TVN24 Biznes | Pieniądze

"Co zrobić, żeby nie zabrano mi pieniędzy z wypłaty?" Eksperci odpowiadają na Wasze pytania

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspertka podatkowa o PIT-2 i uldze dla klasy średniej
Ekspertka podatkowa o PIT-2 i uldze dla klasy średniejTVN24
wideo 2/20
TVN24Ekspertka podatkowa o PIT-2 i uldze dla klasy średniej

Polski Ład wprowadził duże zmiany w podatkach, część osób w styczniu dostała wynagrodzenia niższe niż w grudniu. Na Kontakt 24 czytelnicy tvn24.pl i widzowie TVN24 przesłali dziesiątki pytań dotyczących obowiązujących od stycznia przepisów. Dotyczyły między innymi PIT-2 w kontekście jednej lub dwóch umów o pracę, ulgi dla klasy średniej w przypadku zasiłku macierzyńskiego oraz łączenia etatu z dzialalnością gospodarczą oraz dochodów pracownika poniżej 26. roku. Odpowiedzi na Wasze pytania przygotowali menedżerowie w zespole do spraw PIT w firmie doradczej KPMG Natalia Wytrykowska i Piotr Hanuszewski.

Wcześniej na pytania nadesłane na Kontakt 24 odpowiadali także eksperci firmy doradczej PwC Barbara Kolimeczkow i Grzegorz Ogórek.

Macierzyństwo a ulga dla klasy średniej

Pytanie przesłane na Kontakt 24: Jestem zatrudniona na UOP (umowie o pracę - red.), moje wynagrodzenie miesięczne uprawnia mnie do ulgi dla klasy średniej. W połowie roku mam wyznaczony termin porodu i będę chciała skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Przeczytałam jednak na stronie ministerstwa, że zasiłek macierzyński nie wlicza się do kwoty rocznej, która uprawnia do ulgi dla klasy średniej. Czy z tego powodu będę musiała na koniec roku oddać tę ulgę, którą będzie mi naliczał pracodawca do momentu porodu? Czy powinnam w takim przypadku złożyć wniosek o nienaliczenie ulgi?

Natalia Wytrykowska, Piotr Hanuszewski, KPMG: Ulgę dla klasy średniej nalicza się od przychodu ze stosunku pracy. Zasiłek macierzyński w rozumieniu przepisów podatkowych nie jest przychodem ze stosunku pracy. Oznacza to, że zasiłek macierzyński nie korzysta z ulgi dla klasy średniej. Wysokość zasiłku macierzyńskiego nie będzie miała wpływu na limit ulgi dla klasy średniej w ujęciu rocznym.

Jeżeli sam przychód ze stosunku pracy otrzymany przed terminem porodu (wynagrodzenie) mieścić się będzie w rocznych widełkach ulgi dla klasy średniej, tj. nie mniej niż 68 412 oraz nie więcej niż 133 692 zł, to w ujęciu rocznym ulga dla klasy średniej będzie Pani przysługiwała (niezależnie od wysokości zasiłku macierzyńskiego). Wówczas nie ma potrzeby składania wniosku o rezygnację z ulgi dla klasy średniej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

PIT-2 a umowa o pracę

Pracuję na umowie o pracę bez czasu określonego. Zarabiam 4000 zł brutto. Czy też mam składać PIT-2? Albo co zrobić żeby nie zabrano mi pieniędzy z wypłaty?

Przy zarobkach ok. 4000 zł brutto zysk netto wynikający z zastosowania wyższej kwoty wolnej powinien wynosić ok. 114 zł miesięcznie. Aby tak się stało, należy upewnić się, że pracodawca zastosuje kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 425 zł miesięcznie. Zastosowanie kwoty zmniejszającej podatek jest możliwe na podstawie złożonego oświadczenia PIT-2. Oświadczenie takie składa się przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym.

Raz złożone oświadczenie (np. przy zawieraniu umowy) obowiązuje dopóki stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie ulegnie zmianie. Jeżeli oświadczenie PIT-2 nie było do tej pory składane, to aby skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek należy je złożyć pracodawcy. Zgodnie z komunikatem MF "nie ma przeszkód, aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku".

Nowy wzór deklaracji PIT-2

Praca w dwóch miejscach a PIT-2

Pracuje w dwóch firmach na etatach, jak złożę PIT-2 w jednej firmie, to oznacza że w drugiej zabiorą mi 425 zł netto od pensji? Czy będzie to jakoś wyrównane, jak nie przekroczę dochodu rocznego 120 tys. zł brutto rocznie?

Kwota wolna przysługuje w stałej wysokości jako pomniejszenie podatku o 425 zł w ujęciu miesięcznym. W przypadku zatrudnienia u dwóch pracodawców, kwotę wolną stosuje się tylko u jednego z nich. Wówczas rzeczywiście u drugiego wynagrodzenie netto może być niższe niż w 2021.

Biorąc pod uwagę dochód nieprzekraczający 120 tys. zł, różnice powinny zostać wyrównane w rozliczeniu rocznym, ponieważ zgodnie z założeniami Polskiego Ładu, przy tym poziomie przychodu podatnicy nie powinni odnotowywać strat w podatku w ujęciu rocznym.

Etat i działalność gospodarcza - co z ulgą dla klasy średniej?

Czy będąc na etacie i prowadząc jednocześnie działalność gospodarczą opodatkowaną wg podatku liniowego, można skorzystać z ulgi dla klasy średniej?

Z ulgi dla klasy średniej będzie można skorzystać w zakresie przychodu ze stosunku pracy (etat). Przychód z jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo nie będzie korzystał z ulgi dla klasy średniej, ale też nie będzie miał wpływu na limit ustalenia prawa do ulgi od przychodu z pracy.

Składka zdrowotna a praca w dwóch miejscach

Pracuję w dwóch szkołach. PIT-2 złożyłem w tej, gdzie mam cały etat. Problem pojawia się w drugiej szkole, gdzie zarabiam 1650 zł brutto. Powinni mi potrącić tylko składkę zdrowotną w wysokości 9 proc., ale niestety nie może być ona mniejsza niż 270,90 zł. Wychodzi więc na to, że zamiast zapłacić 148,50 zł, płacę 270,90 zł. Moja pensja netto z 1056 zł obniżyła się w styczniu do 956 zł. Moje pytanie: czy pracodawca może mi nie potrącać zawyżonej składki zdrowotnej? Czy przy rozliczeniu rocznym będzie można odzyskać nadpłatę?

W przypadku zbiegu dwóch umów o pracę, składka zdrowotna w każdym przypadku obliczona jest od faktycznej podstawy, czyli przychodu brutto pomniejszonego o składki ZUS. W tym przypadku nie ma zastosowania reguła o minimalnej podstawie do składki, która to ma miejsce w przypadku przedsiębiorców.

Ulga dla klasy średniej a rozliczanie małżonków

Jak ma się ulga dla klasy średniej do wspólnego rozliczenia małżonków, szczególnie w sytuacji, gdy jedno zarabia niewiele więcej ponad najniższą krajową, a drugie wpada w pierwszy przedział dochodów dla klasy średniej? Dodam, że dotychczas wspólne rozliczanie przynosiło spory zwrot nadpłaty, jednak powodowało utratę ulgi na dziecko. Jakie rozliczenie będzie teraz najbardziej korzystne?

W przypadku wspólnego rozliczenia małżonków, kwota ulgi obliczana jest od połowy sumy łącznych przychodów uzyskanych przez małżonków w roku podatkowym. Należy więc zbadać, czy połowa sumy przychodów osiąganych przez małżeństwo mieści się w zakresie, w którym ulga obowiązuję, a więc między 68 412 zł i 133 692 zł.

Rozliczanie ulgi dla klasy średniej przez małżonków

Ulga dla klasy średniej - jeśli zarabiam 200 tys. zł rocznie, a moja żona 0 zł (bo na przykład zajmuje się dziećmi), to dlaczego nie możemy skorzystać z ulgi tak, jak małżeństwo zarabiające po 100 tys. zł?

W przypadku wspólnego rozliczenia małżonków, kwota ulgi obliczana jest od połowy sumy łącznych przychodów uzyskanych przez małżonków w roku podatkowym. Należy więc zbadać, czy połowa sumy przychodów osiąganych przez małżeństwo mieści się w zakresie, w którym ulga obowiązuje, a więc między 68 412 zł i 133 692 zł. W omawianym przypadku ulga będzie miała zastosowanie, ponieważ połowę przychodu małżeństwa wynosi kwota 100 000 zł, a więc mieści się w powyższym limicie.

Ulga dla klasy średniej a pracownicy poniżej 26. roku życia

Ja bym chciała wiedzieć coś o czym nikt nie mówi - jak to działa w przypadku pracowników poniżej 26. roku życia na umowie o pracę, którzy znajdują się w przedziale klasy średniej? Czy powinni składać PIT-2 czy ich to nie dotyczy skoro mają zerowy PIT? Czy ulga dla klasy średniej ich w ogóle dotyczy?

Należy wskazać, że ulga dla pracowników poniżej 26. roku stanowi zwolnienie podmiotowe, które niejako ma pierwszeństwo w stosowaniu przed ulgą dla klasy średniej. Oznacza to, że dochody pracownika poniżej 26. roku do wysokości 85 528 zł są zwolnione z podatku dochodowego.

Po przekroczeniu tego limitu dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, łącznie z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej. Jeżeli dochód po przekroczeniu limitu ulgi dla pracowników poniżej 26. roku będzie się mieścił w zakresie ulgi dla klasy średniej (do 133 692 zł), wówczas będzie miała ona oczywiście zastosowanie.

Złożenie oświadczenia PIT-2 umożliwia pracodawcy potrącanie kwoty wolnej od przychodu opodatkowanego, a więc tego osiągniętego już po przekroczeniu limitu dla pracownika poniżej 26. roku życia. Jeżeli więc taki pracownik chce, aby pracodawca potrącał mu kwotę wolną na bazie miesięcznej, powinien taki PIT-2 złożyć. W przeciwnym razie kwotę wolną od podatku rozliczy dopiero na etapie zeznania podatkowego.

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock

Pozostałe wiadomości