TVN24 Biznes | Pieniądze

Raty kredytów. WIBOR trzymiesięczny w górę

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspert o prawie do złożenia wniosku o wakacje kredytowe
Ekspert o prawie do złożenia wniosku o wakacje kredytoweTVN24 BiS
wideo 2/7
TVN24 BiSEkspert o prawie do złożenia wniosku o wakacje kredytowe

WIBOR trzymiesięczny (3M) w poniedziałek wzrósł, umacniając się powyżej poziomu 7 procent. To zła informacja dla kredytobiorców, bo od tego wskaźnika zależy wysokość raty kredytu. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Wartość WIBOR-u 3M w poniedziałek wzrosła o 0,14 punktu procentowego do 7,03 procent. Jego wartość jest o 11,41 procent wyższa niż trzy miesiące temu. Dlatego kredytobiorca, który będzie miał aktualizowaną wysokość raty w najbliższych dniach może się spodziewać jej wzrostu.

WIBOR 3M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

WIBOR 6M pozostał bez zmian, na poziomie 7,30 procent. Wartość WIBOR-u sześciomiesięcznego nie zmieniła się od 27 lipca br.

Powyższe stawki zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp, które mogą się pojawić w tym okresie. Wskaźniki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00.

Stopy procentowe w Polsce

Po lipcowej podwyżce stóp, główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,50 procent. Oznacza to, że różnica między WIBOR-em 3M a stopą referencyjną wynosi 53 punkty bazowe. W normalnych warunkach WIBOR 3M notowany jest na poziomie o 25 punktów bazowych wyższym niż podstawowa stopa procentowa.

W związku z wysoką inflacją od października 2021 roku obserwujemy również podwyżki stóp procentowych. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc.

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 7 września. Jak wynika z aktualnego harmonogramu, posiedzenie zaplanowane na 23 sierpnia będzie niedecyzyjne.

PAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości