TVN24 Biznes | Pieniądze

Glapiński o wakacjach kredytowych. "Działają w innym kierunku niż nasze zacieśnianie"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Glapiński o wakacjach kredytowych
Glapiński o wakacjach kredytowychTVN24
wideo 2/14
TVN24Glapiński o wakacjach kredytowych

Wakacje kredytowe osłabiają działanie podwyżek stóp procentowych - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że bogaci i bardzo bogaci "nie potrzebują tego urlopu" i "dobrze byłoby, gdyby ten urlop dotyczył tylko osób, które mają kłopoty".

Sejm w czwartek poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta, a ma wejść w życie od 1 sierpnia 2022 roku.

Przepisy przewidują wprowadzenie możliwości tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. W sumie będzie można odroczyć spłatę ośmiu rat.

"To osłabia działanie podwyższania stóp procentowych"

- Wakacje kredytowe oczywiście działają w innym kierunku niż nasze zacieśnianie. Rozumiemy, że mogą być obywatele w trudnej sytuacji, którzy wymagają takiej pomocy i takiego urlopu. My ze swojej strony zgłosiliśmy tylko uwagę, że dobrze byłoby, gdyby ten urlop dotyczył tylko osób, które mają kłopoty w spłacie, bo tam są ludzie też bogaci - powiedział prezes NBP.

Jego zdaniem osoby bogate lub bardzo bogate "nie potrzebują tego urlopu".

Dodał też: - To osłabia działanie podwyższania stóp procentowych.

- Przecież ktoś może wziąć ten urlop - razem osiem miesięcy, jakby przeczeka te wysokie stopy. Tak rząd zdecydował, kierując się wyczuciem społecznym, tym, żeby duże grupy społeczne uniknęły problemów - stwierdził Glapiński.

Stopy procentowe w górę

RPP podczas czwartkowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa idzie w górę do poziomu 6,50 procent. To najwyższy poziom od sierpnia 2004 roku.

- Zbliżamy się do końca cyklu, choć niekoniecznie go jeszcze osiągnęliśmy. Zbliżamy się do końca, ale być może to nie jest jeszcze ten najwyższy punkt. Zastrzegamy, że ta ocena może się zmienić. (...) Jeżeli inflacja będzie uporczywie dalej rosła, będziemy podwyższać stopy. Jeśli (inflacja) ustabilizuje się w wakacje, będzie maleć, nie będziemy tego robić - zapowiedział podczas konferencji prezes NBP

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński
Wakacje kredytowe - co trzeba wiedzieć?
Wakacje kredytowe - co trzeba wiedzieć?TVN24

Czytaj także: Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Red_Baron/Shutterstock

Pozostałe wiadomości