TVN24 Biznes | Pieniądze

Pułapka ulgi dla klasy średniej w Polskim Ładzie. Czy warto złożyć wniosek do pracodawcy?

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?
Jak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?TVN24 BiS
wideo 2/21
TVN24 BiSJak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?

Przynajmniej część pracowników, którzy mają skorzystać z nowej ulgi dla klasy średniej, powinna rozważyć wniosek do pracodawcy o jej nieuwzględnianie przy ustalaniu miesięcznego wynagrodzenia na rękę. W niektórych sytuacjach może się bowiem okazać, że po zakończeniu roku będą musieli zwrócić fiskusowi część uzyskanych w ten sposób pieniędzy.

Ulga dla klasy średniej - co to jest

Polski Ład wprowadza kilka nowych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga dla klasy średniej. Ma ona dotyczyć m.in. osób zatrudnionych na etacie oraz samozatrudnionych rozliczających się według skali, osiągających roczne przychody w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł.

Oznacza to, że ulga dla klasy średniej w 2022 r. przysługuje osobom, które miesięcznie zarabiają od 5701 zł do 11 141 zł brutto. Tym pracownikom ulga jest naliczana automatycznie. Niestety nie dla wszystkich jest to najlepsze rozwiązanie.

Czytaj także: Nowe ulgi podatkowe w Polskim Ładzie. Kto zapłaci mniej fiskusowi?

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej - kto powinien składać

Przekroczenie limitu ulgi w skali roku o złotówkę - w przypadku, gdy w ciągu roku zarobimy mniej niż 68 412 zł lub więcej niż 133 692 zł - sprawi, że stracimy prawo do ulgi.

Powodem może być na przykład podwyżka w ciągu roku, dodatkowe premie i nagrody dla osób, które są bliskie górnego limitu. Z drugiej strony może zdarzyć się sytuacja, że pracownik zmieni formę zatrudnienia lub straci pracę w 2022 roku - wtedy może nie zostać osiągnięty dolny limit.

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej - kiedy składać?

W przypadku utraty prawa do ulgi konieczne będzie zwrócenie korzyści podatkowych - dopłacenie podatku za cały rok, po rozliczeniu zeznania rocznego. Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej może uchronić pracowników przed taką sytuacją.

Nie oznacza to, że osoby w przypadku których przychody na koniec roku zmieściły się we wskazanych w ustawie widełkach na złożeniu wniosku stracą. Ulga dla klasy średniej zostanie uwzględniona w zeznaniu podatkowym za rok 2022, który będziemy składać w pierwszych miesiącach roku 2023.

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku niestosowania ulgi dla klasy średniej będzie wypłacane niższe wynagrodzenie netto, czyli na rękę taka osoba będzie dostawała mniej.

"Najlepiej, żeby wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej złożyli wszyscy pracownicy. Jeśli ktoś zarabia mniej niż 5701 zł - może dostanie premię w grudniu, a jeśli ktoś zarabia powyżej 11 141 zł - może pójdzie na zasiłek chorobowy, albo macierzyńskim, albo na emeryturę - straci" - napisała na Twitterze Małgorzata Samborska, partnerka i doradczyni podatkowa w Grant Thornton.

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej - wzór wniosku

Po złożeniu wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej nie będzie ona naliczana od kolejnego wynagrodzenia.

Wniosek przekazujemy pracodawcy. Wzór w formacie pdf znajdziesz poniżej.

W treści wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej można wpisać: "Ja, niżej podpisany/a, wnioskuję do płatnika (nazwa zakładu pracy) o niepomniejszanie w 2022 r. dochodu o kwotę miesięcznej ulgi dla pracowników, o której mowa w art. 32 ust. 2a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych".

We wniosku trzeba podać dane osobowe (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, PESEL), dane firmy, miejscowość i datę oraz złożyć podpis.

Wniosek można wycofać w dowolnym momencie.

WZÓR WNIOSKU O NIESTOSOWANIE ULGI DLA KLASY ŚREDNIEJ >>>>

Wzór wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej - zdjęcie poglądoweTVN24 Biznes

Ulga dla klasy średniej - kalkulator

Wzór na obliczenie wysokości ulgi:

1. Podstawa wyliczenia ulgi - od 68 412 zł do 102 588 zł. Ulga = (podstawa x 6,68% – 4566 zł) ÷ 0,17

2. Podstawa wyliczenia ulgi od 102 588,01 zł do 133 692 zł. Ulga = [podstawa x (–7,35%) + 9829 zł] ÷ 0,17

Podstawa - to suma przychodów uzyskanych przez podatnika w roku podatkowym podlegających opodatkowaniu (ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej pomniejszonych o koszty prowadzenia tej działalności z wyłączeniem składek na ubezpieczenia społeczne, które zostały zapłacone i ujęte w kosztach podatkowych).

Czytaj także: Polski Ład i zmiany dla pracowników. Kto zyska, kto straci. Wyliczenia

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości