TVN24 Biznes | Pieniądze

Jak sprawdzić, w którym OFE jestem i ile pieniędzy jest na koncie?

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Balcerowicz o likwidacji OFE
Balcerowicz o likwidacji OFETVN24
wideo 2/7
TVN24Balcerowicz o likwidacji OFE

Blisko 150 miliardów złotych - tyle pieniędzy na koniec 2020 roku zgromadzili na swoich kontach członkowie otwartych funduszy emerytalnych. Ponad 15 milionów osób już wkrótce ma stanąć przed wyborem, co zrobić z tymi środkami. Wyjaśniamy, jak sprawdzić stan konta w OFE.

Rada Ministrów we wtorek przyjęła projekt ustawy zakładający likwidację otwartych funduszy emerytalnych. Teraz przepisy trafią do prac w Sejmie.

Założono, że ustawa wejście w życie 1 czerwca 2021 roku. Wówczas około 15,43 mln osób, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych (stan na koniec grudnia 2020 roku) stanie przed wyborem, co zrobić z pieniędzmi zgromadzonymi na koncie w OFE. Do wyboru będą dwie możliwości. Jedna to przekształcenie - bez naszego udziału - rachunku OFE w rachunek IKE z potrąceniem 15 proc. uzbieranych środków. Druga możliwość to przeniesienie pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby tak się stało, trzeba będzie złożyć odpowiednią pisemną deklarację. Na decyzję przyszli emeryci będą mieli dwa miesiące – od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku.

W ocenie skutków regulacji wskazano, że członkowie OFE zgromadzili na swoich kontach łącznie 148,6 mld zł. Jak jednak sprawdzić, ile pieniędzy jest na naszym koncie? Być może nie pamiętamy w ogóle, z którym funduszem mamy zawartą umowę. Oto, co trzeba zrobić.

Czytaj także: Były minister finansów o rewolucji w emeryturach: rząd chce jak najszybciej opodatkować te środki

Które OFE? Ile pieniędzy?

To, z którym otwartym funduszem emerytalnym mamy umowę, możemy sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na konto (poprzez stronę zus.pl, a następnie przez "zaloguje do PUE") możemy się zalogować przy użyciu np. profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Po zalogowaniu w prawym górnym rogu wybieramy zakładkę "Ubezpieczony". Następnie po lewej stronie w menu mamy do wyboru zakładkę "OFE". Po wejściu w tę opcję otrzymamy informacje o nazwie funduszu, dacie zawarcia umowy, a także dacie rejestracji członkostwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

By sprawdzić wysokość składek przekazanych do OFE w danym roku, należy wejść w zakładkę "Składki przekazane do OFE".

Informację o łącznej kwocie składek odprowadzonych za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na OFE uzyskamy, wybierając z menu po lewej stronie opcję "Informacje o stanie konta". Znajdują się tam zresztą także informacje o zwaloryzowanych składkach na podstawowym koncie emerytalnym w ZUS oraz na subkoncie.

zus.pl

Informacja na stronie ZUS dotyczy przekazanych składek.. Warto jednak sprawdzić faktyczny stan rachunku w otwartym funduszu emerytalnym. "Uczestnicy OFE mogą sprawdzić swój stan konta, kontaktując się z instytucją finansową zarządzającą OFE, do której należą. Najwygodniejszą i najszybszą formą jest zalogowanie się do swojego konta OFE w tej instytucji" – wyjaśniła Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Ponadto przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes wskazali, że "OFE przesyła każdemu członkowi funduszu, w regularnych odstępach czasu, nie rzadziej jednak niż co 12 miesięcy, informację o środkach znajdujących się na rachunku członka, terminach dokonanych w tym okresie wpłat składek i wypłat transferowych oraz przeliczeniu tych składek i wypłat transferowych na jednostki rozrachunkowe, o wynikach działalności lokacyjnej funduszu, a także o zasadach polityki inwestycyjnej i celu inwestycyjnym funduszu, wraz ze wskaźnikami, do których są porównywane osiągane przez fundusz stopy zwrotu. Informacja jest przesyłana w trybie i formie uzgodnionych z członkiem funduszu".

"Dla każdej osoby, która odprowadzała składki na ubezpieczenie społeczne, urodzonej po 31 grudnia 1968 roku przystąpienie do OFE było obowiązkowe. Reforma emerytalna po 2014 spowodowała, że tylko część osób nadal odprowadza zmniejszoną część składki do OFE. Szczegóły dotyczące OFE, do którego odprowadzana jest część składki, posiada właściwy oddział ZUS" – dodali przedstawiciele MFiPR.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości