Po wakacjach rząd będzie mógł wydawać rozporządzenia w sprawie dodatkowych zasiłków opiekuńczych - tak wynika z ustawy, którą we wtorek przyjął Senat. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział, że decyzja o ewentualnym przyznaniu zasiłku będzie zależała między innymi od sytuacji epidemicznej.
Przepis o dodatkowych zasiłkach opiekuńczych znalazł się w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Większość przepisów tej nowelizacji dotyczy instrumentów wspierających m.in. samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe i artystów.
Senat zaakceptował
W marcu, w związku z epidemią COVID-19, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem w czasie, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach były zawieszone. Początkowo dodatkowy zasiłek był przyznany na 14 dni, jednak rząd sukcesywnie przedłużał czas jego obowiązywania aż do 26 lipca.
Dodatkowy zasiłek był przyznawany rozporządzeniem Rady Ministrów, a podstawą do jego wydawania były przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przepisy te wygasają jednak 180 dni po wejściu w życie ustawy, więc konieczna była nowelizacja, aby zasiłek – w razie potrzeby – mógł być przyznawany także po wakacjach. Taką poprawkę zgłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ustawę z tą zmianą uchwalił Sejm, a we wtorek przyjął ją Senat.
Nie ma decyzji w sprawie rozporządzenia
- Te zmiany, które zaproponowaliśmy w Sejmie i które przyjął Senat, upoważniają Radę Ministrów do wydania rozporządzenia umożliwiającego przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka lub w sytuacji, gdy rodzic z różnych względów nie jest w stanie dziecka posłać do żłobka lub szkoły bądź się po prostu obawia – powiedział we wtorek wiceminister rodziny Stanisław Szwed.
Zaznaczył, że obecnie jeszcze nie zadecydowano o wydaniu kolejnego rozporządzenia. - Dzisiaj takiej decyzji nie ma. Przez okres wakacyjny, do 26 lipca, takie rozporządzenie było wydane. W tej chwili, w sierpniu, takiego rozporządzenia nie ma. Zobaczymy, jak we wrześniu sytuacja będzie się rozwijała, jeśli chodzi o koronawirusa i wtedy decyzję będzie mogła podjąć Rada Ministrów, jeżeli taka potrzeba zaistnieje - powiedział Szwed.
Zasady ogólne
Miesięczny zasiłek opiekuńczy - zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych - wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Obecnie rodzice mogą korzystać z ogólnych przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Taki zasiłek - w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani - przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14 lat.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock