Priorytetem w rozpoczynającej się nowej, trzyletniej kadencji zarządu PKN Orlen będzie utrzymanie pozycji spółki w polskiej gospodarce, ze szczególnym uwzględnieniem innowacji – zapowiedział prezes płockiego koncernu Wojciech Jasiński. Ocenił on, że miniony rok był dla spółki "absolutnie wyjątkowy, w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu".
W piątek rada nadzorcza PKN Orlen powołała czterech członków zarządu i wiceprezesa spółki na nową wspólną kadencję. Wcześniej, w poniedziałek, na prezesa tej największej polskiej spółki rafineryjno-petrochemicznej rada nadzorcza ponownie mianowała Wojciecha Jasińskiego.
Rynek paliw
Jasiński, pytany przez dziennikarzy o cele zarządu PKN Orlen w nowym już składzie, odpowiedział: "Utrzymać dotychczasową pozycję Orlenu w polskiej gospodarce i działać tak, żeby się koncern zmieniał razem ze zmieniającą się gospodarką, żeby wchodzić w innowacyjną gospodarkę, bo to jest potrzebne".
- Nie przewidujemy wprawdzie, żeby era paliw płynnych szybko się skończyła, ale trzeba się przygotowywać na nowe wyzwania – dodał prezes płockiego koncernu. Wśród najważniejszych inwestycji w obecnej kadencji zarządu PKN Orlen, Jasiński wymienił m.in. zakończenie budowy elektrociepłowni w zakładzie głównym spółki w Płocku.
- Mamy wielkie plany inwestycyjne – podkreślił. Prezes płockiego koncernu przyznał, że spółka prowadzi rozmowy na temat dalszej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. - Oczywiście dyskutujemy o tym i są prowadzone rozmowy, ale jak to zwykle z rozmowami handlowymi bywa, one lubią poufność – zaznaczył Jasiński.
Niskie ceny ropy
Przedstawiając podczas ZWZ PKN Orlen - które m.in. przyjęło sprawozdanie finansowe spółki i jej grupy kapitałowej za 2016 r. - informację o działalności płockiego koncernu Jasiński ocenił, że miniony rok był dla spółki "absolutnie wyjątkowy, w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu".
- Z pewnością sprzyjała nam sytuacja makroekonomiczna – przyznał, wymieniając m.in. niskie ceny ropy naftowej. - Odczuliśmy również realnie, a nie deklaratywnie, wsparcie ze strony organów i instytucji państwowych. Wprowadzone przez obecny rząd regulacje prawne diametralnie zmieniły sytuację na rynku krajowym, eliminując lub znacząco zmniejszając występujące na nim patologie. Istotne ograniczenie "szarej strefy" w handlu paliwami przyczyniło się do znaczącego wzrostu sprzedaży oleju napędowego i benzyny w niespotykanej dotychczas skali. Legalnie działającym firmom umożliwiono funkcjonowanie w warunkach uczciwej konkurencji – podkreślił prezes PKN Orlen. PKN Orlen jest jednym z największych podmiotów branży rafineryjno-petrochemicznej w Europie. W 2016 r. płocki koncern wypracował zysk netto na rekordowym poziomie w historii tej spółki - prawie 5,4 mld zł.
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: orlen.pl