Pieniądze

Obcokrajowcy zarobili w Polsce ponad miliard euro

Pieniądze

sxc.huTak dużo przybysze z zagranicy jeszcze w Polsce nie wypracowali. Niemal dwa razy tyle co rok temu

Tak dużo przybysze z zagranicy jeszcze w Polsce nie wypracowali. To dobra wiadomość dla nich i dla naszych przedsiębiorców – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Niemal dwa razy tyle co rok temu – ponad miliard euro – zarobili w I półroczu cudzoziemcy pracujący w Polsce krócej niż rok. Tak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Jakie zalety?

Grzegorz Dobroczek z departamentu statystyki NBP twierdzi, że w 90 proc. przypadków wypłaty dla cudzoziemców to dochody osiągane przez Ukraińców. Polscy pracodawcy w I półroczu złożyli 403 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obywateli Ukrainy. Rok wcześniej - 183 tys. Zwiększyła się też liczba wniosków o pozwolenie na pracę składanych przez Ukraińców. W I półroczu tego roku było ich 23 tys., rok temu - połowa tego. Według Piotra Bujaka, ekonomisty banku PKO BP, zatrudnianie imigrantów może podnosić konkurencyjność polskich firm, również eksporterów. A to oznacza, że ubytki na transferze dochodów mogą zostać powetowane przez większy eksport. Poza tym dochody Polaków z pracy za granicą nadal są wyższe niż cudzoziemców w Polsce.

Praca dla uchodźców w Polsce. Czy jesteśmy na to gotowi?

Praca dla uchodźców w Polsce. Czy jesteśmy na to gotowi?TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu