Będzie duża przecena na rynku mieszkaniowym? "Nie spodziewajmy się wielkiego załamania cen"

Źródło:
TVN24
Ekspert o cenach nieruchomości
Ekspert o cenach nieruchomościTVN24
wideo 2/5
Ekspert o cenach nieruchomościTVN24

Nie spodziewajmy się wielkiego załamania cen. Te wróżby, że ceny mieszkań spadną o 40, 50 procent, to włożyłbym między bajki - powiedział na antenie TVN24 ekspert rynku nieruchomości Marcin Drogomirecki. Zwrócił uwagę, że w tej chwili "przybywa ofert na rynku". - Rok do roku jest ich na rynku wtórnym o 15 procent więcej, na rynku pierwotnym o ponad 20 procent więcej - wymieniał.

Pytany o to, czy kryzys w branży budowlanej i mieszkaniowej już jest, odpowiedział: "moim zdaniem on już się zaczyna".

- Widać, że ceny ofertowe stoją w miejscu. Ceny transakcyjne zaczynają spadać. Ofert sprzedaży mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym przybywa, a perspektyw na to, że klienci będą mieli więcej pieniędzy, że będą mieli łatwiejszy dostęp do kredytu, póki co nie ma. Najbliższe miesiące niewątpliwie więc poprawy nie wróżą - ocenił ekspert.

"Oferta szybko się odrodzi"

Podkreślał, że "jeżeli tylko sytuacja zacznie się poprawiać na rynku, jeżeli popyt odżyje, to deweloperzy ruszą z kopyta i będzie co kupować". - Jeżeli nawet nie gotowe mieszkania, to te, które będą w początkowej fazie budowy (będą dostępne w sprzedaży - red.). Oferta więc szybko odrodzi - ocenił.

Zwrócił uwagę jednak, że pytaniem jest, "kiedy to odrodzenie, ożywienie nastąpi". - Jeżeli spojrzymy historycznie, co się działo w ciągu ostatnich 15 latach, po pamiętnej bańce z przełomu lat 2007-2008, to reakcja rynku nieruchomości jest bardzo powolna - stwierdził.

Ocenił, że "ten rynek charakteryzuje duża bezwładność". - Jak spojrzymy historycznie, to wtedy po tym boomie, spadki cen, bardzo powolne, trwały osiem lat. Ile to będzie teraz? To jest trudno oszacować - podkreślał.

- Tak jak wspomniałem, ten rynek nieruchomości, budowlany jest bardzo bezwładny. To nie jest tak, że ten beton, cegły czy stal jutro się zepsują, nie ma klienta i trzeba jutro to sprzedać. Tutaj reakcja jest bardzo powolna, wyważona. Ja spodziewam się bardziej widocznych skutków tego, co się teraz dzieje w pierwszym, a nawet drugim kwartale przyszłego roku - przewidywał.

Pytany, czy wierzy w to, że rząd może tanio budować w dzisiejszych czasach odpowiedział, że "w działania tego rządu ja nie wierzę". - Nie widzę do tej pory żadnych pozytywnych skutków jego obecności przy władzy, a już szczególnie dla rynku mieszkaniowego - stwierdził.

Przyszłość rynku

Analityk przyznał, że nie obawia się "jakichś wielkich turbulencji" na rynku mieszkaniowym. - Przypomnę, że 15 lat temu, po pęknięciu bańki, przez parę lat, mieszkania potaniały o maksymalnie 15 proc. Tutaj nie spodziewajmy się wielkiego załamania cen. Te wróżby, że ceny mieszkań spadną o 40, 50 procent to włożyłbym między bajki - powiedział.

Zwrócił uwagę, że w tej chwili "przybywa ofert na rynku". - Rok do roku jest ich na rynku wtórnym o 15 proc. więcej, na rynku pierwotnym o ponad 20 proc. więcej. Jeżeli ktoś dysponuje środkami, ma zdolność kredytową to niewątpliwie jest moment, aby tych mieszkań szukać - podkreślał.

- Do niedawna był taki deficyt ofert, że w zasadzie kupowało się to, co nagle się pojawiło się na rynku i w szybkim tempie, bo za chwilę mogło to zniknąć. W tej chwili ten wybór robi się większy. Jeżeli chcemy poprawić komfort życia swój, swojej rodziny, to zdecydowanie, moim zdaniem, nie ma odkładać decyzji o zakupie - powiedział.

- Dla dużej części klientów, którzy myśleli o zakupie mieszkania, niewątpliwie obecna sytuacja, wysokość stóp procentowych, słaba dostępność do kredytów hipotecznych, niewątpliwie te plany utrudnia i krzyżuje. (..) Na pewno na rynku sprzedaży ofert jest coraz więcej, sprzedający są bardziej elastyczni - ocenił.

Marcin Drogomirecki przewidywał, że drożeć mogą mieszkania o wyższym standardzie w dużych miastach. - Niezmiennie Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk - największe ośrodki w Polsce - wymieniał.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego:  Damian Lugowski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Globalne przejście na pojazdy elektryczne będzie miało "daleko idący" wpływ na inwestycje, produkcję, handel międzynarodowy i zatrudnienie - stwierdził we wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ramach aktualizacji prognoz światowego wzrostu gospodarczego.

Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Źródło:
Reuters

- Prowadzę schronisko dla osób bezdomnych. Coraz młodsi ludzie do nas trafiają - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 Rusłan Oniszczuk z Monaru. W ten sposób komentował wyniki najnowszego raportu na temat ubóstwa w Polsce. Zdaniem Piotra Ikonowicza, społecznika i prawnika, lektura opracowania prowadzi do wniosku, że "praca nie wyzwala z biedy".

Ten problem dotyczy 2,5 miliona Polaków. Alarmujące dane

Ten problem dotyczy 2,5 miliona Polaków. Alarmujące dane

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Zwiększenie sieci płatnych dróg o około 1,6 tysiąca kilometrów zakłada przyjęte przez rząd rozporządzenie - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Nowe przepisy będą dotyczyć wyłącznie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton, czyli ciężarówek i autobusów.

Od listopada więcej płatnych dróg

Od listopada więcej płatnych dróg

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przewiduje on obowiązek tworzenia stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców w przypadku przekroczenia tam dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu.

Obowiązkowe strefy czystego transportu. Jest decyzja rządu

Obowiązkowe strefy czystego transportu. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wydał nienależycie, nieracjonalnie i nieefektywnie ponad 148 milionów złotych na kampanie społeczne prowadzone od 2016 roku do połowy roku 2023 - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. W wyniku kontroli NIK przygotowała zawiadomienia do prokuratury w sprawie trzech byłych urzędników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Finansów.

"Zwroty, które cieszą". Są zawiadomienia do prokuratury

"Zwroty, które cieszą". Są zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
PAP

W Polsce z usług tylko jednego banku korzysta obecnie 45 procent Polaków. To o 10 punktów procentowych mniej niż wynosi europejska średnia - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Kearney.

Raport w sprawie kont. "Banki powinny mocniej postawić na obsługę klienta"

Raport w sprawie kont. "Banki powinny mocniej postawić na obsługę klienta"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2024 roku spadła o 3,0 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. GUS poinformował również, że w ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 5,7 procent. "To jest bez dwóch zdań jeden z najgorszych odczytów sprzedaży detalicznej, jakie kiedykolwiek widzieliśmy" - ocenili ekonomiści.

"Konsument umarł". Takiego wyniku się nie spodziewano

"Konsument umarł". Takiego wyniku się nie spodziewano

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące nałożenia kary pieniężnej na spółkę LPP w sprawie niepodania niezwłocznie przez spółkę informacji o kluczowych warunkach i strukturze transakcji sprzedaży przez spółkę 100 procent udziałów spółki RE Trading OOO - podała KNF w komunikacie. LPP w oświadczeniu wskazało, że w dniach 8-10 maja 2022 roku trwały negocjacje, a szczegóły warunków umowy były sporządzane w kolejnych dniach.

Polski gigant odzieżowy może otrzymać karę

Polski gigant odzieżowy może otrzymać karę

Źródło:
PAP

Aplikacja i bankowość internetowa działają już prawidłowo - poinformował w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych Alior Bank. Wcześniej klienci mieli problemy w korzystaniu z usług takich jak Alior Online, Alior Mobile, Business Pro oraz Kantor Walutowy.

Awaria usunięta. "Aplikacja i bankowość internetowa działają prawidłowo"

Awaria usunięta. "Aplikacja i bankowość internetowa działają prawidłowo"

Źródło:
tvn24.pl

Zamrożenie cen energii w 2025 roku to koszt około 4,4 miliarda złotych - przekazała we wtorek ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodała, pomysł przedłużenia osłon energetycznych popiera zarówno premier, jak i liderzy partii politycznych.

"Nikt nie ma takich planów". Deklaracja ministry

"Nikt nie ma takich planów". Deklaracja ministry

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie wyjaśniające po zmianach wprowadzonych w serwisie Facebook przez spółkę zarządzającą tą platformą z amerykańskiej grupy Meta (Meta Platforms Ireland) - podał UOKiK w komunikacie. Treści polskich wydawców na platformie wyświetlane są w postaci pojedynczego odnośnika, a nie jak to było dotychczas, jako graficzny podgląd materiału. Zmiana mogła spowodować niższe zainteresowanie treściami dziennikarskimi oraz zmniejszyć liczbę odsłon artykułów - ocenił urząd.

Meta pod lupą polskich urzędników. Jest postępowanie

Meta pod lupą polskich urzędników. Jest postępowanie

Źródło:
PAP

Uwaga na fałszywe wiadomości podszywające się pod bank - alarmuje w komunikacie PKO BP. "Nie otwieraj załączników i nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach. Jeśli klikniesz w link, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" - ostrzegają przedstawiciele banku.

Oszuści podszywają się pod PKO BP. "Możesz stracić pieniądze"

Oszuści podszywają się pod PKO BP. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) wydała pierwsze wytyczne dotyczące dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Bruksela wskazała, że od początku 2025 roku przestaną być dofinansowane nowe piece na paliwa kopalne, w tym na gaz.

Koniec pieców na gaz. To będzie pierwszy etap

Koniec pieców na gaz. To będzie pierwszy etap

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Kończą się środki na Czyste Powietrze, programowi trzeba zapewnić stałe finansowanie - stwierdził Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego. Dodał, że wyczerpują się nawet pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczone na ten cel.

Gigantyczny program "jedzie na oparach". Apel do rządu

Gigantyczny program "jedzie na oparach". Apel do rządu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji autopoprawkę przesuwającą o sześć miesięcy wejście w życie pełnego systemu kaucyjnego - podano na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego.

System kaucyjny opóźniony. Autopoprawka w konsultacjach

System kaucyjny opóźniony. Autopoprawka w konsultacjach

Źródło:
PAP

Serwis społecznościowy X ujawnił najnowszą wersję swojego regulaminu, która ma wejść w życie już 15 listopada. Jedna zmiana przykuła szczególną uwagę użytkowników. Jak pisze CNN, niektórzy zaczęli już usuwać z platformy swoje zdjęcia.

Popularny serwis szykuje zmiany. Są kontrowersje

Popularny serwis szykuje zmiany. Są kontrowersje

Źródło:
CNN

Zaledwie rok po ponownym otwarciu sklepów amerykańska sieć z artykułami dla niemowląt Buy Buy Baby zdecydowała o zamknięciu wszystkich swoich placówek handlowych - pisze CNN. Detalista ma skupić się na sprzedaży internetowej.

Nieudany powrót. Sieć zamyka sklepy

Nieudany powrót. Sieć zamyka sklepy

Źródło:
CNN

"Otwieramy nowy rozdział w historii polskiego samorządu: 345 miliardów złotych więcej w ciągu dziesięciu lat" - napisał w poniedziałek na platformie X minister finansów Andrzej Domański, odnosząc się do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy dotyczącej finansów samorządowych.

Zmiany w finansach samorządowych. "Otwieramy nowy rozdział"

Zmiany w finansach samorządowych. "Otwieramy nowy rozdział"

Źródło:
PAP

500 plus nie wpłynęło negatywnie na aktywność zawodową kobiet - wynika ze sprawozdania Rady Ministrów wysłanego do Sejmu. Jednocześnie, jak zauważyła poniedziałkowa "Rzeczpospolita", rząd po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie przyznał, że program poniósł klęskę w dziedzinie demografii.

Rząd przyznał to po raz pierwszy. "Klęska"

Rząd przyznał to po raz pierwszy. "Klęska"

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Globalne wydatki w odnawialne źródła energii (OZE) mogą wynieść dwa biliony dolarów w 2024 roku - wynika z szacunków ManpowerGroup. Zdaniem analityków dzięki transformacji energetycznej ma powstać ponad 10 milionów nowych miejsc pracy w tej dekadzie.

Na tych pracowników będzie zapotrzebowanie

Na tych pracowników będzie zapotrzebowanie

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach we wrześniu 2024 roku wyniosło 8140,98 złotego, co oznacza wzrost o 10,3 procent rocznie - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Przeciętne wynagrodzenie. Najnowsze dane

Przeciętne wynagrodzenie. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2024 roku spadła o 0,3 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9 procent - podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Ekonomiści spodziewali się lepszych wyników.

Najnowsze dane z przemysłu poniżej oczekiwań

Najnowsze dane z przemysłu poniżej oczekiwań

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu w ujęciu rocznym spadła o 9 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu do ubiegłego miesiąca odnotowano natomiast wzrost o 12 procent.

Kluczowa branża ze spadkiem. "Od początku roku jest pod negatywnym wpływem"

Kluczowa branża ze spadkiem. "Od początku roku jest pod negatywnym wpływem"

Źródło:
tvn24.pl

Mimo uwag, między innymi Europejskiego Banku Inwestycyjnego do projektu programu dopłat do rowerów elektrycznych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie rezygnuje z niego. Fundusz szuka "optymalnego" źródła finansowania programu.

Co z dopłatami do rowerów elektrycznych?

Co z dopłatami do rowerów elektrycznych?

Źródło:
PAP