Pieniądze

Bogate, samodzielne, przedsiębiorcze. "Forbes" opublikował listę najbogatszych "self-made women"

Pieniądze

Magazyn "Forbes" opublikował listę najbogatszych "self-made women"

Odnoszą sukcesy w bardzo różnych branżach: show-biznesie, sprzedaży bielizny, budowie dachów. Magazyn „Forbes” opublikował listę najbogatszych amerykańskich milionerek, tzw. self-made women. Bo zgromadzona fortuna to wynik ich ciężkiej pracy.

Kobieta, która jeszcze w zeszłym roku triumfowała na szczycie, jest już zdetronizowana. Majątek Elizabeth Holmes, który jeszcze wcześniej opiewał na 4,5 mld dol. zjechał do zera. Holmes jest właścicielką pakietu 50 proc. udziałów spółki Theranos, która oferuje testy krwi. Sama założyła firmę i wciąż zasiada na fotelu prezeski.

Upadek z hukiem

Przyczyną, która stoi za wykreśleniem Holmes z listy najmożniejszych dam, jest zamieszanie wokół wiarygodności owych testów. W kwietniu firma oznajmiła, że prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie. Szereg kontroli został sprowokowany przez dziennik Wall Street Journal. Na łamach gazety pojawiły się artykuły, które wskazywały na nieprawidłowości wokół testów. W 2014 roku "Forbes" wyliczył, że wartość tej firmy wyniosła 9 mld dol.

Na tronie zastąpiła ją Diane Hendricks, której majątek sięga 4,9 mld dol. Dorobiła się go na prowadzeniu firmy budującej dachy. Zaraz za nią na liście znajduje się się osobowość telewizyjna Oprah Winfrey z fortuną 3,1 mld dol.

Różny wiek, różne sumy

„Forbes” w swoim zestawieniu najbogatszych Amerykanek uwzględnił łącznie 60 kobiet. Pośród nich znajdują się aktorki, modelki, kobiety z branży rozrywkowej, ale przede wszystkim biznesmenki. Znaleźć tam jednak można prezeskę z Doliny Krzemowej, wynalazczynię lub absolwentkę studiów MBA na Harvardzie. Przedział wiekowy sięga od 26 lat (najmłodszą na liście jest Taylor Swift, która uplasowała się na 60. miejscu) do 89 (nestorką klasyfikacji jest Alice Schwartz, która zajmuje miejsce 23). Widełki dotyczące majątku sięgają od 250 mln do 4,9 mld dol. A osiągnięcie pułapu w wysokości ćwierć miliarda dolarów jest warunkiem wstępnym przyjęcia na listę.

Polski akcent

Choć klasyfikacja obejmuje jedynie Amerykanki, to pośród nich znajduje się jedna kobieta z polsko brzmiącym nazwiskiem. 47-letnia Susan Wojcicki ma majątek o wartości 350 mln dol. Zajmowała dyrektorskie stanowiska w takich firmach, jak YouTube czy Google. Nie brakuje też nazwisk ze świata show-biznesu. Prócz wspomnianej już Taylor Swift (60. miejsce), na liście znajdują się także: Beyonce Knowles (265 mln dol., 56. miejsce), Jessica Alba (340 mln dol., 42. miejsce), Celine Dion (380 mln dol., 37. miejsce), Barbra Streisand (370 mln dol., 38. miejsce).

Prestiżowa okładka

Po raz drugi „Forbes” przygotował okładkę, na której prezentuje najciekawsze z kobiet z listy najbogatszych self-made women. „Nie mogliśmy się zdecydować na tylko jedną gwiazdę drugiego, corocznego wydania „Richest Self-Made Woman”, więc zaprosiliśmy dziewięć z nich” - pisze Clare O’Connor, redaktorka magazynu „Forbes”, która specjalizuje się w tematyce kobiecej przedsiębiorczości i równości w miejscu pracy. Ich łączny majątek sięga 9,7 mld dol. Do grona dziewięciu "okładkowych" self-made woman zaliczono: 1. Sarę Blakely z majątkiem w wysokości 1 mld dol., założycielkę firmy Spanx, produkującej bieliznę. 2. Sophię Amoruso (280 mln dol.), która fortunę zdobyła na prowadzeniu sklepu internetowego z odzieżą w stylu rock’n’roll. 3. Diane Hendricks z majątkiem 4,9 mld dol., którego dorobiła się na prowadzeniu firmy dekarskiej.

4. Kathy Ireland na koncie ma 360 mln dol. - to była modelka, która stworzyła swoją markę odzieżową. 5. Meg Whitman (2,1 mld dol.) jest menadżerką, która kierowała takimi firmami, jak HP, Hasbro, Walt Disney oraz eBay. 6. Toni Ko z majątkiem 26 mln dol., która przeprowadziła się z Korei do USA w wieku 13 lat i stworzyła markę kosmetyków NYX Cosmetics, którą odsprzedała koncernowi L’Oreal. Ostatnio wprowadziła także okulary słoneczne Pervrse. 7. Katrina Lake, która na koncie ma 120 mln dol. Stworzyła Stitch Fix, system idealnego doboru ubrań 8. Dorothy Herman, której majątek sięga 270 mln dol. Jest współwłaścicielką agencji nieruchomości Douglas Elliman, która rocznie sprzedaje domy o łącznej wartości 22 mld dol. 9. Liz Elting posiada 390 mln dol. i jest współwłaścicielką firmy TransPerfect, jednej z największych firm robiącej tłumaczenia.

Tymczasem w Europie odbywają się dyskusje o dyskryminacji płacowej:

KE zwraca uwagę na nierówności. Dlaczego kobiety zarabiają mniej?
KE zwraca uwagę na nierówności. Dlaczego kobiety zarabiają mniej?TVN24 BiS

Autor: ag//km / Źródło: TVN24bis.pl, Forbes

Pozostałe wiadomości