Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.
Na wysoką waloryzację kapitału emerytalnego zwrócił uwagę w mediach społecznościowych ekspert emerytalny i rynku pracy Oskar Sobolewski.
"W tym roku czeka nas wysoka waloryzacja konta i subkonta w ZUS. Wyższa niż ta dokonana w 2023 roku. Waloryzacja jest istotna dla każdej osoby, która posiada środki na koncie lub subkoncie w ZUS" - czytamy we wpisie eksperta.
Zwrócił uwagę, że to z tych środków wypłacana jest emerytura.
W 2024 roku waloryzacja kapitału emerytalnego ma wynieść 14,9 procent, a subkonta - 9,9 procent.
Waloryzacja kapitału w ZUS
Zapisane na kontach i subkontach w ZUS środki są podstawą do obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Jak podaje na swoich stronach ZUS, waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych rozpoczyna się co roku 1 czerwca.
"Środki rosną wtedy o określony procent. Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) oraz od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB za ostatnie 5 lat" - wyjaśnia Zakład.
Po zakończeniu waloryzacji ZUS przygotowuje co roku informacje o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Informacje o naszych środkach będzie można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Subkonto ZUS
ZUS prowadzi subkonto dla wszystkich ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. – jeżeli są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) oraz dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1968 r., bez względu na fakt, czy należą do OFE, czy nie.
Subkonto jest częścią indywidualnego konta każdego ubezpieczonego w ZUS, który choć raz dokonał zgłoszenia do ubezpieczeń, np. w przypadku podjęcia pierwszej pracy.
W odróżnieniu od środków zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, te znajdujące się na subkoncie (tak samo jak z OFE) podlegają podziałowi na przykład w razie śmierci osoby, do której należy subkonto.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane/Shutterstock