Specjaliści zarabiają coraz więcej. "Nawet 25 tysięcy złotych brutto"

Pieniądze


Pensje specjalistów na polskim rynku robią wrażenie. Przeciętnie wynagrodzenie na tego typu stanowiskach przekroczyło 11 tysięcy złotych miesięcznie. - Najlepsi mogą liczyć na wynagrodzenie 25 tys. zł brutto miesięcznie i więcej - zauważyła Aleksandra Kujawa z firmy Antal International, która zajmuje się badaniem rynku pracy.

Jak podkreślała Kujawa w programie "Bilans" w TVN24 BiS, wynagrodzenia rosną najszybciej w między innymi w działach personalnych.

Zarobki specjalistów

- To zjawisko można wytłumaczyć tym, że coraz więcej dyrektorów personalnych zostaje nominowanych do rangi członków zarządu - dodała.

- Do tej pory działy personalne były traktowane jako administrator wniosków urlopowych, a dziś firmy dostrzegają, że to strategiczna funkcja i te osoby dostają coraz wyższe stanowiska - wyjaśniła Aleksandra Kujawa i dodała, że w obecnej sytuacji na rynku pracy to firmy zabiegają o najlepszych pracowników. - Dziś nawet najlepsi pracodawcy na rynku mają problem z pozyskaniem talentów. To jest właśnie wyzwanie dla działów personalnych - zauważyła. Aleksandra Kujawa mówiła, że specjaliści z działów personalnych, księgowości czy osoby na wyższych stanowiskach w branży informatycznej mogą liczyć na zarobki rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. - Tacy specjaliści zarabiają między 10 a 20 tys. zł brutto miesięcznie. Główna księgowa może liczyć na wynagrodzenie ok. 15 tysięcy złotych brutto - mówiła Kujawa i dodała, że na rynku pracy wciąż poszukiwani są informatycy. - Informatycy są rozchwytywani. Ich średnie wynagrodzenie to 12 tysięcy złotych brutto. Najlepsi specjaliści mogą liczyć na wynagrodzenie 25 tys. zł brutto miesięcznie i więcej - dodała.

W cenie eksperci od kryptowalut

Aleksandra Kujawa zwróciła uwagę, że im bardziej niszowa specjalizacja w IT, tym większe wynagrodzenia.

- Teraz na modne są kryptowaluty. Osoby obsługujące technologię blockchain są rozchwytywane. Ich wynagrodzenie wzrosły w ciągu roku o 150 proc. Przed rokiem takie osoby były zainteresowane pensją na poziomie 8 tys. zł brutto. Dziś nie schodzą poniżej poziomu 18 tys. zł brutto - dodała.

Gdzie spada?

Aleksandra Kujawa mówiła również, że obecnie spadają wynagrodzenia prawników. - To branża, której przedstawiciele zawsze mogli liczyć na wysokie pensje, a dziś w skutek dołączenia do rynku wielu młodych talentów przeciętnie wynagrodzenia spadają. Mówi się nawet, że młody prawnik musi swoje popracować, zanim będzie mógł liczyć na większe kontrakty - mówiła Kujawa i dodała, że wysokość wynagrodzenia prawników zależy od obszaru, którym się zajmują. - Prawnicy zajmujący się prawem korporacyjnym mogą liczyć na zarobki rzędu nawet 40 tys. zł miesięcznie. Natomiast prawnicy zajmujący się prawem rodzinnym nie zarabiają dużo. Ich wynagrodzenia to około kilka tysięcy złotych miesięcznie - dodała.

Pensje specjalistów

Z analizy firmy Antal wynika, że polski specjalista w 2017 roku zarabiał przeciętnie 11 662 zł brutto miesięcznie. To o 14 procent więcej niż rok temu.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock