Pieniądze

Z Kancelarii Prezydenta do ubezpieczeniowego giganta. Sadurska zarobiła 421 tysięcy w pół roku

Pieniądze

[object Object]
Sadurska z pałacu do PZU?tvn24
wideo 2/4

W 2017 roku Małgorzata Sadurska zarobiła w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń 421 tysięcy złotych brutto - wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez spółkę. W przeliczeniu to niemal 65 tysięcy złotych miesięcznie. Jest to podstawowa pensja byłej szefowej Kancelarii Prezydenta. Nie otrzymała ona bowiem w ubiegłym roku premii ani nagród specjalnych.

12 czerwca 2017 roku rada nadzorcza PZU powołała Sadurską do zarządu spółki. Wcześniej tego dnia została ona odwołana ze stanowiska szefowej Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Powołanie do zarządu PZU, jak poinformowała spółka, nastąpiło w trakcie rozpoczętej już kadencji zarządu spółki ubezpieczeniowej, która rozpoczęła się 1 lipca 2015 roku i obejmuje trzy kolejne pełne lata obrotowe.

Tajemnica

PZU na początku nie chciało ujawnić zarobków byłej szefowej Kancelarii Prezydenta. "Małgorzata Sadurska będzie pobierała wynagrodzenie według zasad ustalonych w nowej tak zwanej ustawie kominowej. Jego wysokość określi rada nadzorcza w uchwale, nad którą pracuje" - informowała tvn24bis.pl w lipcu Agnieszka Rosa z PZU.

Z opublikowanego w czwartek raportu rocznego PZU wynika, że Małgorzata Sadurska zarobiła przez sześć i pół miesiąca pracy w spółce 421 tysięcy złotych. To około 65 tys. zł miesięcznie.

Sadurska zarabiała więc kilkukrotnie więcej niż w Kancelarii Prezydenta. Pensja na stanowisku szefa kancelarii głowy państwa, tak jak w przypadku ministrów, to kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie (pensja podstawowa plus dodatki taki jak stażowy, za rozłąkę czy nagroda jubileuszowa).

Wynagrodzenia członków zarządu PZUPZU

Z Kancelarii Prezydenta

Urodzona w 1975 roku Sadurska to absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów Organizacja i Zarządzanie w Lubelskiej Szkole Biznesu. Od 2005 roku była przez trzy kadencje posłanką PiS z okręgu lubelskiego. Dwa razy - w 2004 i w 2014 roku kandydowała bez powodzenia z list PiS do Parlamentu Europejskiego.

Między czerwcem a listopadem 2007 roku była sekretarzem stanu w kancelarii premiera Jarosława Kaczyńskiego. Brała wtedy m.in. udział w negocjacjach z protestującymi pielęgniarkami.

nW latach 2007-12 była przewodniczącą Rady Nadzorczej ZUS, reprezentując w niej rząd. Od zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy w sierpniu 2015 roku była szefową jego kancelarii.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości