Krajowy rejestr zadłużonych – baza dłużników. Gdzie sprawdzić, kto ma długi?

Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspert o wzroście liczby upadłości i bezrobocia w 2021 roku
Ekspert o wzroście liczby upadłości i bezrobocia w 2021 rokuTVN24
wideo 2/4
Ekspert o wzroście liczby upadłości i bezrobocia w 2021 rokuTVN24

Krajowy Rejestr Długów jest jedną z funkcjonujących w Polsce baz informacji o osobach, które nie spłacają swoich zobowiązań. Może od niego zależeć na przykład, czy danej osobie udzielona zostanie pożyczka lub kredyt hipoteczny. Czym jest Krajowy Rejestr Długów i jak on działa?

Krajowy Rejestr Długów jest bazą informacji o podmiotach niespłacających swoich zobowiązań.KRD jest platformą prywatną i płatną, zawierającą dane o zadłużonych firmach i osobach prywatnych.Raz na sześć miesięcy każdy może za darmo sprawdzić w KRD samego siebie.Z KRD nie da się wykreślić w inny sposób niż w całości spłacając swoje zadłużenie.

Krajowy Rejestr Długów – co to za instytucja?

Działająca jako prywatna spółka akcyjna KRD jest pierwszym i największym polskim Biurem Informacji Gospodarczej (BIG). Stanowi ono platformę gromadzącą, przechowującą i udostępniającą informacje o podmiotach nieterminowo spłacających swoje zobowiązania, czyli dłużnikach – zarówno firmach, jak i osobach prywatnych.

KRD obejmuje wszystkie gałęzie gospodarki, a z jego usług korzystać mogą nie tylko firmy, ale też samorządy, administracja publiczna czy osoby prywatne. 

Krajowy Rejestr Długów ma olbrzymie znaczenie dla budowania zaufania pomiędzy kontrahentami. Jest na przykład jednym z podstawowych narzędzi analityków bankowych, którzy korzystają z bazy KRD przy wydawaniu decyzji kredytowych. Z bazy tej przed podpisaniem umowy korzystają często również firmy pożyczkowe czy wypożyczalnie. Gdy ktoś widnieje w KRD, znacząco maleją jego szanse na otrzymanie kredytu lub pożyczki.

Krajowy Rejestr Długów (KRD) funkcjonuje na podstawie ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. 

Baza dłużników

W Krajowym Rejestrze Długów znajdują się wyłącznie informacje dotyczące zadłużenia danej firmy lub osoby, w związku z czym źle świadczy o danym podmiocie sam fakt widnienia w tej bazie. KRD różni się więc pod tym względem od innych baz informacji gospodarczych, takich jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK), gdzie widnieją również informacje pozytywne.

Do bazy KRD trafić może każdy, jeżeli:

– jego zadłużenie przekracza 200 zł w przypadku osób prywatnych, 500 zł w przypadku firm, termin płatności został przekroczony o co najmniej 60 dni, upłynęło co najmniej 30 dni od wysłania listu poleconego z wezwaniem do zapłaty (nie musi zostać odebrany, wystarczy potwierdzenie nadania).

Zgłoszenia do KRD może dokonać przy tym nie tylko bank, ale każda firma poszkodowana przez nierzetelnego płatnika. Tym samym do rejestru tego trafić można za niepłacenie m.in.:

– rat pożyczki lub kredytu, – rachunków za prąd, wodę, gaz i inne media, – mandatu, – czynszu i innych opłat administracyjnych, – wszelkiego rodzaju faktur i rachunków, – kosztu biletu na komunikację, – zobowiązań alimentacyjnych.

Krajowy rejestr dłużników – osoby prywatne

Choć korzystanie z Biur Informacji Gospodarczej takich jak Krajowy Rejestr Długów jest powszechne, warto pamiętać, że są one prowadzone przez podmioty prywatne, a ich usługi są płatne. Aby sprawdzić kogoś w KRD, np. sklep w którym chcemy dokonać zakupów, konieczne jest ponadto zarejestrowanie się na stronie https://krd.pl/

Jeżeli dana osoba lub firma znajdzie się w bazie KRD, nie ma ona możliwości wykreślenia się z niej. Jedyną możliwością, aby przestać widnieć w rejestrze dłużników, jest całkowita spłata swoich zobowiązań. Aktualizacja danych dotyczących dłużnika – czyli zmiany wartości zadłużenia lub wykreślenie go z rejestru – następuje w ciągu maksymalnie 14 dni.

Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić siebie za darmo?

Każda osoba fizyczna może również raz na pół roku bezpłatnie sprawdzić w Biurach Informacji Gospodarczej takich jak KRD samego siebie. Gwarantują to zapisy ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Możliwość ta jest bardzo przydatna, ponieważ w ten sposób można zweryfikować swoją wiarygodność jako płatnika i upewnić się, czy ktoś nie wyłudził na nasze dane pożyczki lub kredytu. 

Aby sprawdzić za darmo samego siebie w Krajowym Rejestrze Długów, wystarczy założyć konto klienta na stronie internetowej rejestru. Po pomyślnej weryfikacji danych osobowych wysłany zostanie raport z informacją o tym, czy osoba ta widnieje w rejestrze, a jeżeli tak – to od kiedy i na jaką kwotę ma długi.

Krajowy rejestr zadłużonych GOV 

KRD nie jest jedyną bazą informacji na temat dłużników. Oprócz niej funkcjonuje kilka innych dużych Biur Informacji Gospodarczej: BIG InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF, KBIG, Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Oprócz będących podmiotami prywatnymi BIG-ów funkcjonuje ponadto państwowy Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (KRDN) prowadzony przez Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Ustanowiony on został na mocy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z 20 sierpnia 1997 r. W przeciwieństwie do KRD, gdzie dłużnicy zgłaszani są przez samych wierzyciel, zgłoszeń do KRDN dokonuje jedynie sąd. Robi to z urzędu na podstawie wydanego orzeczenia sądu.

Akty prawne: Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podwyżka płacy minimalnej w 2026 roku do 5015 złotych brutto (około 3750 złotych "na rękę") - to proponują trzy związki zawodowe. W piśmie do ministra finansów związkowcy domagają się też 12-procentowego wzrostu pensji w "budżetówce".

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

Niemiecki minister finansów Lars Klingbeil zareagował na zapowiedź Donalda Trumpa dotyczącą nałożenia 50-procentowych ceł na towary z Unii Europejskiej (UE). - Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji - podkreślił.

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Źródło:
PAP

Giganci nie zamierzają, jak chciałby to prezydent USA Donald Trump, przełknąć kosztów wynikających z ceł. Zdrożeć mogą podstawowe produkty, elektronika czy auta - podał portal stacji CNN. Wskazał też firmy, które podniosą ceny.

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w rozmowach ze Sławomirem Mentzenem przedstawili swoje stanowiska w kwestii ochrony złotego, co było jednym z kluczowych postulatów polityka Konfederacji. Kandydaci na prezydenta w drugiej turze powiedzieli też, co sądzą o przyjęciu euro w Polsce.

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska kompania kolejowa South Western Railway ponownie trafi w ręce państwa. To efekt kampanii renacjonalizacyjnej prowadzonej przez rząd Partii Pracy.

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

Źródło:
PAP

Rodzina Wallenbergów we współpracy z koncernem Nvidia wybuduje w Szwecji fabrykę AI (sztucznej inteligencji) - podano w komunikacie. Wallenbergowie to właściciele gigantów szwedzkiego przemysłu takich jak Saab czy AstraZeneca.

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Źródło:
PAP

Cena przyjęcia komunijnego w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 15 procent, a w porównaniu do czasu sprzed pandemii - niemal o 70 procent. Największy koszt to wynajem sali, jedzenie, stroje czy dekoracje. - Może się udać po kosztach - słyszymy od jednej z matek organizujących komunię.

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Źródło:
TVN24+

Co odpowiedzieć tym, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy w swoich firmach? - Niech policzą czas na kawusiach - odpowiada Karolina Adolewska, szefowa HR w Herbapolu Poznań. Jest też inna perspektywa. - Jak się wyjedzie za każde większe miasto, to tematem nie jest czterodniowy tydzień pracy, ale otrzymanie pensji na czas - mówi nam Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, założycielka firmy HR na Szpilkach.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Źródło:
TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie sześciu liczb. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu do wygrania będzie 14 milionów złotych. Dwie szóstki padły natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 maja 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP