Dług publiczny wzrósł w ciągu miesiąca o kilka miliardów

Pieniądze

Rating Polski podwyższony. Niepewność polityczna malejetvn24
wideo 2/3

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec czerwca wyniosło 945 miliardy 695,5 milionów złotych, czyli wzrosło względem maja o 5 miliardów 164,2 miliona złotych (0,5 proc.) - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Jak podało ministerstwo, wzrost zadłużenia w czerwcu był głównie wypadkową "zwiększenia stanu środków na rachunkach budżetowych (o 9 mld zł) związanego z gromadzeniem środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych".

Osłabienie złotego

Do wzrostu zadłużenia (o 2,2 mld zł) przyczyniły się także różnice kursowe. Jak podaje ministerstwo, w czerwcu nastąpiło osłabienie złotego o 1,3 proc. wobec euro i o 0,9 proc. wobec franka szwajcarskiego. Jednocześnie polska waluta umocniła się o 0,8 proc. wobec dolara i o 1,7 proc. wobec jena.

Spadły natomiast potrzeby pożyczkowe netto budżetu państwa (o 5,8 mld zł), w tym korzystny wpływ miała nadwyżka budżetu państwa (6,1 mld zł).

Od początku roku zadłużenie wzrosło o ponad 17 mld zł, czyli o 1,8 proc.

Zadłużenie Skarbu PaństwaMinisterstwo Finansów

Z informacji resortu finansów wynika, że zadłużenie krajowe (według kryterium miejsca emisji) w czerwcu 2017 r. zwiększyło się o 3,1 mld zł. Od początku tego roku zadłużenie krajowe Skarbu Państwa wzrosło o 41 mld zł. W tym samym okresie zadłużenie nominowane w walutach obcych zmniejszyło się o 24 mld zł - dodało ministerstwo.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP Biznes