Co to jest wynagrodzenie zasadnicze? Jak wyliczyć pensję na rękę?

Źródło:
TVN24 Biznes
"Naszym szczytem marzeń jest godna płaca w jednym miejscu pracy"
"Naszym szczytem marzeń jest godna płaca w jednym miejscu pracy"
wideo 2/8
"Naszym szczytem marzeń jest godna płaca w jednym miejscu pracy"

Wynagrodzenie zasadnicze, nazywane też płacą zasadniczą, to podstawowy składnik wynagrodzenia za pracę wypłacanego pracownikowi. Wynagrodzenie określone jest w kwocie brutto, stanowi bowiem podstawę, od której odprowadzane są składki i podatek. Od wynagrodzenia zasadniczego należy odróżnić wynagrodzenie minimalne.

Wynagrodzenie zasadnicze to podstawowy i obowiązkowy składnik wynagrodzenia za pracę.Wynagrodzenie może być określone w stawce miesięcznej, godzinowej, akordowej lub prowizyjnej.Wynagrodzenie zasadnicze należy odróżnić od wynagrodzenia minimalnego.

Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest?

Zgodnie z art. 22 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, pracodawca zaś do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Wysokość wynagrodzenia za pracę musi zostać określona w umowie o pracę, jest to jej koniecznym elementem. 

Podstawowym składnikiem wynagrodzenia za pracę jest wynagrodzenie zasadnicze, przy czym nie musi być to jedyny jego element. Wynagrodzenie zasadnicze jest ustalane przez pracodawcę na podstawie wielu czynników, w szczególności zakresu obowiązków, wykształcenia i doświadczenia pracownika. 

Płaca zasadnicza jako obowiązkowy element wynagrodzenia za pracę

Co istotne, wynagrodzenie zasadnicze to obligatoryjny składnik wynagrodzenia za pracę, na które mogą składać się też dodatkowe, ale dobrowolne elementy, takie jak premie, nagrody pieniężne, dodatki np. stażowe, funkcyjne, za znajomość języków.

Warto dodać, że pracownikowi, poza wynagrodzeniem zasadniczym, w określonych w Kodeksie pracy wypadkach należą się także inne dodatkowe elementy wynagrodzenia. Należy wyraźnie podkreślić, że mają one w określonych przepisami wypadkach także charakter obligatoryjny. Zalicza się do nich m.in.:

– wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, – wynagrodzenie za czas gotowości do pracy, – wynagrodzenie urlopowe, – wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej, – odprawy emerytalno-rentowe, – diety za czas podróży służbowych.

Netto i brutto wynagrodzenia – zasady określenia 

Wynagrodzenie zasadnicze określane jest w wartości brutto w stawce miesięcznej, godzinowej, akordowej lub prowizyjnej. Najczęściej spotykana jest stawka miesięczna, która charakteryzuje się tym, że wypłacana jest w jednakowej wysokości, w z góry określonym dniu miesiąca.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto/brutto?

Z punktu widzenia pracownika jedną z bardziej istotnych kwestii jest określenie pensji nie brutto, ale netto. Jest to bowiem kwota, jaką realnie otrzyma on dla siebie. Jak przeliczyć wysokość wynagrodzenia brutto na netto? Wszystko zależy od rodzaju umowy, przy założeniu umowy o pracę należy od wartości brutto odjąć składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek. 

Jaką zatem tzw. kwotę na rękę otrzymasz zarabiając 2 600 zł brutto, przy założeniu odprowadzenia zaliczki na podatek? Od kwoty brutto odliczone będą:

– składka na ubezpieczenie emerytalne: 254 zł, – składka na ubezpieczenie rentowe: 39 zł, – składka na ubezpieczenie chorobowe: 64 zł, – składka na ubezpieczenie zdrowotne: 202 zł, – zaliczka na podatek: 121 zł.

Wynagrodzenie netto wyniesie zatem 1921 zł.

Jeśli chcesz samodzielnie przeliczyć swoją pensję, możesz także skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów wynagrodzeń.

Jak obliczyć wynagrodzenie zasadnicze przy chorobowym?

Pracownikowi, którego niezdolność do pracy powstała na skutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, przysługuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia. Ustawodawca określił jednak, że niezdolność może trwać do 33 dni, a w przypadku pracownika powyżej 55. roku życia – do 14 dni. 

Wynagrodzenie zasadnicze a wynagrodzenie minimalne

Od wynagrodzenia zasadniczego należy odróżnić wynagrodzenie minimalne. Wynagrodzenie minimalne to wysokość wynagrodzenia za pracę, która jest taka sama dla wszystkich pracujących na etacie. Nie jest ona zatem uzależniana od stażu pracy, rodzaju wykształcenia czy innych warunków określanych przez pracodawcę. 

Wynagrodzenie minimalne uregulowane zostało w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z jej przepisami jest ono ustalane corocznie, będąc przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. W 2021 roku wynagrodzenie minimalne wynosi 2800 zł brutto

Co ważne, wysokość wynagrodzenia zasadniczego nie może być niższa niż wynagrodzenia minimalnego. Nawet jeżeli pracodawca zmniejszy wynagrodzenie pracownika, do czego ma prawo, nie może ustalić go poniżej tej minimalnie określonej wysokości.

Akty prawne: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz. U. 1974 nr 24 poz.141, Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Dz. U. 2002 nr 200 poz. 1679.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP