Dywersyfikacja – czym jest? Jakie są rodzaje dywersyfikacji?

Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/4
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24

Zarówno prowadzenie działalności gospodarczej, jak i inwestowanie związane jest koniecznością podejmowania ryzyka. Dywersyfikacja jest skutecznym sposobem na ograniczanie tego ryzyka, choć ma również istotne wady. Czym jest dywersyfikacja i jakie są jej konsekwencje?

Dywersyfikacja polega na różnicowaniu swojej aktywności w celu zmniejszenia ryzyka.Stosować można ją w każdym rodzaju działalności gospodarczej lub inwestycyjnej.Dywersyfikacja ogranicza ryzyko, ale najczęściej kosztem rezygnacji z możliwości osiągnięcia maksymalnego zysku.Wyróżnia się dywersyfikację poziomą, pionową, koncentryczną i konglomeratową.

Dywersyfikacja nie jest pojęciem regulowanym prawnie. Jednocześnie o dywersyfikacji wspomina się w wielu aktach prawnych, na przykład w ustawie z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, w której art. 96 dotyczy „dywersyfikacji lokat”.

Dywersyfikować – co to znaczy?

Według słownika PWN dywersyfikacja oznacza „różnicowanie asortymentu produkcji lub usług w celu zmniejszenia ryzyka w prowadzeniu działalności gospodarczej”. Analogicznie możliwa jest również dywersyfikacja w inwestowaniu, polegająca wówczas na „zakupie i posiadaniu różnorodnych papierów wartościowych w celu obniżenia ryzyka inwestora”.

Inaczej mówiąc oferując tylko jeden produkt lub inwestując tylko na jeden sposób, w pełni uzależniamy swoje powodzenie od tego jednego, wybranego kierunku. W biznesie, tak samo jak w finansach, nie wszystko da się jednak przewidzieć, co wiąże się z nieuchronnych ryzykiem.

W tej sytuacji oferowanie kilku produktów lub inwestowanie na kilka sposobów zabezpiecza nas na wypadek, gdyby popyt na jeden z produktów się załamał lub gdyby dana inwestycja ostatecznie przyniosła straty. Dywersyfikacja jest więc zaangażowaniem na kilka różnych sposobów tak, aby straty poniesione w jednym z obszarów aktywności zostały zrekompensowane zyskami z pozostałych.

Dywersyfikacja portfela

Z dywersyfikacji szczególnie często korzystają inwestorzy, również giełdowi. Dywersyfikacja polega wówczas na lokowaniu swoich pieniędzy nie w jedną inwestycję, lokatę czy akcje jednej spółki, ale w co najmniej kilka różnych miejsc. Jest to tak zwana dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Dywersyfikacja może polegać zarówno na dzieleniu swoich środków pomiędzy wiele podobnych inwestycji, jak też sięgać głębiej i polegać na różnicowaniu branż czy rodzajów instrumentów, w które się inwestuje. Przykładowo, zamiast inwestować jedynie w akcje spółek na giełdzie, zaczyna się inwestować również w ceny surowców, obligacje Skarbu Państwa czy w nieruchomości.

Efektem końcowym dywersyfikacji jest posiadanie w portfelu inwestycyjnym zróżnicowanych aktywów, które w średniej i długiej perspektywie nie tylko ograniczą ryzyko, ale również mogą zapewnić wyższe zyski

Dywersyfikacja produktu

W przypadku przedsiębiorców dywersyfikacja może przybierać różne postaci. Przede wszystkim bywa to dywersyfikacja produktu, a więc oparcie swojej działalności nie na jednym, ale na przynajmniej kilku produktach. 

Na przykład w przypadku firmy odzieżowej dywersyfikacja polegać może na produkowaniu jednocześnie mody męskiej oraz damskiej, a w przypadku firmy motoryzacyjnej produkowanie zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych lub specjalistycznych.

Innym sposobem dywersyfikacji w sprzedaży jest idące dalej różnicowanie swojej działalności i rozszerzanie jej na nowe branże. W tej sytuacji firma odzieżowa może wykorzystać posiadane materiały i technologie by zacząć oferować też np. usługi krawieckie, zaś firma motoryzacyjna np. serwis mechaniczny.

Dywersyfikacja ryzyka

Dywersyfikacja ryzyka jest pojęciem szerszym niż tylko różnicowanie oferty przez przedsiębiorców czy różnicowanie portfela inwestycyjnego. Dywersyfikacja ta może bowiem polegać na podejmowaniu wszelkich działań, które będą ograniczać ryzyko finansowe poprzez uniezależnianie się od jednego czynnika ryzyka.

Równie dobrze dywersyfikacja ryzyka w przedsiębiorstwie może więc polegać na wprowadzeniu swojej oferty na nowe rynki. Wówczas nawet, jeżeli oferowany jest tylko jeden produkt, mniejsze staje się ryzyko, że popyt na ten produkt jednocześnie załamie się na wszystkich rynkach.

Dywersyfikacja może też polegać na otwarciu się na szerszego odbiorcę. Na przykład specjalistyczna firma znana jedynie w swojej branży może poprzez reklamę próbować dotrzeć z ofertą do większej grupy odbiorców.

Dywersyfikacja pozioma i koncentryczna

Ponieważ dywersyfikacja jest pojęciem dość szerokim, wyróżnia się różne jej rodzaje. Najczęściej spotykanym podziałem jest ten zaproponowany przez Harry’ego I. Ansoffa, wyróżniający dywersyfikację:

poziomą (horyzontalną), polegającą na rozszerzaniu oferty dla dotychczasowych klientów i w dotychczasowej branży, przy wykorzystaniu tych samych metod, technologii czy sposobów dystrybucji,

pionową (wertykalną), polegającą na rozszerzeniu działalności przedsiębiorstwa o etap wcześniejszy lub późniejszy w łańcuchu produkcji; może polegać np. na samodzielnym rozpoczęciu wytwarzania półproduktów, albo stworzeniu własnej sieci dystrybucji,

koncentryczną, polegającą na rozszerzeniu działalności na nowe branże, ale przy wykorzystaniu dotychczasowych metod czy technologii,

konglomeratową, polegającą na rozszerzeniu działalności na nowe branże lub rynki zbytu przy jednoczesnym wprowadzaniu całkiem nowych produktów czy technologii.

Strategia dywersyfikacji

Dywersyfikacja nie eliminuje całkiem ryzyka – jedynie je zmniejsza. Mniejsze jest bowiem prawdopodobieństwo, że mimo zróżnicowania działalności jednocześnie na wszystkich obszarach poniesione zostaną straty.

Dywersyfikacja nie zawsze jest jednak idealnym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że tak samo jak pozwala ona ograniczyć ryzyko, tak samo może ograniczać potencjalne korzyści. Jeżeli oferowany jest tylko jeden produkt, ale produkt ten przynosi olbrzymie zyski, dywersyfikacja – przynajmniej w krótkim okresie – może oznaczać zmniejszenie zysków. 

Podobnie dla inwestorów rozproszenie swoich pieniędzy pomiędzy różne inwestycje może oznaczać zmniejszenie zysku jeżeli tylko jedna z tych inwestycji jest całkowicie pewna i lukratywna. Z dywersyfikacją najczęściej wiążą się również dodatkowe koszty lub konieczność wykonania dodatkowej pracy.

Dywersyfikacja jest więc metodą pozwalającą ograniczyć ryzyko, ale za cenę rezygnacji z możliwości osiągnięcia maksymalnego zysku. W związku z tym przed zdecydowaniem się na dywersyfikacje ważne jest opracowanie właściwie dopasowanej strategii dywersyfikacji

Strategia dywersyfikacji polega na ustaleniu optymalnych metod, na których dywersyfikacja zostanie oparta. Polegać ona będzie zarówno na analizie rynku i własnych możliwości, jak również wyborze optymalnego rodzaju dywersyfikacji. Przyjęcie właściwej strategii dywersyfikacji pozwala nie tylko na ograniczanie ryzyka, ale również na rozwój oraz zwiększanie swoich zysków w dłuższej perspektywie – za sprawą otwarcia się na nowe rynki lub na nowe sposoby inwestowania.

Akty prawne: Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie czterech projektów dotyczących obniżenia składki zdrowotnej. Dwa przygotował rząd, dwa kolejne to projekty poselskie: Polski 2050 i PiS. Wszystkie zakładają niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że "ma słowo ministra finansów w sprawie rekompensaty niższych wpływów ze składki zdrowotnej".

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Źródło:
PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

"Czuję się jak Bin Laden", "Toczymy wojnę z rządem" miał mówić mężczyzna z Florydy, który został w środę aresztowany przez funkcjonariuszy FBI pod zarzutem zamiaru zdetonowania bomby przed gmachem New York Stock Exchange. Miało to nastąpić na tydzień przed Świętem Dziękczynienia.

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Źródło:
PAP

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Prezydent USA przegrywa z przywódcą Chin bitwę o prymat w Ameryce Łacińskiej – ocenił w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Przez pryzmat niedawnych szczytów w Peru i Brazylii gazeta analizuje wpływy obu państw w regionie bogatym w złoża surowców mineralnych.

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu łopatki do patelni sprzedawanej w sieci sklepów Tedi. "Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością" - czytamy w komunikacie.

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku emeryci i renciści będą mogli składać wnioski o rentę wdowią - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Od drugiego kwartału 2025 roku ceny mieszkań powinny nieznacznie się obniżać - prognozują ekonomiści Pekao. Do tego czasu ceny w siedmiu największych miastach w Polsce mają jednak wzrosnąć średnio o około 2,5 procent.

Ceny mieszkań będą spadać. Ekonomiści wskazują datę

Ceny mieszkań będą spadać. Ekonomiści wskazują datę

Źródło:
tvn24.pl

Lekką ręką trwoniono pieniądze na mrzonki. Na przykład spółka miała budować lotnisko i kolej, a nie finansować amatorską galę MMA, albo pikniki w miejscowościach odległych o ponad czterysta kilometrów od CPK, czy sponsorować konferencje polityków PiS - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek podczas wystąpienia w Sejmie. - Do listopada 2024 roku podpisaliśmy kilkadziesiąt umów na łączną kwotę około 650 milionów złotych - wyliczał Lasek.

Lasek o CPK: łopata nie została wbita, ale toczki dla hostess uszyto

Lasek o CPK: łopata nie została wbita, ale toczki dla hostess uszyto

Źródło:
tvn24.pl

Malezyjska sieć handlowa MR D.I.Y wkracza do Polski. Pierwszy sklep otwarto "po cichu" 15 listopada w Zabrzu, do końca bieżącego roku firma uruchomi jeszcze placówki w Krakowie i Piotrkowie Trybunalskim. Wczesną wiosną marka ma zawitać do Warszawy.

Nowa sieć handlowa wkracza do Polski

Nowa sieć handlowa wkracza do Polski

Źródło:
tvn24.pl

Będę przedstawiał argumenty, że pomysł wolnej Wigilii jest złym rozwiązaniem. Dla polskiej gospodarki byłby to koszt 4 mld zł, a dla budżetu państwa 2,3 mld zł - ocenił w środę minister finansów Andrzej Domański. Jest to krok niepotrzebny - dodał.

Minister finansów o dniu wolnym w Wigilię: miliony Polaków mogą być zawiedzione

Minister finansów o dniu wolnym w Wigilię: miliony Polaków mogą być zawiedzione

Źródło:
Radio ZET, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje projekt ustawy, który zmieni zasady ustalania stawki opłaty za badania techniczne pojazdów - poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Stawka za badanie techniczne samochodu do zmiany. Jest zapowiedź projektu

Stawka za badanie techniczne samochodu do zmiany. Jest zapowiedź projektu

Źródło:
PAP

Najbardziej opłacalnym zawodem w świątecznym okresie jest Święty Mikołaj, który może zarobić od 31 do 250 złotych na godzinę - informuje Personnel Service, który zbadał zarobki w świątecznych zawodach. Mikołaje zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.

Nawet 250 złotych za godzinę pracy

Nawet 250 złotych za godzinę pracy

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl

Jaguar, legendarny brytyjski producent aut, który może pochwalić się 102-letnią tradycją, zaprezentował nowe logo. To element kampanii, której towarzyszy zapowiedź "potężnego świętowania modernizmu" wraz z mającą nadejść nową gamą pojazdów w pełni elektrycznych.

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Źródło:
CNN

Miliarder i sponsor kampanii wyborczej Donalda Trumpa Howard Lutnick został wybrany na nowego szefa ministerstwa handlu USA - podaje Reuters. Weteran Wall Street, którego działalność rozciąga się od domów maklerskich po nieruchomości, był w ostatnich miesiącach jednym z największych promotorów Donalda Trumpa w świecie biznesu. Teraz będzie odpowiedzialny za wprowadzenie obiecywanych przez Trumpa ceł.

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie 49 serii produktu leczniczego o nazwie Enema. Powodem jest stwierdzenie niezgodności w wyglądzie "w postaci zmętnienia roztworu". GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Kilkadziesiąt serii leku wstrzymanych w obrocie

Kilkadziesiąt serii leku wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy w sprawie finansowania produkcji amunicji w Polsce. Nowe przepisy mają zwiększyć zdolności produkcyjne krajowego przemysłu zbrojeniowego. Na ten cel trafią 3 miliardy złotych.

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Źródło:
PAP

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz koncesjonariuszy powstało 5624 przejść dla zwierząt, w tym 4187 przejść i przepustów dla małych zwierząt, między innymi płazów - poinformowała dyrekcja. W ubiegłym roku takich konstrukcji powstało ponad trzysta.

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Źródło:
PAP

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl