Polski koncern paliwowy kończy gigantyczną inwestycję w gaz

[object Object]
Trump o kontrakcie gazowym: potrzebujemy 15 minut na negocjacjeTVN24 BiS
wideo 2/5

PKN Orlen kończy budowę swojej największej instalacji energetycznej - bloku gazowego o mocy 596 megawatów w Płocku. Prąd i ciepło z nowego bloku powinny popłynąć za pół roku.

Kogeneracyjny, czyli produkujący równocześnie energię elektryczną i ciepło blok za 1,65 mld zł w technologii Siemensa powstaje na terenie płockiej rafinerii PKN Orlen. Będzie to największa i najnowocześniejsza tego typu jednostka w Polsce.

Elektrociepłownia gazowa

Na sierpień przewidziany jest tzw. gorący rozruch, czyli pierwsze próby uruchomienia turbiny gazowej. Natomiast oddanie bloku do regularnej eksploatacji przewidziane jest na przełom 2017 i 2018 r.

Blok typu CCGT, czyli parowo-gazowy, będzie produkował gorącą parę na potrzeby procesów technologicznych w rafinerii. Jego moc cieplna to 530 MWt. Z kolei energia elektryczna w pierwszej kolejności będzie zużywana w rafinerii, nadwyżka natomiast trafi do krajowej sieci elektroenergetycznej.

Jak mówił kierownik zakładu CCGT Płock Tomasz Jakubowski, w nowym bloku są dwa nietypowe rozwiązania. Pierwsze, to ok. kilometrowy rurociąg, dostarczający parę do rafinerii. Drugie, to przesuwniki fazowe, czyli rodzaj transformatorów, umożliwiających sterowanie przepływem energii. Dzięki nim będzie można na bieżąco i w miarę potrzeb zmieniać ilość energii dostarczaną do zakładu i do krajowej sieci.

Energia na własne potrzeby

- Chcemy uniknąć sytuacji, w której blok produkuje energię dla krajowego systemu, a zakład energię z tegoż systemu pobiera - tłumaczył dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen Marcin Wasilewski. Podobne rozwiązanie - choć tylko z jednym przesuwnikiem - PKN Orlen zainstalował w działającym już bloku gazowym o mocy 460 MW przy zakładach chemicznych we Włocławku.

Po uruchomieniu nowego bloku zakłady będą miały zaspokojone w pełni własne potrzeby, a nadwyżka, oceniana na ok. 3 TWh rocznie, zostanie sprzedana do sieci. W sumie koncern będzie zużywał ok. 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Jak mówił Marcin Wasilewski, energetyka oparta na gazie sprawdza się dobrze w przypadku jednoczesnej pracy na rzecz dużych instalacji przemysłowych i wykorzystania wszystkich innych możliwości. Bloki gazowe, w odróżnieniu od węglowych, mogą zmieniać moc w znacznym zakresie i produkować tyle, ile potrzebuje system. Dodatkowo, elektrownia taka jak w Płocku może zmieniać moc bardzo szybko - np. podnosić ją o ponad 30 MW na minutę.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Orlen

Pozostałe wiadomości