Pieniądze

Fatalny tydzień bitcoina. Inwestorzy pozbywają się wirtualnej waluty

Pieniądze

Ile warte są bitcoiny?tvn24bis.pl
wideo 2/3

Kryptowaluta wyraźnie traci na wartości i może skończyć tydzień z najgorszym wynikiem od stycznia 2015 roku. W pewnym momencie piątkowych notowań trzeba było za nią zapłacić poniżej 3 tysięcy dolarów, choć jeszcze na początku miesiąca kosztowała prawie 5 tysięcy dolarów. Powodem obniżek są doniesienia z Chin, tamtejsze władze mają bowiem rozważać całkowite wstrzymanie handlu kryptowalutami.

W piątek około godziny 19:50 za jednego bitcoina trzeba było zapłacić poniżej 3,5 tys. dol. Początek notowań był jednak jeszcze gorszy. Za kryptowalutę trzeba było bowiem zapłacić nawet poniżej 3 tysięcy dolarów, to poziom niewidziany od lipca tego roku.

Jak wskazuje Bloomberg, bitcoin może zanotować najgorszy tydzień od stycznia 2015 roku.

Kurs bitcoina w ostatnich pięciu dniachstooq.pl

Przyczyny wyprzedaży

Zdaniem agencji inwestorzy pozbywają się bitocina po doniesieniach z Chin. W czwartek jedna z największych i najdłużej działających chińskich giełd kryptowaluty poinformowała, że zamierza zamknąć działalność z końcem miesiąca.

Bloomberg donosi, że chińskie władze chcą zamknąć wszystkie giełdy bitcoina w kraju do końca miesiąca. Już na początku tygodnia "The Wall Street Journal" pisał, że w ubiegłym tygodniu chińskie władze zablokowały pozyskiwanie funduszy za pośrednictwem walut wirtualnych, jednak nie ogłoszono jeszcze oficjalnej decyzji w sprawie obrotu nimi.

Dodano, że tamtejsze władze badały krajowy rynek walut wirtualnych od początku roku.

Do walki z bitcoinami przymierzał się również rosyjski bank centralny. Władza uznawała dotychczas kryptowalutę za nielegalne i oskarżane o umożliwianie prania pieniędzy. Na zmianę stanowiska wpłynął jednak rosnący rynek wirtualnych walut. W ubiegły piątek minister finansów Rosji Anton Siłuanow ogłosił zamiar uregulowania obrotu kryptowalutami odbywającego się z udziałem rosyjskich obywateli i przedsiębiorstw.

Bitcoin pojawił się w 2009 roku i był początkowo wart mniej niż dolara. Jesienią 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że bitcoin jest walutą. Na początku września 2017 roku kurs bitcoina na krótko osiągnął rekordową wysokość niemal 5 tysięcy dolarów.

Autor: mb/ms / Źródło: Bloomberg, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock