"Rosną podziały między między Europą a USA". Giganci energetyki wracają do Putina

Na Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Petersburgu pojawią się szefowie BP, Royal Dutch Shell i Totalshell.com/(CC BY-NC-ND 2.0)

Szefowie takich firm, jak BP, Royal Dutch Shell i Total oraz inni wpływowi menedżerowie koncernów energetycznych będą uczestniczyć Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Petersburgu - informuje "The Moscow Times". Przedstawiciele tych firm wezmą w nim udział pomimo nadal obowiązujących zachodnich sankcji, które zakazują m.in. prowadzenia z Rosją inwestycji w sektorze energetycznym.

Wielu prezesów i przewodniczących z największych amerykańskich i europejskich firm wycofała się z udziału w zeszłorocznym Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Petersburgu z powodu napięć w stosunkach w Rosją wywołanych aneksją Krymu i wojnie we wschodniej Ukrainie.

Jak w tym roku?

Jednakże - jak pisze "The Moscow Times" - w ostatnich tygodniach sytuacja polityczna uspokoiła się. Sankcje Zachodu wprawdzie nadal obowiązują i większość szefów zachodnich firm znowu postanowiła pominąć wydarzenie, które było niegdyś kluczowym w kalendarzu międzynarodowych korporacji.

Taka decyzja nie została jednak podjęta przez kluczowych rynkowych graczy.

Drugi rok z rzędu, w rodzinnym mieście prezydenta Władimira Putina pojawią się bowiem szefowie BP, Royal Dutch Shell i Total.

Kluczowy partner

Jak wynika z opublikowanego przez BP w tym miesiącu raportu dotyczącego ryku energii, rosyjskie zasoby ropy naftowej i gazu skoczyły powyżej 100 mld baryłek. Wzrosły do poziomu około 103 mld baryłek z 93 mld zanotowanych w ostatnim raporcie w 2013 roku.

Wynik pozwala klasyfikować Rosję na 6. miejscu zestawienia państw z największą liczbą zasobów energetycznych.

Takie bogactwo sprawia jednocześnie, że ze względów ekonomicznych dla większych firm energetycznych istotne jest utrzymanie zdrowych więzi z Moskwą - informuje "The Moscow Times".

- Niepewność jest regułą gry w tej branży - powiedział szef francuskiego Totala Patrick Pouyanne odnosząc się do kwestii sankcji. Jak dodał, "prowadzimy długoterminową działalność. Dlatego jesteśmy chętni, aby utrzymać nasze zaangażowanie w Rosji".

Spotkania z Putinem

Zarówno Pouyanne i szef BP Bob Dudley będzie przemawiał na panelu wraz z szefem Rosnieftu Igorem Sieczinem. Dyrektor generalny Shell Ben Van Beurden będzie zaś uczestniczył w czwartkowym panelu wraz z szefem Gazpromu, Alekiejem Millerem.

Każdy z nich, jak informuje "The Moscow Times", będzie miał prawdopodobnie okazję do osobistego spotkania z Putinem i zdaniem autorów sama konferencja będzie miała widoczne większe znaczenie niż w ubiegłym roku. Wtedy bowiem przedstawiciele zachodnich koncernów, którzy zdecydowali się na udział w wydarzeniu woleli unikać takich rozmów. Chwilę wcześniej bowiem wybuchł kryzys w stosunkach między Rosją a Zachodem. A opinia publiczna nieprzychylnie przyjmowała informacje dotyczące współpracy z Moskwą.

- Sytuacja uspokoiła się od zeszłego roku, a ludzie czują się nieco bardziej komfortowo. Krym i walki w Ukrainie praktycznie zeszły z czołówek gazet - stwierdził przedstawiciel zachodniego koncernu energetycznego uczestniczącego w tegorocznym forum.

Nowe inwestycje

Zachodni szefowie mają wiele do stracenia w Rosji. Inwestycje i już włożone tam pieniądze tworzą bogaty krajobraz: od gigantycznej fabryki Shella na dalekowschodniej wyspie Sachalin do 20 proc. udziałów BP w Rosnieft, odpowiedzialnym za jedną trzecią światowej produkcji ropy.

- Podobnie jak Europa potrzebuje gazu z Rosji, tak Rosja potrzebuje przychodów z Europy - stwierdził w tym miesiącu Bob Dudley, szef BP.

Zeszłoroczne sankcje uniemożliwiły zachodnim koncernom inwestowanie w rosyjskiej części Arktyki i mocno ograniczyły realizację projektów naftowych.

BP teraz planuje rozszerzyć swoje portfolio w Rosji poprzez zakup, za 800 mln dolarów, udziałów w polu naftowym w Rosniefcie we wschodniej Syberii.

Dyrektor generalny Shella, van Beurden poinformował zaś jeszcze w czerwcu, że koncern planuje zwiększyć o jedną trzecią pojemność zakładu w Sachalinie.

- Należy uczciwie powiedzieć, Rosja lubi oferty finalizowane podczas forum - poinformował przedstawiciel jednej z czołowych firm, zapytany, czy jego firma może sfinalizować porozumienie w Petersburgu.

Ponadto, w Petersburgu pojawią się przedstawiciele innych gigantów energetycznych takich jak Glencore, Vitol, Gunvor i Trafigura.

Jak informuje "The Moscow Times", również Rosnieft poszuka sposobów na zwiększenie swoich możliwości finansowania inwestycji za pośrednictwem transakcji ze sprzedaży ropy naftowej.

Forum rozpoczyna się w tym tygodniu.

Na sankcjach tracą USA, a Europa zyska?

Największe europejskie firmy naftowe rozszerzają kontrakty biznesowe ze swoimi parterami z Rosji mimo obowiązujących sankcji UE. To dowód na to, jak zachodnie firmy uczą się żyć z restrykcjami nakładanymi na Moskwę - pisze także "Financial Times".

Firmy Eni i Statoil otrzymały zgodę z europejskich stolic, by kontynuować prace nad joint venture z Rosnieftem. Shell wciąż rozwija joint venture z wydobywającą ropę naftową spółką córką Gazpromu, Gazprom Nieft, i wystąpił o pozwolenie od holenderskiego rządu w sprawie innych projektów.

Jak pisze "Financial Times", coraz większa współpraca między największymi europejskimi firmami naftowymi a Rosją pokazuje rosnące podziały między między Europą a USA. Waszyngton zablokował wszelką współpracę z Rosją w Arktyce, odwierty głębinowe oraz pozyskiwanie gazu łupkowego. Oznacza to, że zamrożonych jest 10 joint venture ExxonMobil z Rosnieftem. - Ale unijne sankcje, które pozwalają firmom z Europy na kontynuowanie istniejących już umów, w praktyce umożliwiają im nawet rozszerzanie działalności w Rosji - podkreśla "FT".

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times, Reuters, tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40 roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Unijne sankcje działają, Rosja w ostatnich miesiącach zmaga się z ogromną inflacją - powiedziała szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Dodała przy tym, że obecnie Unia Europejska pracuje nad 17-tym pakietem sankcji, którego celem jest osłabienie Rosji. Pomóc w tym mogłaby także niższa cena ropy.

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

Źródło:
PAP

Poczta Polska wprowadziła usługę bezpiecznego transportu pszczół. "Ta unikalna oferta została stworzona z myślą o społeczności pszczelarskiej" - wyjaśniła firma.

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

Źródło:
tvn24.pl

Przed reklamami fałszywych inwestycji, w których oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ostrzega CSIRT KNF.

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu tygodnia ogłosi wysokość ceł na importowane półprzewodniki. Stwierdził przy tym, że niektóre firmy z tego sektora będą mogły liczyć na pewną elastyczność w tej kwestii.

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

Źródło:
Reuters

Włoski minister do spraw europejskich Tommaso Foti ostrzegł, że Unii Europejskiej grozi zalew tanich chińskich produktów w związku z cłami nałożonymi przez USA na Chiny. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" stwierdził, że Europa powinna podjąć kroki, aby bronić się przed tym zagrożeniem.

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały połączenie na trasie Warszawa-Reykjavik. Polacy stanowią sześć procent populacji Islandii. Całą wyspę zamieszkuje 384 tysięcy osób, czyli nieco mniej niż Szczecin. Reykjavik to niejedyny nowy kierunek w letnim rozkładzie lotów z warszawskiego lotniska.

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Źródło:
lot.com, tvn24.pl

Dyrekcja włoskiego parku Cinque Terre wprowadziła zakaz obuwia, które może być niebezpieczne na jego ścieżkach. Zapowiedziano kontrole. Niesforni turyści muszą liczyć się z potencjalnie wysokimi karami od 50 do 2500 euro.

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Źródło:
PAP

Nad Wisłą coraz chętniej kupowane są chińskie auta. W pierwszym kwartale 2025 roku sprzedaż nowych samochodów z Chin wzrosła aż ośmiokrotnie rok do roku - podała "Rzeczpospolita".

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Na święta wielkanocne Polacy wydadzą średnio 941 złotych - wynika z badania IBRiS. Wciąż więcej respondentów deklaruje, że spędzi je z rodziną, ale rośnie liczba osób, które zamierzają pracować.

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wynosi około 13,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata była na poziomie niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Duża strata

NBP pod kreską. Duża strata

Źródło:
Business Insider, tvn24.pl, PAP

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl