Rada Polityki Pieniężnej we wtorek rozpocznie dwudniowe posiedzenie decyzyjne. Ekonomiści największych banków spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. To drugie posiedzenie RPP w tym roku.
Decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać w środę po południu. Z kolei na czwartek zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 15.
Rada podczas styczniowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Główna, referencyjna stopa procentowa nadal wynosi 5,75 proc. Ekonomiści największych banków w Polsce nie spodziewają się, by do zmian w tym zakresie doszło również w lutym.
Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?
Część ekonomistów uważa, że jeśli dojdzie w tym roku do obniżek stóp, to może to nastąpić najwcześniej w marcu. Wtedy też Rada pozna nową projekcję dla inflacji i produktu krajowego brutto (PKB). Nie brakuje też głosów, że warunki do obniżek pojawią się w ostatnim kwartale tego roku albo dopiero w przyszłym roku.
Ekonomiści PKO Banku Polskiego napisali, że "nie ma większych kontrowersji" co do rozstrzygnięcia posiedzenia RPP, które "najpewniej przyniesie" utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.
"Oczekujemy, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (NBP) bez zmian (główna nadal 5,75 proc.), pomimo niskiego wzrostu PKB w 4kw23 i słabości popytu konsumpcyjnego pod koniec 2023, które wskazują na kontynuację dezinflacji" - wtórują ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Jak zauważyli, "podczas wystąpienia na styczniowej konferencji prasowej prezes NBP A. Glapiński dosyć jednoznacznie sugerował, że do marca nie należy oczekiwać zmian parametrów polityki pieniężnej". "Rada zdaje sobie sprawę, że dalszy szybki spadek inflacji w 1kw24 będzie w dużej mierze konsekwencją bardzo wysokiej bazy odniesienia i wydłużenia działań osłonowych (zerowy VAT na żywność, 'zamrożenie' cen energii w 1poł24)" - czytamy w komentarzu ING Banku Śląskiego.
Przedstawiciele PKO BP zwrócili uwagę, że "luty to ostatnie posiedzenie z listopadową projekcją, więc RPP może mieć nieco bardziej sprecyzowane oczekiwania odnośnie do pożądanej ścieżki inflacji w nowej projekcji, która warunkowałaby dalsze obniżki stóp".
"RPP przez co najmniej cały 2024 rok utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie"
- RPP nie zmieni stóp procentowych. Nie sądzimy, aby ostatnie słabe dane z gospodarki w IV kwartale były czynnikami, które coś zmienią w funkcji reakcji Rady – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.
GUS w ubiegłym tygodniu opublikował wstępne dane o wzroście PKB w 2023 r. Według urzędu wzrost gospodarczy w ubiegłym roku sięgnął 0,2 proc., co było wynikiem gorszym od oczekiwań ekonomistów.
- Nasza prognoza – która jest dość odmienna od konsensusu ekonomistów – zakłada, że RPP przez co najmniej cały 2024 rok utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. RPP zobaczy w marcowej projekcji zapewne dalszy spadek inflacji w krótkim okresie, nawet do 2,5 proc. w marcu – czyli znajdzie się w celu. Jednak spadek inflacji do takiego poziomu będzie przejściowy – stwierdził ekonomista Banku Pekao.
Na decyzję RPP czekają posiadacze złotowych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, od których zależy wysokość oprocentowania kredytu, zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock