TVN24 Biznes | Pieniądze

Kalkulator rat kredytów. UOKiK udostępnia nowe funkcje

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe
wideo 2/5
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o zmianach w kalkulatorze zmian oprocentowania kredytu hipotecznego. Można w nim sprawdzić między innymi, ile zaoszczędzimy dzięki nadpłacie zadłużenia lub co się bardziej opłaca - skracać okres kredytowania, czy obniżenie wysokości raty.

Kalkulator jest dostępny na stronie UOKiK-u. Urząd poinformował o nowych funkcjach. Kredytobiorcy lub potencjalni kredytobiorcy mogą wpisać kwotę, którą chcą nadpłacić i oszacować, o ile zmniejszy się im rata kredytu lub okres jego spłaty i ile dzięki temu można zaoszczędzić. Ponadto dzięki kalkulatorowi można porównać, co się bardziej opłaca - skracać okres kredytowania czy obniżać wysokość raty.

W tym celu należy podać: kwotę, którą masz do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie (jest to suma marży i stawki referencyjnej, np. WIBOR; znajdziesz je w aktualnym harmonogramie spłaty) oraz datę spłaty ostatniej raty.

W kalkulatorze można również sprawdzić, ile rocznie będzie trzeba zapłacić, gdy zwiększy się oprocentowanie kredytu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyt hipoteczny - kalkulator UOKiK

Kalkulator pokazuje dwa warianty wcześniejszej spłaty: obniżenie wysokości raty lub skrócenie okresu kredytowania przy zachowaniu wysokości raty. UOKiK wyjaśnił, że pierwsza opcja jest bardziej korzystna, gdy chcemy zmniejszyć bieżące obciążenia budżetu domowego ratami kredytu, druga natomiast, gdy zależy nam na jak największej redukcji wszystkich kosztów w całym okresie kredytowania.

W komunikacie podano również przykład dla kredytu hipotecznego, w przypadku, którego do spłaty pozostało 300 tys. zł, a raty mamy spłacać do połowy 2045 roku. Miesięczna rata wynosi 1,5 tys. zł. Jeżeli nadpłata wyniesie 20 tys. zł, to wówczas - według kalkulatora UOKiK-u - miesięczna rata spadnie o 100,67 zł miesięcznie. Oszczędność na całym kredycie ma wynieść 8388,94 zł. Jeżeli wybierzemy drugą opcję, czyli skracamy okres kredytowania, to wówczas rata pozostaje bez zmian, ale skracamy okres kredytowania o 2 lata i 3 miesiące. Oszczędność w tym wariancie rośnie może wynieść 20 253,90 zł.

Jednocześnie zwrócono uwagę, że symulacja nie uwzględnia dodatkowych opłat banków. Dlatego dla dokładnego wyliczenia oszczędności, należy sprawdzić w umowie oraz tabeli opłat prowizji, czy bank pobierze opłatę, gdy nadpłacamy kredyt hipoteczny.

UOKiK

"Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Kredyt hipoteczny zaciągamy na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty, dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na większe obciążenia. Dzięki naszemu kalkulatorowi finansowemu każda osoba może sprawdzić nie tylko wysokość rat kredytu hipotecznego przy zmianie oprocentowania, ale i oszczędność z tytuły nadpłaty. Jeśli bowiem dysponujemy wolnymi środkami finansowymi, warto rozważyć nadpłatę kredytu właśnie teraz. Nasz kalkulator pokaże ile dzięki temu możemy zaoszczędzić na odsetkach w całym okresie trwania kredytu" - powiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Stopy procentowe po styczniowym posiedzeniu RPP

Rada Polityki Pieniężnej podczas wtorkowego posiedzenia postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 50 punktów bazowych. W efekcie główna, referencyjna stopa procentowa od środy będzie na poziomie 2,25 procent. Decyzje RPP mają wpływ na WIBOR (trzymiesięczny, sześciomiesięczny), co jednocześnie przekłada się na raty kredytów.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości