Ceny paliw idą w górę. Jest już prognoza na Boże Narodzenie

Rynki

Ceny paliwa idą w górę. Ekspertka wyjaśnia dlaczego

Ceny paliw w Polsce poszły w górę w ostatnich tygodniach. 13. października za benzynę bezołowiową Pb95 trzeba było płacić średnio 4,53 zł (wzrost o 4 gr), za Pb98 4,82 zł (wzrost o 3 gr), olej napędowy 4,37 zł (wzrost o 5 gr). Nie zmieniły się tylko ceny gazu LPG, który kosztuje przeciętnie 1,98 zł. - Myślę, że największą podwyżkę mamy za sobą - mówi Urszula Cieślak z DM Reflex, przypominając skoki cenowe z początków października, które wynosiły średnio 10 groszy na litrze.

Od początku miesiąca ceny paliw wzrosły o blisko 14 groszy, podwyżki z ostatniego tygodnia oscylują zaś wokół 3-4 groszy.

Skąd te podwyżki?

Urszula Cieślak z DM Reflex wyjaśniała, dlaczego za paliwa płacimy więcej, niż przed rokiem.

Ekspertka podkreślała, że wyższe ceny paliwa są konsekwencją drożejącej ropy, która kosztuje już 50 dol. za baryłkę (na krótko nawet 53 dol.). Dodatkowo, stawki za paliwo winduje słabnący złoty. To powoduje, że rosną koszty zakupu ropy naftowej, to powoduje, że nasze rafinerie podnoszą ceny hurtowe.

- W te kolejne dni będziemy obserwować większą stabilizację, zarówno w hurcie, jak i w detalu - prognozuje Urszula Cieślak. - Natomiast u podłoża tych wszystkich zmian leżą ostatniej wypowiedzi producentów ropy naftowej, po pierwsze producentów zrzeszonych w OPEC, ale także ostatnie zapowiedzi prezydenta Rosji, który deklaruje dołączenie się do porozumienia - dodała.

Ekspertka zaznaczała, że nawet, jeśli OPEC się nie dogada (oficjalny szczyt zapowiedziany jest na 30 listopada), to czeka nas kilka tygodni nerwowych zachowań na rynku i każda wypowiedź zbliżająca nas do osiągnięcia porozumienia, będzie wywoływała wzrost cen ropy.

Spadki przyjdą na święta?

Dodatkowo analityk DM Reflex wspominała, że poziomy cen paliw, które osiągnęliśmy będzie trudno zbić. Uspokaja jednak, że końcówka roku będzie przyjazna dla kierowców

- Jeśli zakładamy - co jest wielce prawdopodobne - że nie dojdzie do żadnego cięcia wydobycia. A wydaje się, że nawet decyzje o utrzymaniu produkcji na stałym poziomie, niczego nie zmienią, to w grudniu na święta możemy zaobserwować spadki cen paliw - tłumaczyła Cieślak.

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock