Oto majątek premiera Morawieckiego. Jest nowe oświadczenie

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o programie Mieszkanie plus
Mateusz Morawiecki o programie Mieszkanie plusTVN24
wideo 2/8
TVN24Mateusz Morawiecki o programie "Mieszkanie plus"

Na stronach Sejmu we wtorek opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego za 2022 rok. Wynika z niego, że szef rządu jest właścicielem między innymi dwóch domów i mieszkania, ma też około 15,7 tysiąca złotych oszczędności oraz posiada obligacje skarbowe o wartości ponad 4,4 miliona złotych.

Z oświadczenia majątkowego Mateusza Morawieckiego wynika, że z tytułu zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otrzymał w 2022 roku blisko 285 tys. zł. Ponadto otrzymał prawie 45,7 tys. zł diety parlamentarnej.

Szef rządu zgromadził w polskiej walucie około 15,7 tys. zł oszczędności. Dla porównania przed rokiem było to około 56 tys. zł. Morawiecki wykazał, że posiada obligacje skarbowe o wartości ponad 4,4 mln zł (przed rokiem ponad 4,6 mln zł). Premier otrzymał także zwrot nadpłaconych składek ZUS w wysokości ok. 17,7 tys. zł pobranych w 2021 r.

TREŚĆ OŚWIADCZENIA >>>

Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego

Morawiecki jest właścicielem domu o powierzchni około 150 m kw. o wartości około 1,9 mln zł. Dom - jak czytamy w oświadczeniu - jest "położony na działce o powierzchni ok. 0,46 ha wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi". Premier jest też właścicielem mieszkania o powierzchni 72,4 m kw. o wartości około 1,1 mln zł.

Dodatkowo Mateusz Morawiecki wykazał, że jest właścicielem domu o powierzchni 100 m kw. Jak czytamy, przybliżona łączna wartość domu, zabudowania i działki to około 3,5 mln zł. Szef rządu jest właścicielem połowy segmentu szeregowego o powierzchni około 180 m kw. Przybliżona wartość tych udziałów to około 600 tys. zł. Premier ma też działkę rolną o powierzchni 2 ha o wartości około 200 tys. zł.

Jeśli chodzi o mienie ruchome, Morawiecki wpisał do oświadczenia meble i zabudowę o łącznej wartości około 355 tys. zł oraz sprzęt techniczny wart łącznie około 30 tys. zł.

Premier poinformował, że ma również prawo do odroczonych premii (część wynagrodzenia związanego z umową o pracę), ujętych w raportach rocznych Banku Zachodniego WBK (obecnie Santander Bank Polska), należnych na podstawie umowy o pracę zakończonej 16 listopada 2015 roku. "Uprawnienia te, za poszczególne lata, podlegają wyliczeniu ze strony Banku Zachodniego WBK (obecnie Santander)" - napisał Mateusz Morawiecki. Szef rządu wykazał także, że pożyczył swojej siostrze około 300 tys. zł.

Morawiecki wskazał także, że przekazał darowizny o łącznej wartości ok. 380 tys. zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości