Bitcoin po raz pierwszy przebił granicę 50 tysięcy dolarów

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
mp
Źródło:
Reuters

Bitcoin osiągnął kolejny w ciągu tego tygodnia rekord. Jego cena po raz pierwszy przekroczyła granicę 50 tysięcy dolarów. Wartość tej kryptowaluty rośnie po tym, gdy kolejne instytucje zaczynają wprowadzać związane z nią produkty finansowe. O zainwestowaniu 1,5 miliarda dolarów w bitcoina informowała też niedawno Tesla.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W szczytowym momencie bitcoin kosztował 50 602 dol. Przed godziną 14 bitcoin cena spadła natomiast do 49 613 dol. W sumie, od początku roku wartość tej kryptowaluty wzrosła o 72 proc.

Notowania bitcoina Stooq

W piątek kanadyjska Komisja Papierów Wartościowych w Ontario zatwierdziła uruchomienie funduszu giełdowego mającego zajmować się inwestowaniem w tę kryptowalutę - Purpose Bitcoin ETF.

W czwartek Bank of New York Mellon poinformował o utworzeniu nowego oddziału, który ma zająć się obsługą aktywów cyfrowych.

"BNY Mellon jest pierwszym globalnym bankiem, który ogłosił wprowadzenie zintegrowanej usługi dla aktywów cyfrowych" – powiedział Roman Regelman, dyrektor generalny ds. obsługi aktywów w BNY Mellon.

Na początku tygodnia informowaliśmy, że Tesla zainwestowała około 1,5 miliarda dolarów w bitcoina. Spółka, której szefem jest Elon Musk, podała, że w niedalekiej przyszłości zacznie przyjmować płatności w tej kryptowalucie – między innymi za samochody.

Płatności w kryptowalutach w swojej sieci zamierza wspierać również Mastercard. Firma wyjaśniła, że cyfrowe aktywa stają się coraz ważniejszym elementem świata płatności.

Kryptowaluty

Bitcoin jest jedną z popularniejszych kryptowalut na świecie. Waluta zyskała popularność przede wszystkim w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem. Jego pomysłodawcą jest osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Drugą najpopularniejszą kryptowalutą jest Ether. "Młodszym bratem Bitcoina" jest nazywany natomiast Litecoin.

Kryptowaluta to cyfrowy pieniądz stworzony na bazie algorytmu. Cyfrowe waluty funkcjonują poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi.

Kilka tygodni temu przed inwestowaniem w bitcoina przestrzegał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Stwierdził, że trzeba być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności. Nawiązał też do tulipomanii, która znana jest jako najstarsza bańka giełdowa – miała miejsce w XVII wieku.

W komunikacie sprzed miesiąca przed inwestycjami w kryptowaluty ostrzegała też Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zwróciła uwagę, że wiążą się one z wysokim ryzykiem a sam rynek jest nieregulowany. Oznacza, że brak jest szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów, którzy na nim działają. Urząd wskazywał też jednocześnie, że rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością.

Autor:mp

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock