TVN24 Biznes | Pieniądze

Potężny przelew na konto budżetu państwa

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o zysku NBP w 2020 roku
Glapiński o zysku NBP w 2020 rokuTVN24
wideo 2/6
TVN24Glapiński o zysku NBP w 2020 roku

Narodowy Bank Polski we wtorek dokonał wpłaty zysku do budżetu państwa w wysokości prawie 8,9 miliarda złotych – poinformowało biuro prasowe banku centralnego. To kwota wyższa niż w ubiegłym roku.

Prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej na początku kwietnia poinformował, że zysk banku centralnego w 2020 roku wyniósł 9,3 mld zł, czyli o niemal jedną piątą więcej niż rok wcześniej. W 2019 roku zysk wyniósł 7,8 mld zł.

Jak przypomniał, zgodnie z ustawą o NBP 95 proc. zysku trafi do budżetu państwa, a 5 proc. na fundusz rezerwowy NBP.

- Zatem wpłata do budżetu państwa wyniesie około 8 miliardów 900 milionów złotych. Wpłata zostanie dokonana w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania NBP przez Radę Ministrów. Myślę, że te środki w budżecie państwa będą należycie, z korzyścią dla społeczeństwa, spożytkowane – mówił Glapiński.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

NBP dzieli się zyskiem z budżetem

O dokonanej wpłacie poinformowało we wtorek na Twitterze biuro prasowe NBP. "#NBP dokonał w dniu dzisiejszym wpłaty z zysku do budżetu państwa w wysokości 8.876.858.405,84 zł" – czytamy we wpisie.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim (art. 69 ust. 4) w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego NBP część rocznego zysku NBP (wpłata z zysku NBP) podlega odprowadzeniu do budżetu państwa.

"Środki publiczne pochodzące z poszczególnych tytułów nie mogą być przeznaczane na finansowanie imiennie wymienionych wydatków, kwota wpłaconego do budżetu państwa zysku NBP zasili dochody budżetu państwa" – wskazywał wcześniej resort finansów. Ministerstwo przypomniało, że wpłata do budżetu państwa w 2020 roku z tytułu zysku NBP wyniosła 7 mld 437 mln 77 tys. zł.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości