Rząd chce podwyższyć podstawowy limit zużycia prądu objętego mrożeniem ceny dla gospodarstw domowych. W piątek opublikowano informacje o projekcie ustawy, za przygotowanie którego odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska. "Istnieje konieczność utrzymania rozwiązań osłonowych obowiązujących od 2022 roku" - czytamy na rządowych stronach.
W piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu zapowiedziano, że Rada Ministrów chce przyjąć projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z zapowiedziami, projekt ma zakładać podwyższenie podstawowego limitu zużycia prądu objętego mrożeniem ceny dla gospodarstw domowych oraz obniżenie ceny maksymalnej prądu dla jednostek samorządu terytorialnego (JST), małych i średnich przedsiębiorstw oraz niektórych podmiotów użyteczności publicznej.
"Celem projektu jest dalsze minimalizowanie podwyżek cen energii dla najbardziej wrażliwych odbiorców, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu płynności i możliwości regulowania zobowiązań, zapewnienie ciągłości dostaw energii. Istnieje konieczność utrzymania rozwiązań osłonowych obowiązujących od 2022 r." - czytamy.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to trzeci kwartał 2023 roku. Za przygotowanie rozwiązań odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Ceny prądu 2023
W tym roku obowiązuje zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 roku, ale nie oznacza to, że nie płacimy więcej za energię. Zgodnie z przepisami zamrożenie obowiązuje do określonych limitów rocznego zużycia: 2 megawatogodzin (MWh) rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
Po przekroczeniu limitów zużycia odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w tym roku. Obowiązuje limit ceny prądu na poziomie 858,54 zł za MWh, z VAT i akcyzą.
Dla pozostałych odbiorców uprawnionych, czyli dla sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, sektora samorządu terytorialnego oraz niektórych podmiotów użyteczności publicznej cena maksymalna wynosi obecnie 785 zł za MWh (kwota bez VAT i akcyzy).
Jednocześnie weszły zmiany w tak zwanej tarczy antyinflacyjnej, która od 2023 roku funkcjonuje w okrojonym kształcie. Stawka VAT stosowana do energii elektrycznej i cieplnej powróciła do 23 proc. (z 5 proc. wcześniej).
Z taryf na energię korzysta około 60 proc. gospodarstw domowych.
Przepisy zamrażające ceny energii obowiązują do końca 2023 roku.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock