TVN24 Biznes | Pieniądze

Rekompensaty dla firm za stan wyjątkowy. Największa przekracza 300 tysięcy złotych

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Niedziela na wschodniej granicy. Nagranie podlaskiej policji
Niedziela na wschodniej granicy. Nagranie podlaskiej policji Twitter/@podlaskaPolicja
wideo 2/3
Twitter/@podlaskaPolicjaNiedziela na wschodniej granicy. Nagranie podlaskiej policji

Rekompensaty w związku ze stanem wyjątkowym wprowadzonym przy granicy z Białorusią przyznano do tej pory 51 firmom z branży turystycznej - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki. Największa przyznana dotychczas wynosi ponad 313 tysięcy złotych. Na rozpatrzenie czekają kolejne wnioski.

Do urzędu wpłynęły dotąd 83 wnioski o takie rekompensaty.

Rekompensaty za stan wyjątkowy

Zgodnie z uchwaloną pod koniec września ustawą o rekompensacie, firmy prowadzące działalność hotelarską, gastronomiczną, organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się pilotowaniem wycieczek, przewodnicy turystyki, firmy dzierżawiące sprzęt turystyczny i rekreacyjny mogą się starać o rekompensatę w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z prowadzonej działalności na terenie objętym stanem wyjątkowym. Podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 roku.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że podmioty wnioskujące o rekompensatę wykazują przychód z miesięcy, które są podstawą do wyliczeń rekompensaty. Zgodnie z przepisami, jeśli kwota rekompensaty ma wynieść więcej niż 65 tys. zł dane są weryfikowane w trakcie obligatoryjnych kontroli.

Urząd nie podał łącznej kwoty przyznanych dotąd rekompensat, ale poinformował, że największa przyznana dotychczas wynosi ponad 313 tys. zł. Zaznaczono, że rekompensaty będą wypłacane w terminie do 30 dni od dnia doręczenia decyzji wojewody danemu wnioskodawcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w części województw podlaskiego i lubelskiego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Początkowo był wprowadzony na 30 dni, a potem, na początku października, przedłużony o kolejnych 60. Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części obu tych województw

PAP

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości