Miasta z najwyższym zadłużeniem czynszowym w Polsce. Wyraźny lider

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzeczkowska o inflacji
Rzeczkowska o inflacjiTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzeczkowska o inflacji

Bydgoszcz, Warszawa oraz Elbląg - to miasta z najwyższymi długami czynszowymi w Polsce. Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, na koniec września 2022 roku zaległości czynszowe lokatorów i firm wynosiły łącznie 194,5 miliona złotych, a średnia zaległość w kraju 24,4 tysiąca złotych.

Według BIG InfoMonitor problem zadłużenia czynszowego dotyka niemal każdej wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. "To nie tylko zmora zarządców nieruchomości, ale i mieszkańców płacących w terminie. W sumie wartość długów czynszowych wyniosła z końcem września 2022 r. 194,5 mln zł. Kwota ta w ciągu roku wzrosła o 11 mln zł" - czytamy. Rekord łącznego zadłużenia padł w kwietniu br. i wyniósł prawie 204 mln zł.

Z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że co szósty Polak, pomimo posiadanych oszczędności, zalegał w ostatnim półroczu z płatnością bieżących zobowiązań, w tym z rachunkami za czynsz. Co drugi musiał po nie sięgnąć w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb (49 proc.), z czego co siódmy opłacał z budżetu na czarną godziną stałe opłaty jak np. zobowiązania czynszowe. Co szósta osoba zamieszkująca średnie, duże i wielkie miasto płaciła za czynsz z oszczędności, a co dziewiąta choć posiadała oszczędności i tak opóźnia płatności za mieszkanie.

W ocenie Sławomira Grzelczaka, prezesa BIG InfoMonitor, "sytuacja ta pokazuje, jak w wyniku inflacji pogorszyły się warunki finansowe wielu Polaków i jednocześnie jak może to w niedalekiej przyszłości wpłynąć jeszcze bardziej negatywnie na finanse zarządzających lokalami".

Długi czynszowe w Polsce

Jak wynika z danych, największy udział w kwocie zadłużenia lokatorskiego ma województwo kujawsko-pomorskie, w którym zaległości wynoszą prawie 97 mln zł. Z tego prawie 88 mln zł zgromadzili mieszkańcy Bydgoszczy, którzy są niechlubnym liderem zestawienia.

Na drugiej pozycji uplasowało się województwo mazowieckie, którego łączna zaległość z tytułu braku opłat za mieszkanie wynosi prawie 36,6 mln zł. Za większość zaległych zobowiązań czynszowych (ponad 31 mln zł) odpowiadają mieszkańcy Warszawy. Trzecie miejsce należy do województwa warmińsko-mazurskiego – 17,2 mln zł, w tym do mieszkańców Elbląga ponad 16,3 mln zł. Pierwszą piątkę uzupełniają województwa łódzkie i dolnośląskie.

Miasta z najwyższymi długami czynszowymi w PolsceRejestr Dłużników BIG InfoMonitor

Jak zaznaczono, zdecydowana większość zaległości czynszowych dotyczy osób fizycznych, zobowiązania firm stanowią tu jedynie 10 proc.

Województwa z najwyższymi długami czynszowymi w PolsceRejestr Dłużników BIG InfoMonitor

Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że wśród rekordzistów z największymi długami na pierwszym miejscu znalazła się firma z Pomorza, która ma ponad 3 mln zł zadłużenia. Druga pozycja należy do 61-letniej mieszkanki Warszawy, która uzbierała zaległości czynszowych na prawie 1,78 mln zł, zaś trzecia do 53-letniego mieszkańca Elbląga – 1,76 mln zł. Równie wysoki dług czynszowy ma firma z siedzibą w Kielcach - ponad 1,6 mln zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Pav-Pro Photography Ltd/Shutterstock

Pozostałe wiadomości