TVN24 Biznes | Pieniądze

Rewolucja w emeryturach coraz bliżej. Wiemy, kiedy ustawą zajmie się Sejm

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Balcerowicz o likwidacji OFE
Balcerowicz o likwidacji OFETVN24
wideo 2/5
TVN24Balcerowicz o likwidacji OFE

Jutro posłowie mają się zająć projektem zakładającym likwidację otwartych funduszy emerytalnych. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca tego roku.

Rada Ministrów na początku marca przyjęła projekt ustawy zakładający likwidację otwartych funduszy emerytalnych. Teraz przepisy trafiły do prac w Sejmie. Z harmonogramu obrad wynika, że posłowie zajmą się projektem jutro od godziny 13.45. Wtedy też zaplanowano "pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne". W ramach pierwszego czytania przewidziano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół.

Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 roku. ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Zgodnie z danymi Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na koniec stycznia br. ponad 15 mln Polaków zgromadziło w OFE około 149 mld zł oszczędności, co średnio daje po 9-10 tys. zł na osobę.

JAK SPRAWDZIĆ, W KTÓRYM OFE JESTEM I ILE PIENIĘDZY JEST NA KONCIE? >>>

Likwidacja OFE

Zgodnie z projektem powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), zarządzające OFE, przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). OFE staną się zaś specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). Zakończenie odprowadzania części składek na ubezpieczenie społeczne (2,92 proc. wynagrodzenia) do OFE ma nastąpić 31 maja 2021 roku.

Projekt ustawy zakłada, że uczestnicy OFE będą mogli wybrać, czy zgromadzone środki trafią na IKE, prowadzone w specjalistycznych funduszach inwestycyjnych otwartych powstałych z przekształcenia OFE lub zostaną przeniesione na konto w ZUS. Z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 procent aktywów, której płatność zostanie rozłożona na dwa lata. Do jej zapłaty będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte.

Osoby, które zdecydują się na ZUS będą musiały wypełnić i wysłać stosowną deklarację. Przy wyborze tej opcji nie będzie pobierana opłata przekształceniowa. Brak takiej deklaracji będzie oznaczał, że środki zostaną automatycznie przekazane na IKE.

Z projektu wynika, że wyboru będzie można dokonać od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku.

Rząd przygotował cztery warianty szacowanych wpływów z opłaty przekształceniowej płatnej na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Maksymalnie może to być 22,29 mld zł, przy założeniu przejścia z OFE na IKE 100 procent obecnych członków OFE.

Wpływy z opłaty przekształceniowejRCL

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości