Stopy procentowe NBP w Polsce od 8 września 2022 roku pozostają na niezmienionym poziomie. Podczas marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pojawiły się dwa wnioski o podwyżki stóp. Jeden z nich dotyczył podwyżki o 100 punktów bazowych. Wyniki głosowania opublikowano na stronach Narodowego Banku Polskiego.
Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku, w związku z rosnącą inflacją, rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa była podnoszona 11-krotnie i wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc.
Rada w październiku ubiegłego roku zdecydowała się jednak utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, obowiązującym od 8 września 2022 roku. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, nie licząc sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego.
Rada nie zmieniła wysokości stóp procentowych także podczas kolejnych posiedzeń, mimo że członkowie RPP składali takie propozycje. Na stronach NBP opublikowano właśnie wyniki głosowań podczas posiedzenia 8 marca br.
RPP odrzuciła wnioski o podwyżki stóp procentowych
Rada odrzuciła w minionym miesiącu wnioski o podwyżkę stóp - o 100 punktów bazowych oraz o 25 punktów bazowych.
Za wnioskiem o podwyżkę o 100 punktów bazowych głosowała tylko Joanna Tyrowicz. Pozostali członkowie - Adam Glapiński, Ireneusz Dąbrowski, Iwona Duda, Wiesław Janczyk, Cezary Kochalski, Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk, Gabriela Masłowska i Henryk Wnorowski byli przeciw.
Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp o 100 punktów bazowych na każdym posiedzeniu od października, od kiedy dołączyła do Rady. Wnioski nie uzyskiwały poparcia większości członków RPP.
Propozycję podwyżki o 25 punktów bazowych w marcu - podobnie jak podczas lutowego posiedzenia - poparli z kolei Ludwik Kotecki oraz Przemysław Litwiniuk.
Nie wiadomo, czy propozycje podwyżek stóp procentowych NBP pojawiły się również podczas ostatniego, kwietniowego posiedzenia RPP (4-5 kwietnia). "W przypadku, w którym Rada nie podejmie uchwały, informacje o wniosku i stanowiskach zajętych przez członków Rady w głosowaniu są publikowane na stronie internetowej NBP po upływie 6 tygodni od dnia głosowania" - czytamy na stronie NBP.
Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano w dniach 9-10 maja.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz/Shutterstock