Leasing konsumencki – alternatywa kredytu. Jak działa leasing dla osób prywatnych?

Źródło:
TVN24 Biznes
Sarnowski o zmianach w leasingu samochodu
Sarnowski o zmianach w leasingu samochoduTVN24
wideo 2/4
Sarnowski o zmianach w leasingu samochoduTVN24

Z finansowania w formie leasingu korzystać mogą nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby prywatne – jest to wówczas tak zwany leasing konsumencki. Czym różni się on od kredytu i kiedy warto go rozważać? Co można sfinansować leasingiem konsumenckim?

Leasingobiorca ma prawo odpłatnie korzystać z określonej rzeczy, której właścicielem pozostaje leasingodawca.Przedmiotem leasingu konsumenckiego mogą być nieruchomości oraz rzeczy ruchome.Na koszt leasingu składają się raty, opłata wstępna oraz ewentualny koszt wykupu.Leasing udzielany jest na prostszych zasadach niż kredyt, a leasingobiorca nie musi mieć sprawdzanej zdolności kredytowej ani być zgłaszany do BIK.

Leasing konsumencki – regulacje prawne

Funkcjonowanie leasingu konsumenckiego nie odbywa się na podstawie odrębnych przepisów. Zastosowanie wobec niego znajdują przede wszystkim ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny oraz ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W ograniczonym zakresie leasing konsumencki musi być także zgodny z ustawą z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, jeżeli dodatkowa umowa przewiduje obowiązek nabycia leasingowanego przedmiotu przez leasingobiorcę. Sama umowa leasingowa nie może jednak zawierać takiego obowiązku.

Leasing konsumencki – co to jest?

Z leasingu korzystają najczęściej przedsiębiorstwa, jednak od 2011 roku mogą z niego korzystać również osoby prywatne. W sytuacji, w której z leasingu korzysta osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej, leasing taki nazywany jest konsumenckim lub prywatnym.

Leasing to rodzaj finansowania, w którym jedna ze stron – leasingodawca – przekazuje drugiej ze stron – leasingobiorcy – prawo do korzystania z określonej w umowie rzeczy. Przekazanie to następuje na z góry określony czas i jest odpłatne – leasingobiorca zobowiązany jest płacić raty leasingowe przez cały okres trwania umowy. 

Oznacza to, że w czasie trwania leasingu właścicielem przedmiotu umowy pozostaje leasingodawca. Bardzo często leasing umożliwia natomiast wykup używanego przedmiotu na koniec trwania okresu umowy. 

Leasing dla osób prywatnych

Przedmiotem leasingu konsumenckiego mogą być zarówno nieruchomości, jak i przedmioty ruchome, takie jak samochody, urządzenia czy oprogramowanie. Czas trwania leasingu może być różny, najczęściej jest to jednak od 24 do 84 miesięcy. Osoby zainteresowane krótszym czasem korzystania z danego przedmiotu wybrać mogą najem krótkoterminowy, natomiast zainteresowane dłuższym czasem korzystania częściej decydują się na kupno na kredyt.

W ramach umowy leasingowej możliwe jest również sfinansowanie dodatkowych usług dotyczących obsługi lub utrzymania przedmiotu leasingu. Na przykład gdy leasing konsumencki brany jest na samochód, możliwe jest zapewnienie ze strony leasingodawcy obsługi serwisowej, przeglądów technicznych, wymian opon czy zakupów ubezpieczenia. Korzystający z leasingu w takiej sytuacji pojazdu jedynie używa, a koszt usług dodatkowych wliczany jest w raty leasingowe.

Leasing konsumencki – kalkulator

Podobnie jak w przypadku kredytu, tak samo w przypadku leasingu konsumenckiego osoba korzystająca z niego zobowiązana jest do poniesienia określonych kosztów tej umowy. O ile w przypadku kredytu w ratach spłaca się wartość przedmiotu umowy, odsetki oraz prowizję, o tyle w przypadku leasingu w ratach płaci się jedynie za korzystanie i utratę wartości przedmiotu w czasie. 

Dodatkowym kosztem leasingu jest natomiast opłata wstępna w uzgodnionej wysokości, najczęściej od 1 do 10 proc. wartości przedmiotu umowy, oraz ewentualny koszt wykupu przedmiotu na koniec obowiązywania umowy. Mogą również pojawiać się dodatkowe koszty np. dotyczące obowiązkowych ubezpieczeń.

Aby oszacować wysokość rat leasingowych w przypadku rozważanego zakupu konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkich kosztów leasingu. Można to zrobić samemu na podstawie otrzymanego wzoru umowy lub skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów oferowanych np. w przypadku samochodów na stronach internetowych ich producentów. 

Leasing bez BIK

Leasing konsumencki najczęściej udzielany jest na prostszych zasadach niż kredyt – w niektórych przypadkach będzie wystarczający jedynie dokument tożsamości. Różnica polega zwłaszcza na braku konieczności sprawdzania zdolności kredytowej leasingobiorcy. Wielu leasingodawców wymaga jedynie deklaracji klienta o osiąganych dochodach lub korzystniej ocenia zdolność kredytową niż zrobiłby to bank. 

W przypadku umowy o leasing konsumencki nie jest również konieczne, aby informacje o niej były przekazywane do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Tym samym leasingodawca nie musi informować BIK o tym, czy leasingobiorca spłaca swoje zobowiązania.

Dzięki temu leasing konsumencki bywa ciekawą ofertą zwłaszcza dla osób planujących zaciągnięcie innych zobowiązań finansowych, np. kredytu hipotecznego, ponieważ nie obniża ich zdolności kredytowej. Leasing może być także atrakcyjnym wyborem dla osób, które mają niską zdolność kredytową lub znajdują się w rejestrze dłużników

Samochody używane – leasing

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów leasingu konsumenckiego jest leasing brany na zakup samochodu. Osoby prywatne mają w tej sytuacji dwie możliwości – leasing fabryczny, a więc oferowany bezpośrednio przez producentów samochodów, oraz leasing oferowany przez firmy leasingowe lub banki. W pierwszym przypadku leasing fabryczny najczęściej umożliwia na koniec nie tylko wykup używanego pojazdu, ale także jego zamianę na inny nowy. 

Z kolei w drugim przypadku leasing konsumencki może dotyczyć nie tylko nowych, ale również używanych samochodów. W przypadku samochodów używanych najczęściej pojawiają się dodatkowe warunki, np. pojazd nie może być starszy niż 10 lat na koniec okresu leasingowania, wszystkie formalności pozostają jednak identyczne jak w przypadku leasingowania samochodu nowego.

Jeżeli w czasie trwania leasingu konsumenckiego samochód zostanie skradziony lub zniszczony w wyniku wypadku (szkoda całkowita), umowa leasingowa wygasa. Całe odszkodowanie w takiej sytuacji trafia do właściciela pojazdu, a więc leasingodawcy.

Leasing konsumencki czy kredyt?

Zasadniczą różnicą pomiędzy kredytem i leasingiem konsumenckim jest kwestia prawa własności w czasie trwania umowy. Przy kredycie właścicielem od początku staje się kredytobiorca, z kolei przy leasingu właścicielem pozostaje leasingodawca, a możliwość wykupu przedmiotu umowy i przeniesienia własności jest jedynie opcją dostępną na koniec czasu jej trwania.

To jednak nie jedyna różnica pomiędzy kredytem i leasingiem. Obie umowy różnią się celem: w przypadku leasingu celem umowy jest użytkowanie określonego przedmiotu, natomiast w przypadku kredytu cel może być dowolny. Uzyskanie leasingu najczęściej jest również prostsze, ponieważ nie musi być sprawdzana zdolność kredytowa korzystającego z umowy.

W niektórych przypadkach, np. samochodu, znaczącą różnicą może być również kwestia dodatkowego ubezpieczenia. Decydując się na leasing konsumencki na samochód leasingodawca wymaga wykupu pełnego ubezpieczenia OC i AC, a czasem także NNW, Assistance i GAP (ubezpieczenie chroniące przed utratą wartości w czasie). Ubezpieczenia te stanowią dodatkowy, istotny koszt dla leasingobiorcy, który przeważnie nie występuje w przypadku kupna samochodu na kredyt.

Zwykle miesięczne raty leasingowe są niższe niż raty kredytowe, ponieważ leasingobiorca nie spłaca wartości przedmiotu umowy, a jedynie płaci za korzystanie z niego. Z drugiej strony nie jest on również właścicielem tego przedmiotu. To, które z tych dwóch rozwiązań finansowych będzie korzystniejsze, zależy więc od potrzeb i możliwości danej osoby.

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny; Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP