Polacy po Brexicie trafią do Niemiec? "W Wielkiej Brytanii mają lepiej"

Pieniądze

TVN24 BiSPolacy wrócą do Polski po Brexicie?

Czy w związku z Brexitem Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii wrócą do Polski? A może przeniosą się do Niemiec? Eksperci goszczący w TVN24 BiS nie mają wątpliwości, że na razie nie należy spodziewać się większych ruchów migracyjnych.

Zdaniem ekonomisty Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha nie ma powodu, dla którego Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii mieliby się przenosić do Niemiec. - W Wielkiej Brytanii jest jeszcze lepiej niż w Niemczech. Póki co nie ma takich działań ze strony elit politycznych na Wyspach, aby pozbyć się naszych obywateli. Oni wrośli w tamtejszą gospodarkę, dostarczają zauważalną część PKB i mają tam kredyty hipoteczne - mówi Sadowski.

Polacy na ratunek

Jak przypomina, Polacy uratowali wiele branż, które były do likwidacji, bo Brytyjczycy nie chcieli w nich pracować.

- Polacy byli chętni, aby pracować w bardzo niewdzięcznych zawodach czy miejscach. Odkłamano w bardzo wielu obszarach mit, że Polak zabiera pracę Brytyjczykom. Kiedyś na naprawę pralki czekało się miesiąc, a po przyjeździe naszych fachowców kilka dni i kosztuje to nieporównywalnie mniej - mówi.

Jego zdaniem ta zmiana jakości to zasługa polskich pracowników, to oni wyznaczają standardy najwyższej, ciężkiej i odpowiedzialnej pracy w Wielkiej Brytanii.

Jak dodaje, brytyjskie przedsiębiorstwa dawały ogłoszenia o pracę na terenie Wielkiej Brytanii w języku polskim. - Inne nacje, jak Czesi czy Słowacy, podszywały się pod naszych obywateli, aby zdobyć pracę - mówi.

Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy Sedlak&Sedlak zaznacza, że Niemcy to drugi, po Wielkiej Brytanii, najpopularniejszy kierunek emigracji zarobkowej Polaków. Pracuje nas tam ok. 600-700 tys.

- Pracujemy tam od dawna i zawsze nam się to opłacało i prawdopodobnie będzie nam się opłacać - tłumaczy Sedlak. Zaznacza jednak, że wzrost liczby Polaków, którzy przeniosą się z Wielkiej Brytanii do Niemiec, nie będzie gwałtowny.

Zarobki w Niemczech

Ile można zarobić w Niemczech? Według danych sprzed czterech lat, średnie wynagrodzenie Polaka, który pracuje za Odrą przez okres nie dłuższy niż trzy lata, wynosi 1600 euro brutto, czyli ponad 7100 zł. Pensja wzrasta wraz ze stażem pracy i po trzech latach wynosi ona średnio 2000 euro brutto (prawie 9000 zł).

Sedlak podkreśla jednak, że przeliczając wartości nominalne waluty, zapominamy o sile nabywczej pieniądza. - Chodzi o to, co możemy kupić za zarobione pieniądze. Te różnice między Polską a Niemcami czy Anglią troszkę maleją. Ale generalnie rzecz biorąc, wartość nabywcza pieniędzy za granicą jest dwukrotnie wyższa niż w Polsce - wyjaśnia.

Autor: tol//ms / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC Public Domain)