Jedyna niedziela handlowa w sierpniu

Pieniądze

Ptaszyński o zakazie handlu: nie jest narzędziem do uratowania segmentu małych i średnich sklepówTVN24 BiS
wideo 2/37

W najbliższą niedzielę, 25 sierpnia, sklepy będą otwarte. To jedna z siedmiu niedziel handlowych, które wypadają do końca tego roku.

Jedyna niedziela handlowa w sierpniu wypada właśnie w najbliższą niedzielę. W kolejną niedzielę, 1 września będzie obowiązywał zakaz handlu.

Niedziele handlowe w 2019 roku

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Początkowo sklepy były otwarte w dwie niedziele w miesiącu - pierwszą i ostatnią.

W 2019 roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Do końca roku zostało tylko siedem handlowych niedziel

29 września 27 października 24 listopada 15 grudnia, 22 grudnia, 29 grudnia

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Kary za złamanie zakazu handlu

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń - zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Autor: kris//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl