Kursy jena i franka najwyższe od miesięcy

Rynki


Japoński jen i frank szwajcarski, dwie waluty tradycyjnie uważane za bezpieczne schronienie, osiągnęły w piątek najwyższe notowania od kilku miesięcy. Stało się to po amerykańskich nalotach na lotnisko w Bagdadzie, w których zginęli irański generał i jeden z dowódców irackiej milicji.

W czwartek w amerykańskim nalocie w Bagdadzie zginął dowódca irańskich sił Al Kuds generał Kasem Sulejmani oraz jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis. W reakcji na atak prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że USA czeka "miażdżąca zemsta" za zabicie Sulejmaniego. Z kolei irański minister obrony Amir Hatami ostrzegł, że "retorsje dosięgną wszystkich odpowiedzialnych" za zabicie generała.

Kurs w górę

Jak podał Reuters, japońska waluta osiągnęła w piątek dwumiesięczne maksimum wobec amerykańskiego dolara. W ciągu dnia jej kurs wzrósł o 0,5 proc., a za jednostkę amerykańskiej waluty płacono 107,92 jena. Agencja dodała, że jen jest określany jako waluta tzw. bezpiecznego schronienie przed ryzykiem, biorąc pod uwagę status Japonii jako największego kraju wierzyciela na świecie. Natomiast notowania franka szwajcarskiego - kolejnej waluty postrzeganej jako zabezpieczenie przed pogorszeniem koniunktury giełdowej - wzrósł podczas piątkowych notowań do najwyższego od czterech miesięcy poziomu. Za euro płacono 1,0824 CHF. Analitycy, na których powołuje się agencja, zwracają uwagę, że dolar amerykański umocnił się wobec euro - osiągnął najwyższą wartość od tygodnia. Silniejszy dolar spowodował, że funt spadł o 0,2 proc. do 1,3117 dol. i 0,1 proc. w stosunku do euro, za które trzeba było zapłacić 85,10 pensów. Natomiast dolar hongkoński wzrósł do poziomu najwyższego od 2,5 miesiąca - do poziomu 7,7770 wobec dolara amerykańskiego. Jak ocenił cytowany przez Reutera szef ds. walut z CIBC Jeremy Stretch, uczestnicy rynku "kalkulują teraz ryzyko zemsty" ze strony irańskiej. - Wciąż czekamy i obserwujemy, czy nastąpi dynamiczna reakcja - powiedział. W piątek tuż po południu za dolara amerykańskiego płacono 3,823 zł, a za euro - 4,255 zł. Kurs franka szwajcarskiego wyniósł natomiast 3,927 zł.

Autor: tol / Źródło: PAP