TVN24 Biznes | Pieniądze

Rusza wymiana hrywien na złote. Obowiązują limity

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent: świat z podziwem patrzy, jak miliony Polaków zaangażowały się w pomoc
Prezydent: świat z podziwem patrzy, jak miliony Polaków zaangażowały się w pomocTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezydent: świat z podziwem patrzy, jak miliony Polaków zaangażowały się w pomoc

W piątek rusza wymiana hrywien na polskie złote w wybranych oddziałach PKO BP. W pierwszym etapie w programie bierze udział 52 placówek, najwięcej z nich znajduje się w Warszawie. Jedna osoba może wymienić do 10 tysięcy hrywien, czyli równowartość około 1400 złotych.

Jak poinformował PKO BP, w ramach limitu można kilkukrotnie przyjść do oddziału banku i dokonać wymiany – łącznie nie może być to jednak więcej niż 10 tys. hrywien. Co ważne, wymiana dotyczy wyłącznie banknotów o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien.

Przeliczenie będzie następowało po kursie ustalonym przez Narodowy Bank Ukrainy. Zgodnie z aktualnym kursem 1 hrywna, to 0,14 zł. Bank zapowiadał, że w celu ułatwienia obsługi dużej liczby osób w krótkim czasie kurs hrywny będzie ustalany w zaokrągleniu do pełnych groszy.

Bank nie będzie pobierał opłat za transakcje, ani stosował spreadu.

Wymiana hrywien na złote w PKO BP

Z tej możliwości będą mogły skorzystać jedynie osoby, które ukończyły 18 lat. "Dokumentem uprawniającym do transakcji jest ukraiński dowód osobisty wydany po 2016 roku, w wersji plastikowej - paszport wewnętrzny albo ukraiński paszport zagraniczny" - wyjaśnił PKO BP.

Wypłata będzie możliwa na dwa sposoby. Pieniądze będzie można otrzymać zarówno w gotówce, jak i przelewem na konto. Osoba wymieniająca waluty otrzyma dokument potwierdzający transakcję, który będzie sporządzony w języku polskim.

W pierwszym etapie wymiana hrywien będzie możliwa w 52 placówkach PKO BP. Bank przekazał, że "w planach jest uruchomienie usługi w kolejnych 48 placówkach". Z informacji na stronie banku wynika, że PKO BP ma 975 oddziałów w całej Polsce.

W każdym z oddziałów biorących udział w programie bank wydzielił dodatkowe stanowiska, których obsada będzie zajmowała się wyłącznie wymianą hrywien, co - jak podkreślono - "ma pozwolić na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów".

LISTA PLACÓWEK

Jak czytamy, wybrane oddziały PKO Banku Polskiego będą dokonywać wymiany hrywny na złote od poniedziałku do piątku w godzinach swojej pracy.

Polski bank centralny informował we wtorkowym komunikacie, że Narodowy Bank Ukrainy odkupi od NBP do 10 mld hrywien w gotówce. Oznaczałoby to - biorąc pod uwagę limit dotyczący jednorazowej wymiany - że z programu skorzysta około 1 mln osób.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości