Przepisy dotyczące wycinki drzew w ostatnich latach często się zmieniały. Od bardzo rygorystycznych przez skrajnie liberalne lex Szyszko po obecne regulacje, stanowiące formę kompromisu. Czy teraz potrzebne jest pozwolenie na usunięcia drzewa ze swojej działki? Wyjaśniamy.
● Nie trzeba już uzyskiwać zezwolenia na wycinkę, gdy chodzi o drzewa lub krzewy, które rosną na własnej działce, a usuwane są na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. ● Nadal konieczne jest uzyskanie zezwolenia na wycinkę drzewa np. w pasie drogowym drogi publicznej czy na obszarach objętych ochroną krajobrazową. ● Przed złożeniem wniosku o wycięcie drzewa konieczne jest sprawdzenie jego wymiarów i gatunku.
Zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1098, 1718), by usunąć drzewo lub krzew z terenu nieruchomości lub jej części, konieczne było uzyskanie zezwolenia. W lutym 2017 roku weszła jednak w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która te przepisy znacząco zliberalizowała, pozwalając właścicielom działek i samorządowcom dokonywać wycinki drzew bez zgody odpowiednich organów. Tzw. lex Szyszko doprowadziło do wycinki wielu bezcennych okazów drzew, media pisały wówczas o "wielkim rżnięciu". „Przez okres obowiązywania ustawy w całym kraju paść mogło nawet trzy miliony drzew!” – mówił w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” dr hab. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Po kilku miesiącach obowiązywania lex Szyszko, w czerwcu 2017 roku, przepisy ustawy ponownie zostały zaostrzone, choć nie tak bardzo, jak w jej pierwotnej wersji. Czy zatem teraz potrzebne jest zezwolenie, by usunąć drzewo z własnej działki?
Wycinka drzew na własnej działce – czy potrzebne jest zezwolenie?
O ile nadal konieczne jest uzyskanie zezwolenia na wycinkę drzewa np. w pasie drogowym drogi publicznej czy na obszarach objętych ochroną krajobrazową, to nie trzeba już uzyskiwać zezwolenia na wycinkę, gdy chodzi o drzewa lub krzewy, które:
– rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, – są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli więc masz w ogrodzie klon czy wierzbę i chcesz je wyciąć, nie potrzebujesz zezwolenia. Czasem jednak konieczne będzie zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu.
Kiedy trzeba zgłosić usunięcie drzewa?
Właściciele działek, którzy chcą usunąć drzewo lub krzew w celu niezwiązanym z działalnością gospodarczą, nie muszą ubiegać się o pozwolenie na wycinkę. Ich jedynym obowiązkiem jest zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa bądź krzewu, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm od ziemi przekracza:
– 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; – 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; – 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Zgłoszenie składa się w urzędzie miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub złożyć przez ePUAP. Dokument powinien zawierać:
– imię i nazwisko wnioskodawcy; – oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte (nr ewidencyjny działki, nr obrębu, nazwę ulicy, miejscowość…); – rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
Do zgłoszenia powinniśmy przygotować:
– oryginał lub uwierzytelnioną kopię pełnomocnictwa, jeżeli zgłaszający ustanowił pełnomocnika; – dowód wniesienia opłaty skarbowej za udzielone pełnomocnictwo, gdy nie zachodzi przesłanka do zwolnienia z tej opłaty; – w przypadku współwłasności pisemne zgody wszystkich współwłaścicieli działki na usunięcie drzewa.
Złożenie zgłoszenia wraz z załącznikami jest bezpłatne.
Kiedy urząd może wnieść sprzeciw?
Po złożeniu takiego zgłoszenia urząd ma 21 dni na dokonanie oględzin, po czym 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Powodem może być np. lokalizacja drzewa, fakt, że rośnie na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub na terenach objętych formami ochrony przyrody albo też spełnia kryteria przepisów o pomnikach przyrody.
Jeśli sprzeciw nie zostanie wniesiony, oznacza to, że drzewo można wyciąć. Należy pamiętać, że taki umowny brak sprzeciwu co do wycinki obowiązuje przez sześć miesięcy od dnia oględzin – w tym czasie drzewo należy usunąć. W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem sześciu miesięcy od przeprowadzonych oględzin w terenie, jego usunięcie może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.
Kiedy potrzebna jest zgoda na wycinkę drzew?
W dalszym ciągu zezwoleniem na usunięcie drzewa objęta jest wycinka np. w pasie drogowym drogi publicznej, usunięcie drzewostanu na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrodniczego. Wówczas wniosek o wycięcie drzewa może złożyć:
– posiadacz nieruchomości (np. najemca, dzierżawca) za zgodą właściciela tej nieruchomości, – właściciel urządzeń (...), jeżeli drzewo lub krzew zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.; chodzi tu m.in. o urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej.
Zgoda właściciela nieruchomości nie jest wymagana, gdy wniosek składa:
– spółdzielnia mieszkaniowa, – wspólnota mieszkaniowa z wybranym zarządem, – zarządca nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa, – użytkownik wieczysty nieruchomości, – posiadacz nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, niebędący jednym z wyżej wymienionych podmiotów.
Przed złożeniem wniosku o wycięcie drzewa konieczne jest sprawdzenie wymiarów i gatunku drzewa. Zmierz obwód pnia drzewa na wysokości pięciu centymetrów od ziemi. Jeżeli będzie to więcej niż 50 cm, należy jeszcze zmierzyć obwód pnia na wysokości 130 cm.
Jeżeli drzewo na wysokości 130 cm posiada kilka pni, należy zmierzyć obwód każdego z tych pni. Jeśli na tej wysokości drzewo nie ma pnia, mierzy się obwód bezpośrednio poniżej korony drzewa. Dane te są potrzebne do obliczenia wysokości opłaty.
Kto wydaje zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu
Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock