Masz kredyt we frankach? Wylicz sobie "kurs sprawiedliwy"

Pieniądze

TVN24 BiSMasz kredyt we frankach? Wylicz sobie "kurs sprawiedliwy" kalkulatorem prezydenta

Kancelaria Prezydenta zaprezentowała w piątek projekt ustawy frankowej. Jej kluczowym punktem jest możliwość przewalutowania kredytów walutowych po tzw. "kursie sprawiedliwym". Jak będzie on wyliczany? Wyjaśniamy działanie specjalnego kalkulatora prezydenta.

ZOBACZ KALKULATOR POZWALAJĄCY WYLICZYĆ KURS SPRAWIEDLIWY INDYWIDUALNEGO KREDYTU

Na czym zatem polega propozycja prezydenta? Kredyty walutowe będą spłacane przy zastosowaniu "kursu sprawiedliwego", który będzie jednorazowo obliczany, indywidualnie dla każdego kredytu walutowego, według zasad określonych ustawą.

Jak mówił prezydencki minister Maciej Łopiński na piątkowej konferencji prasowej, kurs "sprawiedliwy" ma być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy według specjalnego kalkulatora, zawierającego określony algorytm.

Zapisy projektu - tłumaczył - mają obejmować tych, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Jak obliczyć kurs?

Według autorów ustawy, przez hipotetyczny kredyt złotówkowy rozumie się kredyt udzielony w walucie polskiej, który byłby postawiony do dyspozycji w dniu postawienia do dyspozycji kredytu walutowego przy założeniu, że taka sama jest wartość kredytu, okres, sposób i terminy płatności, marża, stosowany byłby WIBOR zamiast LIBOR.

Kredytodawca oddzielnie zsumuje spłacone raty kredytu walutowego oraz oddzielnie zsumuje analogiczne raty kredytu hipotetycznego. Następnie kredytodawca odejmie od sumy rat kredytu walutowego sumę rat kredytu hipotetycznego.

Tak powstałą różnicę kredytodawca odpowiednio albo odejmuje albo dodaje do wartości udzielonego kredytu walutowego wyrażonego w złotych. Dodanie nastąpi, gdy kredytodawca walutowy miał korzystniejsze raty niż kredytodawca złotówkowy. Odejmowanie nastąpi, gdy kredytodawca walutowy miał mniej korzystne raty niż kredytodawca złotówkowy.

Tak ustalony wynik kredytodawca podzieli przez saldo kapitału kredytu pozostałego do spłaty wyrażone w walucie obcej i tym samym otrzyma kurs sprawiedliwy.

Ostateczna wartość raty

Ostateczną wartość raty kredytu kredytodawca ustali mnożąc ilość waluty obcej dla danej raty przez kurs sprawiedliwy.

Wartość kapitału pozostałego do spłaty kredytodawca ustali mnożąc ilość kapitału w walucie obcej przez kurs sprawiedliwy.

Kurs sprawiedliwy nie może być niższy niż kurs zaciągnięcia kredytu walutowego ani też wyższy niż aktualna wartość kursu waluty obcej.

Błąd?

Powyższe założenia i sam kalkulator to oficjalne dokumenty udostępnione przez Kancelarię Prezydenta. W ocenie analityków mBanku zawierały jednak poważną nieścisłość.

- To jest kwestia nieścisłości w zapisach. Inaczej widzimy, to co jest zapisane na papierze, a inaczej jest skonstruowany arkusz - przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

W arkuszu Excel, na którym zbudowany jest kalkulator, w kolumnie L mamy wyliczenia dotyczące raty odsetkowej, jaką klient miałby zapłacić od hipotetycznego kredytu złotowego. Tymczasem, w projekcie ustawy L widniało jako "wartość raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotetycznego". Widniało, ponieważ Kancelaria Prezydencka poprawiła treść załącznika do projektu regulacji.

"Kancelaria Prezydenta RP skierowała wczoraj (wtorek - red.) do Komisji Nadzoru Finansowego poprawną treść załącznika do projektu regulacji o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki. W poprawnej treści załącznika w miejscu pierwotnego brzemienia zapisu w literze L: "Wartość raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)", widnieje zapis: "Wartość raty odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)”, co definiuje tę wartość także w innych miejscach dokumentu" - czytamy w przesłanym nam komunikacie przez biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Jak dodano, "kalkulator elektroniczny (plik MS Excel) opublikowany na stronie www.prezydent.pl działa prawidłowo i właściwie oddaje intencje autorów projektu".

To dobra informacja dla frankowiczów, bowiem według wyliczeń mBanku, gdyby błąd był w algorytmie kalkulatora oznaczałoby to różnicę dochodzącą do nawet 50 groszowej między pierwotnie wyliczanym kursem "sprawiedliwym", a tym, który widnieje po uwzględnieniu raty kapitałowo-odsetkowej.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: