W sobotę ruszyły rozliczenia PIT za 2024 rok. - Zeznania można złożyć na różne sposoby, ale zachęcamy do tego, aby złożyć je przez usługę Twój e-PIT albo przez stronę podatki.gov.pl - przekazał Marcin Łoboda, wiceminister finansów i szef Krajowej Izby Skarbowej (KAS). Według ekspertów przygotowane przez fiskusa rozliczenie warto zweryfikować i skorzystać z możliwości obniżenia podatku.
- Od 15 lutego, czyli od soboty rusza rozliczenie podatku dochodowego za 2024 r. Potrwa ono do środy, 30 kwietnia. Tym razem nie będzie przedłużeń. Zeznania można złożyć na różne sposoby, ale zachęcamy do tego, aby złożyć je przez usługę Twój e-PIT albo przez stronę podatki.gov. pl - mówił na piątkowej na konferencji prasowej wiceminister finansów i szef KAS Marcin Łoboda.
Można także oczywiście wypełnić zeznanie na papierze i albo samodzielnie przekazać je do urzędu skarbowego, albo wysłać pocztą. W tym ostatnim przypadku decyduje data wysyłki.
Aplikacja e-Urząd Skarbowy
Wiceszef MF przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy można złożyć zeznanie także za pośrednictwem aplikacji, która jest już dostępna. Daje ona dostęp do e-Urzędu Skarbowego. - Tę aplikację pobrało już 80 tysięcy osób. Na przełomie marca i kwietnia uruchomimy płatności kartami płatniczymi, co będzie stanowić rozwiązanie korzystne dla podatników - dodał szef KAS.
Obecnie e-Urząd Skarbowy oferuje możliwość dokonania zapłaty podatku poprzez Blik lub poprzez przelew elektroniczny. Jak powiedziała wiceminister finansów i wiceszefowa KAS Małgorzata Krok, w obu przypadkach przelew będzie trafiał na rachunek podatnika.
- W ramach usługi Twój e-PIT dostępne będą między innymi najbardziej popularne formularze, czyli np. PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36 i PIT-36 L – powiedziała Małgorzata Krok.
Ulgi od podatku
- Formularze będą uzupełniane automatycznie o ulgę dla dzieci, jeśli podatnik korzystał z niej w 2023 roku, oraz ulgi dla młodych. Będą także uzupełnione o ulgę dla pracujących seniorów, ulgę na powrót oraz ulgę ma rodzin wielodzietnych, jeśli tylko ta ulga została uwzględniona w formularzu podatkowym, nadesłanym przez pracodawcę. W innym wypadku trzeba tę ulgę uwzględnić samemu - powiedziała także.
Czytaj również: Jak zapłacić niższy podatek >>>
Przypomniała, że jeśli podatnicy nie korzystają z ulg i odliczeń, to nie muszą akceptować zeznania. Zostanie ono zaakceptowane automatycznie w ostatnim dniu okresu rozliczeń, czyli 30 kwietnia.
- Ale akceptacji będą podlegać PIT-37 i PIT-38. Podatnicy, którzy wypełniają PIT-28, PIT-36 i PIT-36L muszą wejść do usługi i samodzielnie zaakceptować zeznanie – dodała Małgorzata Krok.
Formularze, które nie podlegają akceptacji, są to zeznania, dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą. Są one wypełniane na podstawie danych, którymi dysponuje MF, czyli np. wpisywane są kwoty wpłaconych zaliczek, ale resort nie posiada całości danych o przychodach i kosztach przedsiębiorców.
Kiedy zwrot podatku za 2024?
Podczas konferencji przedstawiciele MF podkreślili, że standardowe terminy zwrotu podatku to 45 dni w przypadku zeznania złożonego drogą elektroniczną oraz trzy miesiące przy zeznaniu papierowym.
- Jednak w ubiegłym roku średni termin zwrotu wynosił 15 dni, a najkrótszy termin to był 1 dzień – powiedziała wiceszefowa KAS.
Oczekując na zwrot nadpłaty możesz sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego. Jest tam dostępna usługa "Zwroty podatków", która umożliwia samodzielne uzyskać informację o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.
Wiceminister Łoboda dodał, że osoby, które będą chciały skorzystać z porady w urzędach skarbowych, będą mogły uzyskać potrzebne im informacje.
- Ale prosimy, aby podatnicy szli do urzędów tylko wtedy, jeśli muszą. Mogą przy tym skorzystać z możliwości umówienia się na wizytę. Ale podkreślam – usługa Twój e-PIT, aplikacja oraz e-Urząd Skarbowy, to preferowane przez nas formy kontaktu. Można także skorzystać z infolinii – powiedział szef KAS.
Warto zweryfikować swoje rozliczenie podatkowe
Aplikacja Twój e-PIT daje możliwość automatycznego złożenia zeznania osobom rozliczającym się na podstawie PIT-37 i PIT-38. Warto jednak zweryfikować swoje rozliczenie podatkowe.
- Twój e-PIT, choć jest niewątpliwym ułatwieniem, posiada tylko te dane, które trafiły do organów podatkowych. Niekoniecznie jest poinformowany o wszystkich ulgach i preferencjach, które mogą być zastosowane w naszym rozliczeniu podatkowym. Warto więc wziąć rozliczenie we własne ręce, zweryfikować je i skorzystać z możliwości obniżenia podatku - mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.
Jak dodaje "jeżeli korzystamy z ulg, np. ulgi dla pracującego seniora, dla młodych, na powrót czy z ulgi dla rodzin 4+, powinniśmy sprawdzić kwoty, które zostały objęte ulgami, nawet jeśli są już uwzględnione w zaliczkach pobranych przez pracodawcę".
- Istnieje bowiem ryzyko, że kwoty te zostały naliczone lub wprowadzone błędnie. Warto również zapoznać się z ulgami, jakie przewiduje dla podatników ustawodawca. Wsparcie organizacji pożytku publicznego, honorowe oddanie krwi czy ocieplenie domu w ostatnim roku są to okoliczności, które – odpowiednio udokumentowane – pozwolą na obniżenie podstawy opodatkowania - podpowiada Monika Piątkowska.
Ekspertka wyjaśnia również, że przy automatycznie wypełnionym formularzu możemy stracić szansę na przekazanie 1,5 proc. na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP).
Podatnicy mogą zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r. w 2025 r. Podatnik rozliczający się w usłudze Twój e-PIT, który korzystał z tej możliwości w roku ubiegłym będzie miał wstawiony w zeznaniu PIT za 2024 r. nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5 proc. podatku), ale może tę organizację zmienić.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Pacewicz/PAP