Złe informacje dla kierowców. Tankowanie coraz droższe, a to nie koniec

Pieniądze

Ceny paliw idą w górę 

W tym tygodniu ceny benzyn rosły średnio o 8 groszy na litrze, oleju napędowego o 9 groszy na litrze, a autogazu o 5 groszy na litrze. To trzeci z rzędu tydzień podwyżek cen benzyny i oleju napędowego oraz szósty w przypadku autogazu - informuje BM Reflex.

Średnie detaliczne ceny paliw w czwartek (1 września) kształtowały się następująco: benzyna bezołowiowa 95 - 4,46 zł/l (+8 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 4,78 zł/l (+8 gr/l), olej napędowy - 4,27 zł/l (+9 gr/l), autogaz - 1,89 zł/l (+5 gr/l).

Podwyżki

Od początku roku za benzyny płacimy 50-52 grosze/litrze więcej, za olej napędowy - 57 gr/l więcej i za LPG - 17 gr/l więcej. I wskazują analitycy BM Reflex, statystyki są coraz mniej optymistyczne.

W porównaniu do sytuacji sprzed roku widzimy znaczącą różnicę. Benzyny są tańsze o niespełna 25 groszy na litrze, olej napędowy o 4 gr/l, a litr autogazu jest droższy o 1gr/l niż przed rokiem.

W dalszym ciągu nie na wszystkich stacjach poziom cen odzwierciedla już zmiany cen z rynku hurtowego, co obrazują różnice w cenach na szczególne paliwa. W przypadku benzyn sięgają 60 groszy na litrze, oleju - 50 gr/l i autogazu - 30 gr/l - czytamy. BM Reflex wskazuje, że w przyszłym tygodniu musimy liczyć się w dalszymi podwyżkami cen wszystkich paliw na stacjach.

Spotkanie OPEC

Ropa Brent w Londynie jest obecnie tańsza o ponad 7 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia przed tygodniem.

Trwają spekulacje odnośnie wrześniowego spotkania przedstawicieli OPEC. Rozdźwięk w wypowiedziach prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiego ministra energii Aleksandra Nowaka. Zdaniem pierwszego przedstawiciele kartelu powinni zamrozić produkcje ropy, natomiast stanowisko Nowaka jest bardziej ostrożne. Twierdzi on, że przed podjęciem takiej decyzji konieczne jest rozważenie różnych scenariuszy jakie mogą pojawić się na rynku i wpłynąć na podaż surowca - wskazują analitycy BM Reflex. Jak przypominają, wcześniej premier Iraku - Haidar Al-Abadi zapowiedział w Bagdadzie, że Irak będzie wspierać propozycję OPEC oraz pozostałych głównych producentów ropy naftowej odnośnie zamrożenia produkcji podczas rozmów, które zostaną przeprowadzone we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie. Największym przeciwnikiem porozumienia wydaje się być w dalszym ciągu Iran, którego przedstawiciele zapowiedzieli wczoraj, ze wydobycie ropy w tym kraju zwiększy się do 4 mln baryłek dziennie do końca tego roku. Według ostatniego raportu DOE zapasy ropy w USA wzrosły o 2,3 mln bbl, zapasy benzyn spadły o 0,691 mnl bbl. Zapasy destylatów wzrosły zaś o 1,50 mln bbl.

Zobacz raport paliwowy z 19 sierpnia br.:

Pod koniec wakacji ceny paliw pójdą w górę

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: