TVN24 Biznes | Rynki

PGNiG odkryło złoże ropy naftowej

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Ceny paliw biją rekordy sprzed lat
Ceny paliw biją rekordy sprzed lat
wideo 2/5
Ceny paliw biją rekordy sprzed lat

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami odkryło nowe złoże ropy naftowej na Morzu Norweskim. Może ono zawierać do 63 miliony baryłek surowca - przekazało w komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. PGNiG jest właścicielem PGNiG Upstream Norway.

"PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkryło złoże węglowodorów na koncesji położonej w południowej części Morza Norweskiego. Pobrane próbki wskazują na obecność lekkiej ropy naftowej, której zasoby – zgodnie z szacunkami opublikowanymi przez norweską administrację naftową – wynoszą od 19 do 63 milionów baryłek (ok. 2,1-7,1 mln ton)" - napisano w komunikacie.

Dodano, że PGNiG Upstream Norway posiada 30 proc. udziałów w koncesji. Jej operatorem jest Equinor Energy (55 proc. udziałów). Pozostałe 15 proc. udziałów należy do Longboat Energy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Prezes PGNiG: ropa naftowa pozwala na dywersyfikację działalności

- Złoże na prospekcie Egyptian Vulture będzie stanowić cenne uzupełnienie naszego portfolio wydobywczego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W centrum strategii biznesowej PGNiG pozostaje gaz ziemny, jednak wydobycie ropy naftowej pozwala nam na dywersyfikację i optymalizację naszej działalności w tym regionie - stwierdził cytowany w komunikacie prezes PGNiG Paweł Majewski.

Wydobycie PGNiG

Jak podał PGNiG, przy okazji wiercenia pobrano próbki i wykonano pomiary geofizyczne, które zostaną poddane pogłębionej analizie, a jej wyniki posłużą do oceny możliwości zagospodarowania odkrytych zasobów, przy czym partnerzy koncesyjni nie wykluczają podłączenia złoża do istniejącej infrastruktury sąsiednich złóż znajdujących się już w eksploatacji.

PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem w 58 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka szacuje, że w przyszłym roku wolumen jej produkcji wzrośnie do ponad 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego wobec nieco ponad 0,9 mld m sześc. zakładanych na ten rok. Aktualnie spółka prowadzi wydobycie z 14 złóż.

ROPA (WTI)
ROPA (BRENT)

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości