Kurs euro i dolara. Przekrój ostatnich lat

Kurs euro i dolara - przekrój ostatnich latFotolia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Po kryzysie z 2008 roku widoczne były dwa tempa powrotu do normalności. Inną strategię przyjęli Amerykanie, inną Europejczycy. Z różnymi problemami spotykały się również obydwa te organizmy gospodarcze. W całym tym procesie ciekawe jest to, jak reagowały najsilniejsze kursy walut.

Stopy procentowe a kursy walut

W podejściu obu państw do kryzysu widać jedną podstawową różnicę. Jest to polityka monetarna. Amerykanie niemal od razu obniżyli stopy procentowe bardzo blisko zera i tam je utrzymywali przez blisko 7 lat. Europejski Bank Centralny z kolei podchodził do tematu bardziej pobłażliwie. Zakładano, że uda się ustabilizować gospodarkę ze stopą procentową w okolicach 1 proc., a w 2011 nawet próbowano ją podnosić. Mizerne efekty tych działań, plus problemy Grecji, spowodowały jednak, że stopniowo stopy procentowe obniżono i tak w okolice 0 proc. Nastąpiło to jednak znacznie później.

Jaki wpływ ma polityka monetarna? Im wyższe stopy procentowe tym silniejsza waluta, w tym przypadku kurs euro. Obniżanie stóp procentowych powodowało zatem pozornie same korzyści dla gospodarki. Dostęp do taniego pieniądza oraz słabsza waluta, czyli droższy import i bardziej opłacalny eksport.

Podzielona Unia

Nie bez znaczenia była również druga przewaga USA w tym kontekście. Był to jeden organizm gospodarczy. Z tego też powodu kurs dolara był lepszym buforem dostosowującym się do reszty świata niż w Unii Europejskiej kurs euro. W rezultacie część państw UE miała zbyt mocną walutę jak na swoją sytuację, inne z kolei, pomimo relatywnie dobrych wyników korzystały na słabszym kursie euro.

Dobrym przykładem była Grecja, której problemy, oprócz absurdalnej rozrzutności poprzednich lat, wynikały również z braku podstawowego środka ratunkowego. Mowa o spadku wartości euro. Większość państw wychodzących z kryzysów, przechodzi kryzys wartości waluty, który powoduje, że łatwiej wyjść ze spirali zadłużenia.

Kurs PLN a kurs EUR

Warto tutaj pamiętać, że polski złoty jest silnie powiązany z kursem euro. Nie jest to dziwne skoro Unia Europejska jest naszym głównym partnerem handlowym. Stąd też złoty podąża podobnie za kursem dolara jak europejska waluta.

W Polsce aktualny kurs euro można śledzić na przykład na stronach kantorów internetowych, np. https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/, które reagują na bieżąco na światowe wahania kursowe.

Kurs euro względem dolara

Wracając jednak do dolara i euro, jak wyglądały kursy tych dwóch głównych walut względem siebie w ciągu ostatnich lat? Tuż po wyjściu z kryzysu, kiedy obydwie gospodarki miały oczywiście swoje problemy, ale niższe stopy procentowe powodowały, że dolar był relatywnie tańszy.

Parytet wymiany kursu euro/dolar oscylował pomiędzy 1,25 do 1,5 dolara za jedno euro. Słaby kurs dolara amerykańskiego pozwalał tej gospodarce szybciej wyjść z kryzysu. Mocny przelicznik euro z kolei ciążył całej strefie euro. Nie bez znaczenia były też problemy południa Europy, które tonęło w długach.

EUR/USD

Decyzje o CHF wpłynęły na kurs EUR

Najważniejsza zmiana miała jednak miejsce w 2014 roku, kiedy to Amerykanie na tyle ustabilizowali gospodarkę, że na horyzoncie pojawiła się perspektywa podwyżek stóp procentowych. Miała ona miejsce finalnie dopiero dwa lata później, ale rynki zaczęły już pod to inwestować. Europejczycy z kolei dalej obniżali stopy procentowe, próbując wyrwać gospodarkę z marazmu. W połączeniu z lepszymi danymi z amerykańskiej gospodarki byliśmy świadkami nagłej zmiany sił. W ciągu roku za jedno euro płacono już nie 1,35 dolara, ale około 1,1 dolara.

Efektem tak dużej słabości euro był również pamiętny 15 stycznia 2015 roku. Wtedy Szwajcarzy przestali bronić kursu franka względem euro i nagle skokowo frank umocnił się o kilkanaście procent względem europejskiej waluty. Był to problem szczególnie dotkliwy dla posiadaczy hipotek walutowych w CHF.

Europejskie kryzysy

Co działo się od tego czasu? Do 2017 roku dolar utrzymywał się bardzo mocny względem euro. Po zmianie prezydenta w USA doszło jednak do osłabienia amerykańskiej waluty. W tym roku jednak widzimy kolejne zawiedzione nadzieje w sprawie normalizacji polityki monetarnej w Europie. Na to wszystko nakłada się sytuacja polityczna. Najpierw problemy z wyłonieniem rządu w Niemczech. Teraz budżet Włoch. Kraj ten wyraźnie chce sprawdzić, czy grecki scenariusz z zadłużeniem się pod korek spowoduje, że znowu niemiecki podatnik pomoże się oddłużyć. Plan ten jednak jest bardzo ryzykowny co widać w wycenach europejskiej waluty, która ponownie gwałtownie spada.

W analizie pominąłem oczywiście część wydarzeń, starając się skupić głównie na polityce monetarnej i lokalnych kryzysach europejskich.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Walutomat.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fotolia

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl