Wycinka drzew 2022. Kiedy potrzebne jest zezwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?

Źródło:
TVN24 Biznes
Lasy Państwowe: gwoździe wbite w drzewa przed wycinką. "Śmiertelna pułapka"
Lasy Państwowe: gwoździe wbite w drzewa przed wycinką. "Śmiertelna pułapka"Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
wideo 2/5
Lasy Państwowe: gwoździe wbite w drzewa przed wycinką. "Śmiertelna pułapka"Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Przepisy dotyczące wycinki drzew w ostatnich latach często się zmieniały. Od bardzo rygorystycznych przez skrajnie liberalne lex Szyszko po obecne regulacje, stanowiące formę kompromisu. Czy teraz potrzebne jest pozwolenie na usunięcia drzewa ze swojej działki? Wyjaśniamy.

Nie trzeba już uzyskiwać zezwolenia na wycinkę, gdy chodzi o drzewa lub krzewy, które rosną na własnej działce, a usuwane są na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. ● Nadal konieczne jest uzyskanie zezwolenia na wycinkę drzewa np. w pasie drogowym drogi publicznej czy na obszarach objętych ochroną krajobrazową. ● Przed złożeniem wniosku o wycięcie drzewa konieczne jest sprawdzenie jego wymiarów i gatunku.

Zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1098, 1718), by usunąć drzewo lub krzew z terenu nieruchomości lub jej części, konieczne było uzyskanie zezwolenia. W lutym 2017 roku weszła jednak w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która te przepisy znacząco zliberalizowała, pozwalając właścicielom działek i samorządowcom dokonywać wycinki drzew bez zgody odpowiednich organów. Tzw. lex Szyszko doprowadziło do wycinki wielu bezcennych okazów drzew, media pisały wówczas o "wielkim rżnięciu". „Przez okres obowiązywania ustawy w całym kraju paść mogło nawet trzy miliony drzew!” – mówił w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” dr hab. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Po kilku miesiącach obowiązywania lex Szyszko, w czerwcu 2017 roku, przepisy ustawy ponownie zostały zaostrzone, choć nie tak bardzo, jak w jej pierwotnej wersji. Czy zatem teraz potrzebne jest zezwolenie, by usunąć drzewo z własnej działki?

Wycinka drzew na własnej działce – czy potrzebne jest zezwolenie?

O ile nadal konieczne jest uzyskanie zezwolenia na wycinkę drzewa np. w pasie drogowym drogi publicznej czy na obszarach objętych ochroną krajobrazową, to nie trzeba już uzyskiwać zezwolenia na wycinkę, gdy chodzi o drzewa lub krzewy, które:

– rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, – usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli więc masz w ogrodzie klon czy wierzbę i chcesz je wyciąć, nie potrzebujesz zezwolenia. Czasem jednak konieczne będzie zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu.

Kiedy trzeba zgłosić usunięcie drzewa?

Właściciele działek, którzy chcą usunąć drzewo lub krzew w celu niezwiązanym z działalnością gospodarczą, nie muszą ubiegać się o pozwolenie na wycinkę. Ich jedynym obowiązkiem jest zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa bądź krzewu, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm od ziemi przekracza:

– 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; – 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; – 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zgłoszenie składa się w urzędzie miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub złożyć przez ePUAP. Dokument powinien zawierać:

– imię i nazwisko wnioskodawcy; – oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte (nr ewidencyjny działki, nr obrębu, nazwę ulicy, miejscowość…); – rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.

Do zgłoszenia powinniśmy przygotować:

– oryginał lub uwierzytelnioną kopię pełnomocnictwa, jeżeli zgłaszający ustanowił pełnomocnika; – dowód wniesienia opłaty skarbowej za udzielone pełnomocnictwo, gdy nie zachodzi przesłanka do zwolnienia z tej opłaty; – w przypadku współwłasności pisemne zgody wszystkich współwłaścicieli działki na usunięcie drzewa.

Złożenie zgłoszenia wraz z załącznikami jest bezpłatne.

Kiedy urząd może wnieść sprzeciw?

Po złożeniu takiego zgłoszenia urząd ma 21 dni na dokonanie oględzin, po czym 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Powodem może być np. lokalizacja drzewa, fakt, że rośnie na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub na terenach objętych formami ochrony przyrody albo też spełnia kryteria przepisów o pomnikach przyrody.

Jeśli sprzeciw nie zostanie wniesiony, oznacza to, że drzewo można wyciąć. Należy pamiętać, że taki umowny brak sprzeciwu co do wycinki obowiązuje przez sześć miesięcy od dnia oględzin – w tym czasie drzewo należy usunąć. ​​W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem sześciu miesięcy od przeprowadzonych oględzin w terenie, jego usunięcie może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Kiedy potrzebna jest zgoda na wycinkę drzew?

W dalszym ciągu zezwoleniem na usunięcie drzewa objęta jest wycinka np. w pasie drogowym drogi publicznej, usunięcie drzewostanu na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrodniczego. Wówczas wniosek o wycięcie drzewa może złożyć:

– posiadacz nieruchomości (np. najemca, dzierżawca) za zgodą właściciela tej nieruchomości,  – właściciel urządzeń (...),  jeżeli drzewo lub krzew zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.; chodzi tu m.in. o urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej.

Zgoda właściciela nieruchomości nie jest wymagana, gdy wniosek składa: 

– spółdzielnia mieszkaniowa,  – wspólnota mieszkaniowa z wybranym zarządem, – zarządca nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa, – użytkownik wieczysty nieruchomości, – posiadacz nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, niebędący jednym z wyżej wymienionych podmiotów.

Przed złożeniem wniosku o wycięcie drzewa konieczne jest sprawdzenie wymiarów i gatunku drzewa. Zmierz obwód pnia drzewa na wysokości pięciu centymetrów od ziemi. Jeżeli będzie to więcej niż 50 cm, należy jeszcze zmierzyć obwód pnia na wysokości 130 cm. 

Jeżeli drzewo na wysokości 130 cm posiada kilka pni, należy zmierzyć obwód każdego z tych pni. Jeśli na tej wysokości drzewo nie ma pnia, mierzy się obwód bezpośrednio poniżej korony drzewa. Dane te są potrzebne do obliczenia wysokości opłaty.

Kto wydaje zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu

Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50 procent celu na 2020 roku w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Źródło:
PAP

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła pierwsza sprawa wiborowa skierowana przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Co to oznacza dla kredytobiorców? - Jeśli wyrok TSUE będzie wskazywał na możliwość unieważnienia umów kredytów PLN + WIBOR, to należy spodziewać się fali dziesiątek tysięcy pozwów konsumentów upominających się o swoje prawa przed sądami w całym kraju - odpowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Robert Górski, radca prawny.

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

Źródło:
tvn24.pl

Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń dla masowej turystyki, która w negatywny sposób wpływa na przyrodę, zabytki czy życie lokalnych mieszkańców. W wielu zakątkach świata znajdują się góry, jaskinie a nawet rajskie wyspy, gdzie turyści są niemile widziani.

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

TikTok może być użyty przez chiński rząd jako narzędzie wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie - czytamy w piśmie Departamentu Sprawiedliwości USA. Prokuratorzy wyrazili obawy, że algorytm TikToka może zostać wykorzystany do przeprowadzenia akcji dezinformacyjnych, których wydźwięk miałby oddziaływać na poglądy Amerykanów.

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Źródło:
CNN

Zaraza pomidorów to widmo każdego rolnika. A w tym roku wystąpiła znacznie wcześniej niż przed laty - donosi dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Jak dodaje, choroba ta, zwana ziemniaczaną, potrafi mieć gwałtowny przebieg. - W ciągu kilku dni może nastąpić całkowite więdnięcie pomidorów - wyjaśnia. Z kolei Agnieszka Włodarek z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach informuje, że pojawiły się także objawy zarazy ziemniaka.

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia zlikwidowana ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych - zapowiedział w piątek w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Turyści podróżujący na Zanzibar będą musieli zapłacić 44 dolary (czyli ponad 170 złotych) dodatkowej opłaty. To ubezpieczenie, które będzie ważne przez 92 dni i zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku na terenie całego archipelagu.

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Współczesne technologie umożliwiają poznawanie ludzi w sieci, a także utrzymywanie i budowanie za ich pomocą relacji. Niosą jednak za sobą wiele ryzyk. Możemy bowiem paść ofiarą oszustwa na portalu randkowym, zostać dotknięci przez szantaż seksualny bądź "zemstę porno". Ministerstwo Cyfryzacji radzi w poradniku "Internetowe Love", jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy, gdy damy się zmanipulować i będziemy mieć kłopoty.

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm udzielił Radzie Ministrów absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Posłowie zwrócili jednak uwagę na "istotne nieprawidłowości".

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Nagrodą o równowartości 180 milionów złotych podzielą się szczęśliwcy z Norwegii i Szwecji. W Polsce odnotowano wysoką wygraną drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP