Zastanawiające zmiany cen. Autogaz drożeje, pozostałe paliwa w dół

Rynki

ShutterstockZaskakujące zmiany na stacjach. Autogaz drożeje, pozostałe paliwa w dół

W mijającym tygodniu spadły średnie poziomy cen benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego na stacjach o 2 grosze na litrze. Jak wskazuje jednak BM Reflex, największym zaskoczeniem dla kierowców mogą być podwyżki cen autogazu. "Odnotowaliśmy wzrost średniego poziomu cen LPG o 4 grosze na litrze, tj. do poziomu 2,23 zł/l, czyli poziomu z połowy stycznia" - podają analitycy.

BM Reflex podkreśla, że na części stacji podwyżki sięgały blisko 10 groszy na litrze. Największe podwyżki cen gazu LPG (średnio 7–8 groszy) na litrze wystąpiły w województwach małopolskim i świętokrzyskim.

Ubiegły tydzień przyniósł symboliczną podwyżkę autogazu - o 1 grosz na litrze. Ten wzrost był pierwszym po 7 tygodniach spadków. Wówczas w tym okresie ceny LPG spadły o 13 groszy na litrze. Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy obecnie około 4,71 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 5,01 zł, oleju napędowego – 4,61 zł, autogazu – 2,23 zł.

Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

Według danych BM Reflex, w mijającym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego notujemy w województwie dolnośląskim. Tam za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy odpowiednio po 4,460 zł i 4,49 zł.

Z kolei najdroższą benzynę mamy w województwie opolskim i zachodniopomorskim. Litr Pb 95 kosztuje średnio 4,81 zł, a diesel najdroższy jest w opolskim, gdzie kosztuje 4,78 zł.

Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie śląskim - kosztuje tam 2,15zł, podczas gdy w województwie opolskim i zachodniopomorskim litr autogazu kosztuje najwięcej, bo średnio 2,29 zł.

Prognoza cen paliw

Jak prognozuje BM Reflex, skala zmian na rynku hurtowym dokonana w tym tygodniu "powinna pozwolić na utrzymanie stabilnego poziomu cen benzyny i oleju napędowego na większości stacji w kolejnym tygodniu".

Analitycy spodziewają się jednak, że zagrożeniem dla utrzymania cen paliw na stacjach na poziomie bez zmian mogą być wzrosty cen na rynku ropy, które odnotowano w piątek. Dzieje się tak po informacjach Międzynarodowej Agencji Energii o spadku produkcji ropy w krajach OPEC w styczniu o ok. 1 mln baryłek oraz spadku zapasów ropy w krajach OECD poniżej 3 bln baryłek.

Analitycy ostrzegają także, że podwyżki cen autogazu mogą być kontynuowane.

Zobacz: Jakub Bogucki o cenach paliw (Wideo z 27.12.2016)

Jakub Bogucki o cenach paliwTVN24 BiS

Autor: ag/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock