Dobre informacje dla kierowców. Jeszcze taniej na stacjach

Rynki

shutterstock.comWedług eksperta druga połowa wakacji nie powinna przynieść większych zmian cen paliw

W ostatnim tygodniu lipca ceny paliw na stacjach będą w dalszym ciągu spadać - ocenili analitycy e-petrol.pl Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak. Podkreślili, że ceny detaliczne paliw systematycznie spadają od połowy czerwca.

Według ekspertów e-petrol.pl nieco wolniej tanieć może olej napędowy, bo marże detalistów na sprzedaży tego paliwa cały czas są niewysokie. Analitycy prognozują dla poszczególnych gatunków paliw następujące przedziały cenowe; 4,31-4,40 PLN/l dla 95-oktanowej odmiany benzyny, 4,08-4,16 PLN/l dla diesla i 1,57-1,62 PLN/l dla autogazu.

Systematyczne spadki

W detalu ceny systematycznie spadają od połowy czerwca, a w tym tygodniu obniżka nabrała w końcu tempa. Benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy potaniały o 4 grosze i aktualnie kosztują odpowiednio 4,39 PLN/l i 4,15 PLN/l. Wyjątkowo stabilne są ceny autogazu. Średnio litr LPG na stacjach kosztuje 1,59 PLN – to już 15 tydzień w tym roku, w którym notujemy taką cenę autogazu. - Kierowcom, którzy narzekają na to, że obniżki są niewielkie, a paliwa cały czas są wyraźnie droższe niż na początku roku przypominamy, ile płacili za tankowanie w ubiegłe wakacje. W drugiej połowie lipca 2015 r. litr 95-oktanowej benzyny kosztował średnio 5,02 PLN, a na diesla wydawaliśmy 4,65 PLN/l - wskazują Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak. Analityk BM Reflex Rafał Zywert uważą, że druga połowa wakacji nie powinna przynieść większych zmian cen paliw. - Prawdopodobny wydaje się scenariusz stabilizacji cen w okolicach obecnych poziomów - dodaje.

Ceny na stacjach paliw

Zywert wskazuje, że mijający tydzień na krajowych stacjach paliw upłynął pod znakiem kolejnej serii niewielkich obniżek.

Zarówno benzyna jak i olej napędowy potaniały średnio 3 gr./l. Na chwilę obecną litr benzyny Pb95 kosztuje 4,39 PLN/l natomiast za litr oleju napędowego musimy zapłacić średnio w kraju 4,15 PLN/l. W dalszym ciągu stabilny pozostaje rynek autogazu. Litr tego paliwa potaniał w skali tygodnia 1 gr./l do 1,59 PLN/l.

- Druga połowa wakacji nie powinna przynieść większych zmian cen paliw. Prawdopodobny wydaje się scenariusz stabilizacji cen w okolicach obecnych poziomów - dodaje Rafał Zywer.

Jak czytamy w komunikacie BM Reflex, od początku czerwca tego roku benzyna Pb95 potaniała już blisko 16 gr/l i wszystko wskazuje na to, że wakacyjny szczyt cen benzyn mamy już za sobą. Nadal bardzo korzystnie wygląda porównanie cen rok do roku. Dla przypomnienia w połowie lipca 2015 roku za litr Pb95 w kraju płaciliśmy 5,03 PLN/l, tak więc obecnie tankujemy ponad 64 gr./l taniej. Za litr oleju napędowego i autogazu z kolei płacimy odpowiednio 50 gr./l i 30 gr./l mniej niż przed rokiem.

Zobacz materiał na temat taniejącej ropy, która jest zagrożeniem dla elektrycznych aut (03.03.2016):

Tania ropa zagrożeniem dla elektrycznych autTVN24 BiS

Autor: tol, mb//ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com