynek IPO w Europie pozostaje otwarty na nowych emitentów - uważa Tomasz Konieczny z PwC.

Trzy najbardziej aktywne giełdy w Europie w I kw. 2018 r. (pod względem wartości ofert)PwC

Słaby początek

Dużo gorsze nastroje panowały na giełdzie w Warszawie. Przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku w Polsce miały miejsce tylko dwie pierwotne oferty publiczne (IPO), po jednej na rynku głównym oraz na alternatywnym rynku NewConnect.

Na głównym parkiecie warszawskiej giełdy zadebiutowała litewska spółka Novaturas (operator turystyczny działający przede wszystkim w krajach nadbałtyckich), która przeprowadziła dual listing, czyli jednoczesne wprowadzenie do obrotu akcji na rynku w Warszawie oraz na Nasdaq Vilnius. Oferta publiczna akcji przeprowadzona w Polsce, na Litwie i w Estonii, osiągnęła wartość 92,9 mln złotych.

Drugim warszawskim debiutem było IPO spółki Brand24, która na alternatywnym rynku NewConnect pozyskała 6,2 mln złotych. W porównywalnym pierwszym kwartale 2017 roku w Warszawie również odnotowano dwie oferty – obie na NewConnect, a ich łączna wartość wyniosła zaledwie 5,8 mln złotych. - Wyjątkowo niska aktywność na początku roku to od kilku lat charakterystyczna cecha warszawskiego rynku, w szczególności rynku głównego, na którym od 2012 roku w okresie od stycznia do marca nie notowano więcej niż dwóch debiutów. Tym razem optymizm, który zapanował na europejskich parkietach, nie przełożył się na większą aktywność w Warszawie. Dyskusje nad ostatecznym kształtem Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz nad przyszłością OFE powodują dodatkową niepewność wśród inwestorów - uważa Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Autor: msz//sta / Źródło: tvn24bis.pl