Kwota wolna przestanie obowiązywać? Resort finansów wyjaśnia

Pieniądze

ShutterstockOstatni raz kwota wolna od podatku podwyższana była w 2009 roku

Poprawka dotycząca kwoty wolnej od podatku będzie wkrótce gotowa, zapewne jeszcze w październiku - poinformował tvn24bis.pl Waldemar Grzegorczyk, rzecznik ministerstwa finansów. W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, jest niezgodny z konstytucją i traci moc 30 listopada 2016 roku. - Jeżeli przygotujemy poprawkę, to siłą rzeczy żadnej luki nie będzie - zapewnił Grzegorczyk.

CZYM JEST KWOTA WOLNA? TŁUMACZYMY W SZEŚCIU PUNKTACH

We wtorek wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że resort finansów pracuje nad poprawką dot. kwoty wolnej od podatku.

O termin, w którym poprawka będzie gotowa, zapytaliśmy ministerstwo finansów. Rzecznik resortu Waldemar Grzegorczyk poinformował, że będzie to "wkrótce". Dopytywany o dokładniejszą datę odparł: "zapewne a październiku".

Wyrok TK

Dlaczego poprawka jest potrzebna? Rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

Trybunał wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 roku.

Według interpretacji niektórych ekspertów oznacza to, że po 30 listopada przestanie obowiązywać zapis o kwocie wolnej. - W przyszłym roku nie będzie obowiązywała kwota wolna od podatku, od grudnia br. nie będzie nam przysługiwało prawo do obniżenia zaliczki na podatek dochodowy - wyjaśniała prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego

Resort zapewnia jednak, że jeżeli przygotuje poprawkę to "siłą rzeczy żadnej luki nie będzie".

Poprawka, ma sprawić, że kwota wolna w 2017 roku będzie na poziomie z lat ubiegłych. Ma to być rozwiązanie tymczasowe, natomiast wyrok TK dot. kwoty wolnej zostanie w pełni wykonany w 2018 roku - zapowiada ministerstwo.

Czym jest kwota wolna?

Kwota wolna od podatku to poziom dochodów, przy uzyskaniu których nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia na rzecz państwa podatku dochodowego. Przysługuje wyłącznie podatnikom, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 3091 zł i jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Aby więc być całkowicie zwolnionym z płacenia podatku trzeba zarabiać średnio nie więcej niż 257 zł miesięcznie.

Ostatni raz kwota wolna od podatku podwyższana była w 2009 roku.

Obietnice podwyżki

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku stanowiło obietnicę wyborczą zarówno Prawa i Sprawiedliwości, jak i prezydenta Andrzeja Dudy.

Na początku grudnia ub. r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach. Przewiduje on podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Czy superpodatek dla najbogatszych pomoże biednym?

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock