Liniowcy mogą mieć problem ze składką zdrowotną w styczniu. "Ewidentna pomyłka ustawodawcy"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Zyski i straty po wprowadzeniu Polskiego Ładu
Zyski i straty po wprowadzeniu Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/23
TVN24Zyski i straty po wprowadzeniu Polskiego Ładu

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podatnicy, którzy wybiorą liniowy 19-procentowy PIT, zapłacą za styczeń 2022 roku składkę zdrowotną jeszcze w wysokości 9 procent. ZUS nie potrafi jednak wskazać, z którego przepisu to wynika - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i pisze, że składka zdrowotna od liniowca powinna wynieść 4,9 procent.

Polski Ład - składka zdrowotna w styczniu

Jak pisze "DGP", zdaniem Andrzeja Radzisława, radcy prawnego z Kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy, jest "to ewidentna pomyłka ustawodawcy". Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił stanowisko w poradniku opublikowanym na swojej stronie internetowej. Napisał w nim, że składkę w wysokości 4,9 proc. przedsiębiorca stosuje dopiero od rozliczeń za luty 2022 r., a za styczeń ma być jeszcze 9 proc. - podała "DGP"

Gazeta zapytała, z którego przepisu to wynika. "W odpowiedzi ZUS wskazał na art. 79 ustawy wprowadzającej Polski Ład, czyli nowelizacji z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2105). Przepis ten mówi jednak tylko o podstawie wymiaru składki za styczeń 2022 r. (ma być ona u przedsiębiorców jeszcze taka sama jak w mijającym 2021 r.). Nie ma w nim słowa o stopie procentowej" - wskazuje gazeta.

Według DGP, różnica między tym, co twierdzi ZUS, a tym, co wynika z przepisu Polskiego Ładu, przekłada się na prawie 111 zł. Tyle więcej podatnik zapłaci w styczniu na składkę zdrowotną.

- Przepis jest wyjątkowo jasny i precyzyjny. Problem polega na tym, że z pewnych względów regulacja ta nie odpowiada zamysłowi rządzących - stwierdził w rozmowie z "DGP" Michał Pankiewicz, radca prawny, doradca podatkowy.

Renata Majewska z Biura Kadr i Płac dodała: ZUS jako urząd ma obowiązek stosować przepisy, a nie podnosić wysokość składki wbrew brzmieniu ustawy.

Co zrobić?

"Przedsiębiorcy, którzy wybiorą liniowy PIT, mają dwie możliwości: albo kierować się tym, co twierdzi ZUS, albo tym, co wynika z ustawy, czyli z Polskiego Ładu. W obu przypadkach - jak radzi Andrzej Radzisław - warto dążyć do wydania przez ZUS decyzji; czy to o odmowie zwrotu nadpłaconej składki (gdy przedsiębiorca uiści ją w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru), czy to o odmowie wypłaty np. zasiłku chorobowego (ze względu na "rzekomą" zaległość spowodowaną niedopłatą składki)" - czytamy w "DGP".

"Każda decyzja ZUS otworzy drogę do złożenia odwołania do sądu. A sąd będzie kierował się literą prawa" - napisano w dzienniku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład

Zmiany w podatkach zapowiadane przez PiS w ramach Polskiego Ładu uchwalono pod koniec października. Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w niektórych innych ustawach.

Dokument, który liczy 140 stron pod koniec listopada został opublikowany w Dzienniku Ustaw, więc 1 stycznia rewolucja podatkowa stanie się faktem. Jednym z jej elementów są nowe ulgi podatkowe oraz zmiany w dotychczasowych. Będą one dotyczyły dochodów osiąganych od stycznia 2022 roku.

Czytaj także:

Polski Ład i rewolucja dla milionów pracowników. Oto najważniejsze zmiany >>>

Polski Ład w emeryturach. Na zmianach może stracić nawet 600 tysięcy osób >>>

Polski Ład i duże zmiany dla przedsiębiorców. Co trzeba wiedzieć >>>

Nowe ulgi podatkowe w Polskim Ładzie >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości