Podatek od psa jest obowiązkowy? Ile wynosi?

Źródło:
TVN24 Biznes
Nowe podatki w 2021 roku
Nowe podatki w 2021 rokuTVN24
wideo 2/6
Nowe podatki w 2021 rokuTVN24

Choć podatek od psa funkcjonuje już od 30 lat, nie każdy pamięta o jego istnieniu. Kogo obowiązuje ten podatek, a kto jest zwolniony z jego płacenia? Ile wynosi podatek za posiadanie psa?

● To gminy decydują, czy na ich terenie obowiązuje podatek od posiadania psa. ● Maksymalna wysokość podatku od psa wynosi w 2021 roku 130,30 zł. ● Spośród największych polskich miast podatek od posiadania psa obowiązuje jedynie w Krakowie, Szczecinie i Rudzie Śląskiej.

Podatek od psa - regulacje prawne

Podatek od posiadania psa został wprowadzony na mocy art. 18a i art. 19 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek ten nie jest jednak na mocy ustawy obligatoryjny. Ustawa jedynie daje radom gminy prawo do nakładania podatku od posiadania psa. Tym samym to rady gmin w drodze uchwały decydują, czy podatek od posiadania psa obowiązuje i to u nich należy szukać informacji na ten temat. 

Podatek od psów a obowiązki właścicieli

Ponieważ to gminy decydują, czy na ich terenie będzie obowiązywał podatek od posiadania psa, obowiązek jego płacenia zależy od miejsca zamieszkania. Jeżeli w danej gminie podatek ten obowiązuje, obowiązkowe jest również dokonywanie rejestracji psa w urzędzie gminy. Rejestracja ta, której najczęściej należy dokonać w ciągu dwóch miesięcy od narodzin lub nabycia psa, jest bezpłatna.

Również rady gmin decydują o wysokości podatku, choć w tym zakresie ustawa ustanowiła górną granicę wysokości podatku. Granica ta regularnie jest podnoszona i w 2021 roku maksymalna wysokość podatku od psa wynosi 130,30 zł.

W zależności od decyzji gminy, bywa, że wysokość podatku dodatkowo różni się w zależności od wielkości czy rasy psa. Wszystkie informacje dostępne są w Biuletynach Informacji Publicznej wydawanych przez każdą gminę.

Podatek od posiadania psa - kiedy i gdzie się płaci?

W jaki sposób należy rozliczyć się z podatku od posiadania psa? Osoby, których on dotyczy, zobowiązane są zapłacić go w wymaganej wysokości raz do roku – podobnie jak inne rozliczenia podatkowe.

Aby zapłacić, należy udać się do urzędu gminy i wnieść opłatę w jego kasie, lub zrobić to przelewem internetowym na rachunek bankowy urzędu gminy.

Jeżeli pies urodził się w drugiej połowie roku, obowiązuje zapłata podatku w połowie jego wysokości. W takich przypadkach podatek można zapłacić od razu przy rejestracji psa w gminie.

O tym, na co przeznaczone zostaną pieniądze z podatku od posiadania psa, decydują gminy. Co do zasady powinny one jednak w całości służyć wydatkom na opiekę nad zwierzętami oraz zapewnianie infrastruktury przyjaznej posiadaczom psów, np. rozmieszczanie pojemników na psie odchody.

Podatek od psa 2021 - gdzie obowiązuje?

Jakie decyzje podjęły poszczególne gminy? Informacje na ten temat nie są publikowane przez Ministerstwo Finansów, co za tym idzie, nie ma oficjalnych informacji na temat liczby gmin, pobierających podatek od posiadania psa ani średniej jego wysokości. 

Nieoficjalnie pojawiają się informacje, że podatek ten obowiązuje obecnie jedynie w co piątej gminie w Polsce. 

A jakie decyzje podjęły samorządy największych polskich miast? - Podatek od psa Warszawa - podatek ten nie został ustanowiony; - Podatek od psa Kraków - obowiązuje podatek od posiadania psa. W 2021 roku wynosi on 36 zł od każdego psa, płatne każdego roku do 31 maja; - Podatek od psa Poznań - podatek ten nie został ustanowiony; - Podatek od psa Wrocław - podatek ten nie został ustanowiony; - Podatek od psa Łódź - podatek ten nie został ustanowiony; - Podatek od psa Gdańsk - podatek ten nie został ustanowiony; - Podatek od psa Bydgoszcz - podatek ten nie został ustanowiony; - Podatek od psa Szczecin - obowiązuje podatek od posiadania psa. W 2021 roku wynosi on 50 zł od każdego psa, płatne każdego roku do 31 marca; - Podatek od psa Katowice - podatek ten nie został ustanowiony; - Podatek od psa Ruda Śląska - obowiązuje podatek od posiadania psa. W 2021 roku wynosi on 70 zł od każdego psa, płatne każdego roku do 31 marca.

Czy podatek od psa jest obowiązkowy?

W gminach, w których podatek od posiadania psa został ustanowiony, jego płacenie jest obowiązkowe. Jednak również tam nie dotyczy on wszystkich, ustawa wymienia bowiem wyjątki od jego płacenia. Z płacenia tego podatku zwolnieni są:

za jednego psa: - osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym, - osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, - osoby powyżej 65. roku życia samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe.

Za jednego lub dwa psy: - osoby płacące podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż jeden hektar lub jeden hektar przeliczeniowy.

.Jeśli osoby, których dotyczą zwolnienia, posiadają więcej psów, od każdego zwierzęcia ponad „limit” płacą podatek w pełnej wysokości. 

Warto wiedzieć, że w niektórych gminach zwolnione z płacenia podatku od psa są również osoby, które przygarnęły swoje zwierzę ze schroniska albo gdy ich psy są oznakowane chipem. Informacje na ten temat można uzyskać w urzędzie danej gminy lub na jej stronie internetowej.

Umowa kupna-sprzedaży psa a podatek

Oprócz podatku od posiadania psa wielu osób dotyczyć może również podatek od kupienia psa. Warto pamiętać, że od strony prawnej pies jako przedmiot umowy kupna-sprzedaży podlega pod podatek od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC) w wysokości 2 proc. wartości przedmiotu umowy.

Kiedy podatek od kupna psa obowiązuje? Gdy kosztował ponad 1000 zł. Zgodnie z prawem z podatku PCC zwolnione są jedynie umowy sprzedaży rzeczy ruchomych w cenie do 1000 zł. Oznacza to, że tej formie opodatkowania podlegać będzie przede wszystkim zakup psów rasowych. W przeciwieństwie do podatku od posiadania psa, podatek od kupna dotyczy nie tylko psów, ale również innych gatunków zwierząt, np. egzotycznych.

W jaki sposób zapłacić ten podatek? Należy samemu zgłosić się do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od zakupu psa. Tam należy zapłacić należny podatek w kasie oraz złożyć deklarację podatkową PCC-3.

Podatek od psa na wsi

Czy mieszkańcy wsi również są zobowiązani do płacenia opłaty od posiadania psa? Jeżeli w ich gminie ustanowiono taki obowiązek, to tak. Podatek ten nie różnicuje właścicieli psów ze względu na to, czy mieszkają w mieście, czy na wsi.

Jednocześnie jednak osoby płacące podatek rolny mogą nie płacić podatku od posiadania do dwóch psów, wielu mieszkańców wsi nie będzie więc musiało się przejmować tym podatkiem. Ponadto wiele gmin wiejskich po prostu zrezygnowało z pobierania podatku od posiadania psa.Opłata za posiadanie psa została wprowadzona jeszcze w 1991 roku w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek ten płacimy raz na rok, a jego wysokość ustala rada gminy - oznacza to, że kwota do zapłacenia za czworonoga może być inna w różnych częściach kraju.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Unia Europejska chce nałożyć na producentów nowe obowiązki. Mają oni umożliwić tanią i szybką naprawę sprzętów po gwarancji, zapewnić dostęp do tanich części zamiennych czy przedłużyć ważność gwarancji w przypadku awarii sprzętu w trakcie jej trwania. Unia chce także ukrócić celowe postarzanie sprzętów.

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Źródło:
PAP

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Na granicy biedy żyje 13,7 procent Polaków - wynika z raportu Szlachetnej Paczki. Części osób nie stać na podstawowe zakupy, uregulowanie czynszu czy opłacenie rachunków za media. W raporcie zwrócono też uwagę na znaczne nierówności w obrębie - uważanych za bogate - miast.

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieje, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Już niedługo czekają nas zmiany w rachunkach za prąd. Rząd planuje wprowadzić nową cenę maksymalną, a także bon energetyczny. Rozwiązanie ma jednak określony termin przydatności i pod koniec roku znów wrócimy do dyskusji o odmrożeniu cen prądu. Materiał Aleksandry Kąkol z magazynu "Polska i świat".

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Źródło:
TVN24

Prezydent Argentyny Javier Milei przekonywał w poniedziałek, że jego polityka cięć wydatków publicznych przynosi rezultaty. W orędziu do narodu oświadczył, że kraj osiągnął nadwyżkę budżetową, co określił jako "cud gospodarczy". Reformy mające poprawić sytuację budżetową boleśnie uderzyły w portfele wielu argentyńskich rodzin. Według niektórych szacunków odsetek ubóstwa przekroczył 50 procent.

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP