Wbrew zapowiedziom rząd we wtorek nie zajmie stanowiska wobec prezydenckiej propozycji obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ta sprawa będzie przedmiotem posiedzenia dopiero Rady Ministrów w następnym tygodniu.
Według pierwszej wersji zamieszczanego na stronie internetowej kancelarii premiera porządku obrad, rząd miał we wtorek wyrazić stanowisko wobec prezydenckiej propozycji obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie ws. obniżenia wieku emerytalnego. Premier Beata Szydło mówiła w ubiegłą środę, że rząd prawdopodobnie w tym tygodniu przyjmie opinię o prezydenckim projekcie. Ostatecznie tego punktu w porządku wtorkowych obrad nie ma. Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział PAP, że Rada Ministrów ma przyjąć stanowisko ws prezydenckiej propozycji na posiedzeniu za tydzień.
O propozycji
Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury. Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym. Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 roku mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 roku.
Zobacz rozmowę z Jeremim Mordasewiczem z Konfederacji "Lewiatan" nt. propozycji dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego (11.07.2016):
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock